Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκατασκευή πυρολυτικού λέβητα ξύλου 30 KW-Προδιαγραφές μετάλλου


ba99297

Recommended Posts

Παιδειά γεια χαρά σε όλους

Ονομάζομαι Βαγγέλης

Στο επάγγελμα είμαι εκπαιδευτικός ( πληροφορικός)

Τον τελευταίο καιρό έχω μπει σε μία διαδικασία ιδιοκατασκευής ενός Πυρολυτικού ξυλολέβητα 25-30 Kw προκειμένου να καλύψω τις ενεργειακές ανάγκες του σπιτιού μου.

Ίσως ακούγεται παράτολμο το σχέδιο

Ξέρω ότι δεν θα μου βγει πολύ πιο φτηνά από μία έτοιμη λύση, αλλά το κάνω περισσότερο για την κατασκευαστική πρόκληση

Δεν πρόκειται να ανακαλύψω τον τροχό και την πυρόλυση

Αυτό το οποίο δεν ξέρω και γι αυτό απευθύνομαι σε εσάς, είναι η ποιότητα και το πάχος ελάσματος που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Ως προς το πάχος είμαι ανάμεσα σε 6 και 8 χιλιοστά. Πολλοί λέβητες είναι στα 6 χιλιοστά, ο συγκεκριμένος που θέλω να φτιάξω είναι στα 8 τα οποία για να είμαι ειλικρινής τα θεωρώ και λίγο υπερβολή ( τόσο για το κόστος, όσο και για την διαχείριση της κατασκευής κατά την κατασκευή μεγάλο βάρος). Εδώ θα ήθελα την γνώμη σας, 6 ή 8 χιλιοστά πάχος λαμαρίνας ?

Το δεύτερο και πιο σημαντικό ερώτημά μου είναι η ποιότητα του χάλυβα που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Στους απλούς ξυλολέβητες πολλοί έλληνες κατασκευαστές χρησιμοποιούν st37, το οποίο απ όσο ξέρω είναι απλός δομικός χάλυβας. Σε έναν πυρολυτικό όμως που οι θερμοκρασίες μπορεί να φτάσουν του 1200+ C

λογικά τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. Εδώ να πω βέβαια ότι τα σημεία που θα έρχονται σε επαφή με υψηλές θερμοκρασίες θα υπάρχουν πυρότουβλα. Απλά πριν προχωρήσω σε σχεδίαση και παραγγελία ελασμάτων καλό είναι να πάρω την γνώμη ενός ειδικού, προκειμένου να μην κάνω κάποιο θεμελιώδες αρχικό λάθος.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

 

Να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για μία ερασιτεχνική κατασκευή, εφόσον ένα σύνολο παραμέτρων όπως ποιότητα συγκολλήσεων, σχεδιασμός κλπ δεν θα μπορέσει να τηρηθεί 100%, και εφόσον η κατασκευή αυτή έχει σημαντικές πιθανότητες να αποτύχει, είναι λογικό να πας σε μειωμένο πάχος ελάσματος για να μειώσεις το κόστος.

 

Πάχη 4mm ή ακόμη και 3mm δεν είναι απαράδεκτα, εφόσον αποδέχεσαι ότι θα τρυπήσει σχετικά νωρίς. Αν το σχέδιο βγεί πετυχημένο, σε μερικά χρόνια που θα τρυπήσει το ξαναφτιάχνεις από χοντρή λαμαρίνα.

 

Ακόμη κι αν το φτιάξεις από χοντρή λαμαρίνα, ακόμη κι αν έχεις πυρότουβλα, σε περίπτωση σχεδιαστικού λάθους (πχ συμπυκνώσεις) θα τρυπήσει ταχύτατα.

 

Κοινώς, μην ρισκάρεις να ρίξεις πολλά λεφτά από το ξεκίνημα.

 

 

Επίσης, αφού θέλεις να "παίξεις" με ξυλολέβητες, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ !!! ΣΚΟΤΩΝΕΙ !!!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την σκληρή μεν-ρεαλιστική δε εκτίμισή σου αναφορικά με την αποτυχία της κατασκευής. Εδώ να πω ότι θα προσπαθήσω να κινηθώ πάνω σε κάποιο απλό σχέδιο πυρολυτικού που ήδη κυκλοφορεί στην αγορά. Οπότε το θέμα της σχεδίασης πιστεύω να μήν έχει τρομερές αστοχίες. Από εκεί και πέρα το σημαντικότερο ερώτημά μου είναι ποια πρέπει να είναι η ποιότητα του ελάσματος που πρέπει να χρησιμοποιήσω. Το st 37 αρκεί ? Αν όχι σε τι ποιότητα πρέπει να πάω?

Και πάλι ευχαριστώ

 

Υ.Γ Οι συμπυκνώσεις είναι υδρατμοί που δημιουργούνται στο εσωτερικό του λέβητα και όπου δημιουργούνται προκαλούν οξείδωση?

Πως αποφεύγονται ( σχεδιαστικά εννοώ τι δεν θα πρέπει να υπάρχει ). Το θερμικός σοκ ( όταν τα επιστρεφόμενα νερά έχουν μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας με το νερό του λέβητα) συμβάλει στην δημιουργία συμπυκνωμάτων?

Edited by ba99297
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ερώτηση για όσους γνωρίσουν

Όταν ο θάλαμος καύσης δεν είναι κυλινδρικός αλλά αποτελείται από ευθύγραμμα τμήματα, συνηθίζεται να τοποθετούνται "κόντρες" που ενώνουν το μέσα τοίχωμα ( θάλαμο καύσης) με το έξω , για να μην φουσκώσεις τα καζάνι από την πίεση του νερού. Ξέρει κανείς πως λέγονται αυτά που εγώ ονομάζω "κόντρες" ( στα ελλήνικα ή στα αγγλικά) ανά πόση επιφάνεις χρειάζεται να τοποθετούνται και πως εφαρμόζονται ?

Κάποιος μου είπε ότι τρυπάς εξωτερικό και εσωτερικό τοίχωμα, περνάς σιδερόβεργα και ηλεκτροκολλάς. Εμένα δεν μου φαίνεται σωστό να τρυπάς και τα δύο τοιχώματα.

Ευχαριστώ

Edited by ba99297
Link to comment
Share on other sites

ba99297 (σου ζητώ εξ' αρχής συγγνώμη) αλλά δεν το αφήνεις καλύτερα... Είναι περισσότερο επικίνδυνο από ό,τι φαίνεται.... και χρειάζεται περισσότερες γνώσεις και υπολογιστικά εργαλεία...
Link to comment
Share on other sites

Τρυπάς και τα δύο. Ο υπολογισμός τους και η μέθοδος κατασκευής τους είναι μεγάλη επιστήμη διότι υπόκεινται σε κόπωση λόγω συστολοδιαστολών. Η πυκνότητα προκύπτει βάσει υπολογισμού. Συχνά είναι περίπου 1/15cm...

 

Φρόντισε ο λέβητάς σου να μην ανεβάζει πάνω από bar, να έχει πλήρη ασφαλιστικά και να του κάνεις υδραυλική δοκιμή.

 

 

Υ.Γ: ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΑΤΜΟ!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες

Σκέφτηκα το εξής για να μην τρυπήσω το εσωτερικό τοίχωμα

Παρακάτω ακολουθούν εικόνες οι οποίες θέλω να πιστεύω είναι πιο κατατοπιστικές

 

50078495.th.jpg

 

73818676.th.jpg

 

86296906.th.jpg

 

37470789.th.jpg

 

1-Τρυπάω το εξωτερικό τοίχωμα στα σημεία που πρέπει να μπουν οι σύνδεσμοι

2- Σημαδεύω το εσωτερικό τοίχωμα με βάση τις τρύπες που έχω κάνει στο εξωτερικό

3- Στα σημεία όπου σημάδεψα κολάω στο εσωτερικό τοίχωμα παξιμάδια m10

4- Από τις τρύπες που έχω κάνει στο εξωτερικό τοίχωμα περνά κομμάτια ντίζας 10mm τα οποία έχουν κολημένο στο άλλο άκρο ένα κομμάτι λάμα 4 χιλιοστά

5- Βάζω αποστασιοστάτες 5 εκατοστών ανάμεσα στο δύο τοιχώματα

6- Βιδώνω την ντίζα στο παξιμάδι του εσωτερικού τοιχώματος

7-Κολάω την λάμα που βρίσκεται στην κεβαλή της ντίζας με το εξωτερικό τοίχωμα

 

 

 

 

Edited by ba99297
Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθώ λίγο την εποχή που σχεδίαζα πολύ μεγάλους καυστήρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επειδή φοβάμαι οτι ακόμα και το πρωτότυπο θα το τσακίσεις στο φορτίο και επειδή δεν πρόκειται να πληρώσεις σφηνοειδή σύνδεση (σύνθεση που μειώνει τις τάσεις κόπωσης) και επειδή σε βλέπω οτι θα το κάνεις,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

3. Λάθος προσέγγιση

4. Λάθος προσέγγιση

 

διότι και τα δύο βασίζονται στην πολύ δύσκολη συγκόλληση ενω κατα πάσα πιθανότητα θα διαλύσεις το σπείρωμα. Εαν το κάνεις που θα το κάνει βάλε οπές εκτόνωσης ατμού με ή χωρίς βαλβίδα.

 

Το πάχος της λαμαρίνας δεν έχει να κένει μόνο με τις τάσεις αλλα και με τις ιδιότητες του υλικού που επέλεξες να μορφοποιηθεί. Διάλεξε ένα υλικό με μεγάλη τάση διαρροής (>600), να μην έχεις ορθίες γωνίες.

 

 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Να θυμηθώ λίγο την εποχή που σχεδίαζα πολύ μεγάλους καυστήρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επειδή φοβάμαι οτι ακόμα και το πρωτότυπο θα το τσακίσεις στο φορτίο και επειδή δεν πρόκειται να πληρώσεις σφηνοειδή σύνδεση (σύνθεση που μειώνει τις τάσεις κόπωσης) και επειδή σε βλέπω οτι θα το κάνεις,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

3. Λάθος προσέγγιση

4. Λάθος προσέγγιση

 

διότι και τα δύο βασίζονται στην πολύ δύσκολη συγκόλληση ενω κατα πάσα πιθανότητα θα διαλύσεις το σπείρωμα. Εαν το κάνεις που θα το κάνει βάλε οπές εκτόνωσης ατμού με ή χωρίς βαλβίδα.

 

Το πάχος της λαμαρίνας δεν έχει να κένει μόνο με τις τάσεις αλλα και με τις ιδιότητες του υλικού που επέλεξες να μορφοποιηθεί. Διάλεξε ένα υλικό με μεγάλη τάση διαρροής (>600), να μην έχεις ορθίες γωνίες.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά αν μπορείς πες τα μου λίγο πιο απλά. Είμαι εκπαιδευτικός και όχι μηχανικός

Γι αυτό και ρωτάω, για να μάθω πράγματα που δεν ξέρω

Τι εννοείς ότι βασίζονται και δύο στην πολύ δύσκολη συγκόλληση?

Τι είναι η σφηνοειδής σύνδεση οπές εκτόνωσης ατμού και τι τάσεις διαρροής?

Όταν λες να μην έχω ορθες γωνίες εννοείς στην κατασκευή?Ο λέβητας που διάλεξα να βασιστώ ( σχεδιαστικά ) είναι με ευθύγραμμα τμήματα και επομένως ορθές γωνίες, αν εννοείς αυτό

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

Υ.Γ Επειδή μέχρι τώρα μου έχεις προτείνει τι να ΜΗΝ κάνω, αν μπορείς σε παρακαλώ πρότεινέ μου πως να το κάνω ( πάχος συνδέσμων, ανά πόσα εκατοστά, τρόπο κόλλησης στα τοιχώματα, μέ απλή γλώσσα αν γίνεται)

Edited by ba99297
Link to comment
Share on other sites

ba99297

 

 

μα υπάρχει λόγος για το όντως δύσκολο κείμενο και τους όρους που έβαλα. Επι της αρχής σου λέμε οτι στην ουσία προσπαθείς να δημιουργήσεις κάτι που είναι επικίνδυνο. Ο Αλέξης φωνάζει για τον ατμό διότι γνωρίζει τις τάσεις που αναπτύσσονται και μια πιθανή αστοχία πόσα κομματάκια λαμαρίνας, ντίζας, κλπ θα εκτοξεύσει και με τι ταχύτητα.

 

Τώρα για την συζήτηση φτιάξε ενα σκαρίφημα 3D με τον λέβητα και να το δούμε σιγά σιγά. Γράψε επίσης και τις βασικές αρχές λειτουργίας του.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.