Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου κατάτμηση σε μη άρτια και οικοδομήσιμα τμήματα


Recommended Posts

1. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αναφερόμαστε σε κατάτμηση. Υπάρχει 1 οικόπεδο των 4.000,00 m2.

2. Εκδίδεται άδεια στο όνομα του αρχικού ιδιοκτήτη με δόμηση 200,00 m2

3. Ο αγοραστής ''παίρνει'' όλη την δόμηση όντας συγκύριος εξ'' αδιαιρέτου στα 4 στρ. και ως χρήση στα 800,00 m2.

4. Πλέον δεν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης ( για κατοικία ) άρα όποιος είναι ή καταστεί συγκύριος, δεν θα μπορέσει να κτίσει.

5. Αν κατασκευάστηκαν κτίσματα (μεταγενέστερα), τότε είναι αυθαίρετα.

6. Στην περιοχή μου, έχω δεί αγροτεμάχια των 4 στρ. να "κόβονται" και να υπάρχουν κύριοι τίτλοι σε τμήματα των 300 ή 400 m2

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δε διάβασες προσεκτικά όλα τα ποστ.

Δεν μιλάμε για αγορά εξ΄αδιαιρέτου τμήματος αλλά για διαιρετό ανεξάρτητο τμήμα 800 τ.μ.

Με βάση αυτό τίποτα από όσα αναφέρεις δεν είναι ορθά.

Αν το συμβόλαιο ανέφερε ότι μεταβιβάζεται εξ΄αδιαιρέτου τμήμα 800 τ.μ. από το όλον αγροτεμάχιο τότε θα ίσχυαν όσα λές.

Τα ανωτέρω με βάση όσα ανέφερε ο seth στο post#3.

Αν δεν διάβασε ορθά το συμβόλαιο είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο δεν αναφέρει καν ότι υπήρχε αγροτεμάχιο 4000μ2. Ο τίτλος του συμβολαίου είναι πώληση αγροτικού ακινήτου.

Όπως γράφει " ο πωλητής έχει στην κατοχή του ένα αγροτεμάχιο 800μ2 που συνορεύει.....". Δλδ δεν αναφέρει ότι αυτό είναι τμήμα του συνολικού.

Φυσικά δεν λεέι ούτε για κάθετη ιδιοκτησία, ούτε και για εξ' αδιαιρέτου. Επίσης από ότι μου είπε ο πελάτης, ο γείτονας του που αγόρασε το υπόλοιπο 3200μ2

δεν έχει κάνει μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο και πολύ πιθανόν να μην έχει καν συμβόλαιο, αλλά απλά ένα ιδιωτικό συμφωνητικό.

Ο γείτονας έχει κάνει μάντρα με οικοδομικά υλικά, τη στιγμή που δεν επιτρέπεται από τις επιτρεπόμενες χρήσεις γης. Ο πελάτης σκέφτεται να πιάσει τον πωλητή

και να του πει να ακυρώσει την πώληση των 3200μ2 γυρνώντας πίσω τα χρήματα τα οποία θα του δώσει αυτός συν κάποια ακόμα και να το αγοράσει αυτός. Και έτσι να τα ενώσει. Τι να πω, τελικά οι νόμοι υπάρχουν μόνο ως διακοσμητικοί, ειδικά εκείνα τα χρόνια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γείτονας έχει κάνει μάντρα με οικοδομικά υλικά

 

Αυτό δυσκολεύει πολύ την κατάσταση και θεωρώ ότι δεν μπορεί να υπάρξει η λύση που αναφέραμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω της εξής παράξενη περίπτωση: ο πελάτης μου έχει στην κατοχή του 800m2 σε εκτός σχεδίου περιοχή. Το 1986 που ήθελε να κτίσει δεν ήθελε να αγοράσει 4000m2 οπότε για να κτίσει έκανε το εξής τέχνασμα με τον μηχανικό του. Με την σύμφωνη γνώμη του πωλητή του αγροτεμαχίου, βγάλανε άδεια στο όνομα του πωλητή στα 4000μ2 και στη συνέχεια ο πελάτης μου αγόρασε τα 800μ2 στα οποία βρισκόταν τοποθετημένη η οικοδομή και μετά την έκτισε. Αυτή την περίπτωση πως προτείνετε να την αντιμετωπίσω? Πως ακριβώς περιγράφεται η αυθαιρεσία?

 

1.Από εδώ προκύπτουν αυτά που αντιλήφθηκα.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.