Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΑΕΔ-Μηχανικοι


GPnaval

Recommended Posts

Καλησπερα,

Ειμαι Ναυπηγος μηχανολογος μηχανικος και αυτη τη στιγμη ανεργος.Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να με ενημερωσει σχετικα με την εγγραφη στον ΟΑΕΔ και το επιδομα ανεργιας.Καταρχας ειναι δυνατη η εγγραφη μου στον ΟΑΕΔ εφοσον ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ?Ειχα κανει στο παρελθον εναρξη επαγγελματος αλλα μετα απο λιγο καιρο εκανα διακοπη και εκλεισα μπλοκακια, βιβλια κλπ.Τελος να ρωτησω εαν γινεται να παρω το επιδομα ποσα ενσημα απαιτουνται?Τη χρονια που περασε εργαστηκα σαν ναυτικος για ενα εξαμηνο οποτε ημουν ασφαλισμενος και στο ΝΑΤ ταυτοχρονα με το ΤΣΜΕΔΕ.Περα απ'αυτο δεν εχω αλλα ενσημα εκτος απο αυτα που ειχα οταν εργαστηκα σαν ελευθερος επαγγελματιας σε ερευνητικο προγραμμα για 4-5 μηνες...Αν γνωριζει καποιος να απαντησει θα με βοηθουσε πολυ.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στον ΟΑΕΔ θα μπορούσες να γραφτείς μόνο αν απασχολούσουν ως μισθωτός και απολύθηκες ή έληξε η σύμβαση σου και εφόσον δεν ασκείς ελεύθερο επάγγελμα που σου αποφέρει ετήσιο εισόδημα >1600 ευρώ περίπου. Τώρα αν στο ΝΑΤ ήσουν ασφαλισμένος και στο ΙΚΑ μπορείς,εφόσον ισχύουν οι προυποθέσεις που ορίζει ο νόμος για όλους τους μισθωτούς που εγγράφονται στον ΟΑΕΔ και συγκεκριμένα δες εδώ http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

·
Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.