Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απεργία μηχανικών δημοσίων υπαλλήλων


ΔΑΝΑΗ

Recommended Posts

αφορά και τους δημόσιους υπαλλήλους οι οποίοι έχουν έλαχιστη ενημέρωση από το σύλλογό τους, αλλά και τους ιδιώτες που συνδιαλέγονται με το δημόσιο http://www.emdydas.gr

p.s δε θέλω να προκαλέσω ούτε να ξεκινήσω καμία συζήτηση δημόσιοι υπάλληλοι - ιδιώτες

Link to comment
Share on other sites

...και εδώ θα επαναλάβω το ερώτημα που έθεσα σε άλλο νήμα...

 

Οι Δικηγόροι απο άυριο σε αποχή διαμαρτύρονται για την κατάργηση του αφορολόγητου.

Το μέτρο πλήγει το ίδιο και εμάς τους μηχανικούς, αλλά δεν βλέπω καμμία ανάλογη κίνηση...

 

Αλήθεια γιατί όταν έχουν αποχή οι Δικηγόροι τα δικαστήρια παραλύουν, ενώ το να κάνουν κάτι αντίστοιχο οι μηχανικοί και να παραλύσουν οι πολεοδομίες θεωρείται επιστημονική φαντασία;;;

 

Γιατί είμαστε τόσο ανοργάνωτοι;

Link to comment
Share on other sites

γιατί οι απεργίες των μηχανικών γίνονται για τους μηχανικούς του πλανήτη Άρη,εγώ τόσα χρόνια που εργάζομαι στο δημόσιο δε έχω λάβει ούτε ενα fax για απεργία...οι συνδικαλιστές μας δεν είναι και τόσο δραστήριοι, γι αυτό να προσέχουμε ποιους ψηφίζουμε διότι εμείς ευθυνόμαστε και για τους εκπροσώπους - συνδικαλιστές και για τους βουλευτές μας

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί είναι πλούσιοι, εργολάβοι, φοροφυγάδες και άλλα πολλά και δεν έχουν λόγους να κατέβουν σε απεργίες. :lol:

Link to comment
Share on other sites

πάνως την προηγούμενη φορά που οι δικηγόροι είχαν απεργία για το ασφαλιστικό

ήμουν στην εφορία και άκουσα έναν άνθρωπο γύρω στα 60++

να λέει σε πελάτη του στο κινητό οτι απεργεί (ως δικηγόρος) και δεν μπορεί να του απαντήσει στην προφορική του ερώτηση

 

και πραγματικά τον θαυμασα παρότι δεν πολυσυμπαθώ τον κλάδο

και ο ίδιος μου φάτσαρε κάπως

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά θα έπρεπε κι εμείς να απεργήσουμε αυτή τη φορά! Ουσιαστικά μας επιβάλλουν κεφαλικό φόρο 1000€ σε όλους, πράγμα που θα πλήξει πολύ περισσότερο εμάς τους μικρούς με τα 11-12000€ απ'ότι εκείνους με τα 60-70000€.

Αλλά δεν βλέπω διάθεση ούτε και τώρα... φαίνεται ότι μας αρέσει να μας τα παίρνουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί, τουλάχιστον οι ελεύθεροι επαγγελματίες λένε, "εμείς δε χρειάζεται να απεργήσουμε, θα τους τα πάρουμε πίσω αυτά που μας παίρνουν με τον α ή β τρόπο".

Link to comment
Share on other sites

και οι δικηγόροι θα μπορούσαν να το πούν αυτό, αλλά απεργούν... και όταν απεργούν τα δικαστήρια παραλύουν...

 

ενώ εμείς...

Link to comment
Share on other sites

άμα είσαι στο 11-12000 και να απεργήσεις δε θα το καταλάβει κανείς

 

μάλλον :roll:

Γενικά αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας-μελετητής και απεργήσεις δεν θα καταλάβει κανείς τίποτα. Απλά θα κάνεις αύριο τη δουλειά που δεν έκανες σήμερα...

συν την αυριανή!!!

Ακόμα και οι δημόσιοι, με απεργίες 1-2 ημερών δεν γίνεται τίποτα. Οσοι έχουν καταφέρει κάτι με απεργία, έβαλαν λουκέτο για πολύ καιρό για να το πετύχουν. Ισα-ίσα, γλυτώνει ο Υπ. οικονομικών και τα μισθά...

Αυτή η διάχυτη ισοπέδωση πάντως ότι όλοι είναι ίδιοι, με δύο τρόπους αντιμετωπίζεται:

 

ή κανεις μήνυση για προσβολή της προσωπικοτητάς και της αξιοπρέπειας σου (κατ έργο εξύβριση νομίζω το ονομάζουν οι νομικοί), κατά προτίμηση συλλογική

 

ή γίνεσαι και εσύ απατεώνας, τουλάχιστον να μην πληρώνεις τσάμπα περαιώσεις και κεφαλικούς φόρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.