Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγματα στο +3,50μ...Τα δείχνω στην Κάτοψη..?


stratos-arch

Recommended Posts

Μάλλον ο φίλος μας θα το ρώτησε έχοντας υπόψη (αν το θυμάμαι και καλά μετά από χρόνια) τον σχεδαστικό ορισμό της κάτοψης ως οριζόντια τομή στο 1.5 μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φίλος μας θα το ρώτησε έχοντας υπόψη (αν το θυμάμαι και καλά μετά από χρόνια) τον σχεδαστικό ορισμό της κάτοψης ως οριζόντια τομή στο 1.5 μέτρο.

Ναι και για αυτο...

...αλλα ειδικοτερα για το γεγονος οτι το εν λογω κτιριο προκειται για εκθεσιακο χωρο

και στον συγκεκριμενο τοιχο με τα ανοιγματα εχουν αναρτηθει εκθεματα...που βρισκονται κατω απ'τα ανοιγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε ότι οι κατόψεις είναι ο οδηγός του μάστορα για να χτίσει , από που θα πάρει την πληροφορία για την ύπαρξη των κουφωμάτων αυτών? Αν νομίζεις ότι δε χρειάζεται να φανούν στην κάτοψη δείξε μια δεύτερη λεπτομέρεια του τοίχου αυτού πιο δίπλα με τα κουφώματα βάζοντας τα ύψη της ποδιάς και πρεκιού (βέβαια)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ότι πρέπει να τα δείξεις αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Χρησιμιοποίησε διακεκομένη γραμμη ενδεχομένως.

 

προς Pavlos 33: σωστό αυτό που λες, αλλά νομίζω είναι στα συνήθη οικοδομικά έργα και στις προδιαγραφές έκδοσης οικοδομικών αδειών, τώρα για ιδιαίτερη περίπτωση μήπως γράψει κανείς ότι η οριζόντια τομή είναι στα 4μ? Δεν ξέρω τι λενε οι προδιαγραφές, να το τσεκάρω.

Αν είναι για εκθεσιακό μπορεί να χρειαστείς και πέρα από τα άλλα και άνωψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να τα δείξεις, για τους λόγους που σου αναφέρει και ο manolis gon

Άλλωστε θα γράφεις ύψος ποδιάς 3,50 - ύψος πρεκιού - 4,00 που θα τοποθετεί τα ανοίγνματα στη θέση τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να τα δείξεις, για τους λόγους που σου αναφέρει και ο manolis gon

 

μόνο για τον μάστορα δηλαδή πρέπει να τα δείξει

μάλλον θες να πείς :

για τους λόγους που σου αναφέρει και ο manolis gon και ο alfisti 1978

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.