Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία σε κούφωμα οροφής


Recommended Posts

Χαίρετε,

 

Το σπίτι μου έχει τελειώσει εδώ και 6 μήνες. Οφείλω να ομολογίσω ότι έγιναν τραγικά λάθη κατά την διάρκεια της ανέγερσης, άλλα απο ερασιτεχνοσύνη του αρχιτέκτονα και άλλα δικά μου.

 

Καταρχήν η τοιχοποιία μου είναι διπλό τούβλο με πολυστερίνη στην μέση, ενώ δεν είχε προβλεφθεί εξωτερική θερμομόνωση των δοκών και κολώνων και αυτό έγινε μετά με προσκόλληση πολυστερίνης στην εσωτερική μεριά των στοιχείων. Δεν ξέρω αν αυτό επιφέρει οποιονδήποτε πρόβλημα.

 

Τώρα έχω πρόβλημα με τις υγρασίες. Μετά την λειτουργία της ενδοδαπέδιας θέρμανσης, παρατηρώ υγρασια και μούχλα κάτω απο τα αλουμίνια,(δεν είναι της σειράς thermal), μόνο στον όροφο όμως που έχει πάτωμα απο laminate παρκέ, και όχι στο ισόγειο οπυ είναι μάρμαρο. Η υγρασία του χώρου κυμαίνεται απο 60-70% μετρημένη με ερασιτεχνικό μετρητή.

 

Το σημαντικότερο πρόβλημα όμως που αντιμετοπίζω είναι το εξής. Κατά την διάρκεια της κατασκευής της οροφής (και αυτή είναι θερμομονωμένη) άφησα ένα κενό 70x100cm με σκοπό να χτιστεί ένα κούφωμα για να εφαρμοστεί μελλοντικά σκάλα ανακλυνώμενη και να έχω εύκολη πρόσβαση στην ταράτσα της οικείας μου. Τώρα αυτό το κούφωμα (φωτό) όταν χτίστηκε εγώ απουσίαζα στο εξωτερικό, ο εργολάβος αμέλησε να θερμομονώσει την τοιχοποιοία και την μικρή πλάκα της κατασκευής, απλά έγινε μόνο υγρομόνωση. Το αποτέλεσμα είναι να έχω τώρα μονίμως υδρατμούς στο παράθυρο, που δεν είναι και ότι ποιό εύκολο να ανοίγω για αερισμό καθημερινά, όπως και η δημιουργία μούχλας και φουσκώματος στον σουβά. Ο θερμός αέρας μένει στάσιμος προφανώς στο κουβούκλιο αυτό και έρχετε σε επαφή με την αθερμομόνωτη τοιχοποιία με τα αποτελέσματα που φαίνονται. Ήδη καθάρισα ακόμα μια φορά με αντιμουχλικό την τοιχοποιία πριν ένα μήνα και πάλι ξεκίνησε το φαινόμενο.

 

Και όλα αυτά σε διάστημα 3 μηνών λειτουργίας της θέρμανσης. Δλδ τι θα γίνει μετά απο 3-4 χρόνια....

 

Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι θα κάνω, ακόμα και να κατεδαφίσω την όλη κατασκευή (που δεν είναι και ότι ποιό εύκολο).

post-12156-0-42743900-1331300329_thumb.jpg

post-12156-0-12493500-1331300337_thumb.jpg

post-12156-0-80614900-1331300343_thumb.jpg

post-12156-0-55575100-1331300350_thumb.jpg

post-12156-0-78053900-1331300357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

spandeli.

να σε ρωτησω: βαλατε λαμινέιτ πατωμα σε ενδοδαπεδια θερμανση?

για ποιο λόγο προκρίθηκε η ακριβή λύση της ενδοδαπεδιας θερμανσης?

για την διαπιστωση και την πρόταση θεραπειας του προβλήματος θα πρέπει (κατά την γνώμη μου -η οποία θα δεις ότι θα αμφισβητηθεί απο πολλούς συναδέλφους-) να απευθυνθείς σε κάποιον έμπειρο μηχανικό ο οποίος θα έχει εμπειρία σε οικοδομικά θέματα

να κάνει αυτοψία και να μελετήσει το θέμα σου

υγ1. γιατί λες οτι ο μηχανικός σας ήταν ερασιτεχνης?

από που τον βρήκατε?

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο συνάδελφος alfisti1978 χρειάζεστε αυτοψία και όχι οδηγίες μέσα από ένα φόρουμ καθώς τα προβλήματα σας δεν μπορουν να αντιμετωπιστούν μόνο σε μερικες γραμμές κειμένου.

 

Σχετικά με την εσωτερική θερμομόνωση υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα όπως και για την ενδοδαπέδια θέρμανση η οποία κατά την άποψη μου δεν είναι λύση για την Ελλάδα (έχει απόκριση μίας μέρας περίπου). Το θέμα είναι αν έγινε και κάποια υγρομόνωση στα φέροντα στοιχεία εξωτερικά ή βασιστήκατε μόνο στο επίχρισμα;

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Ναι βάλαμε λαμινειτ αλλά τηρεί όλες τις προυποθέσεις για αν τοποθετηθεί πάνω απο ενδοδαπέδια... Γνωρίζω ότι δεν ήταν και η ποιό σοφή επιλογή αλλά έγινε.

Ναι ο μηχανικός μου ήταν άπειρος, φίλος απο τα φοιτητικά χρόνια.. Πως αλιώς να δικαιολογείται το ότι χτίζει σπίτι, και βάζει πρόνεια για θερμομόνωση μόνο στην τοιχοποιεία (τούβλο-5cm πολυστερίνη-τούβλο) και αγνοά τα υπόλοιπα στοιχεία (δοκών και κολώνων) και αναγκαζόμαστε μετά να την βάλουμε εσωτερικά.

Η ενδοδαπέδια επιλέγηκε για διάφορους λόγους, αισθητικής αλλά κυρίως γιατί έχει συνδιαστεί με ηλιακά πλάισια και έχω επιδοτηθεί απο το κράτος το 55% της ηλιοθερμικής μου επένδυσης.

Κώστα, δεν έχει γίνει καμιά υγρομόνωση στην τοιχοποιέια του κουβουκλίου, εκτός απο την μικρή της πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

μην τον κρίνεις τώρα...κράτα την φιλία μαζί του γιατί αυτά που λες δεν ξέρουμε αν ισχύουν

το ότι είναι απειρος κάποιος δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η πηγή του κακού

γι αυτό λοιπόν, ξεκίνα να ψάχνεις για κάποιον άλλον που να σου δώσουν συστάσεις γνωστοί σου

 

αλλωστε όπως καλύτερα ξέρεις αμάξια φτιάχνει και η άλφα αμάξια και η ΚΙΑ

το ίδιο στρίβουν τα μεν το ίδιο τα δε?

 

πάντως τα θέματα με την υγρασία απαντώνται σε πολλές νέες κατασκευές

επίσης το θέμα της επιλογής λαμινέιτ σηκώνει κουβέντα που σύντομα θα την κάνω....(ΕΛΕΟΣ με αυτές τις πρωτοπορείες)

Link to comment
Share on other sites

70% σχετική υγρασία είναι μεγάλη και για μένα θα έπρεπε να σε απασχολήσει αυτό πρώτα.

Μην κάνεις μετρήσεις με ερασιτεχνικά όργανα....Αυτό είναι το πιο σοβαρό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρωτίστως...

Το επίπεδο υγρασίας στον χώρο.

 

Μήπως δεν έχει δοθεί ο απαραίτητος χρόνος για ξήρανση του θερμομπετου και αποδίδει ακόμα υγρασία στον χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά να αφήσεις να εξελιχτεί μία κουβέντα με ιδιώτη δεν έχεις αφήσει φίλε alfisti 1978 και το έχω παράπονο.

Πόσοι είναι αυτοί οι παράγοντες για ένα καινούργιο σπίτι για να έχει 70% σχετική υγρασία λες;

1-2-3-4....

Χίλιοι δεν είναι....

Ε αυτούς θα κοιτάξει πρώτα....

Το ότι δεν μονώθηκαν κάποια στοιχεία δεν μονώθηκαν...

Οτι έγινε έγινε....Τι να κάνουμε τώρα;

Αν κάποια στιγμη μπορέσει να τα μονώσει θα τα μονώσει....

Το να ζει όμως κανείς σε ένα καινούργιο σπίτι με 70% υγρασία δεν είναι και το καλύτερο.....

Και αν η υγρασία πέσει σε λογικά επίπεδα (αν ισχύει το 70%) υπάρχει μεγάλη περίπτωση να λύση και το πρόβλημα της συμπύκνωσης στα αμόνωτα σημεία και να μην πονάνε και τα κοκαλάκια του κάθε πρωί.

Ασε που είναι περίεργο που έχει υγροποιήσεις ψηλά με ενδοδαπέδια θέρμανση που όσο πιο ψηλά ανεβαινεις τόσο ποιο κρύος είναι ο αέρας.

Αυτό λογικά δείχνει πολύ υψηλά επίπεδα υγρασίας.

iran_img_2.jpg

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.