Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων


Pappos

Recommended Posts

Γιατί MScEng μίλησε κανείς για την δουλειά του?Μη βάζεις λόγια που δεν είπαμε..Ναι εγώ θεωρώ τα πτυχία από τη Βουλγαρία εύκολη λύση,και δεν ανέχομαι κανένα πτυχιούχο εκ βουλγαρίας να με κατακρίνει εμένα που έμεινα στη χώρα μου για σπουδές.Έχω πολλούς φίλους που σπουδάζουν Αγγλία και δεν με κατέκριναν ποτέ,αυτοί δηλαδή είναι βλάκες

Link to comment
Share on other sites

Pappos μετά τις 1000 φορές που θα ποστάρεις το γνωστό ποίημα γίνεσαι κεντρικός εισηγητής την επόμενης "διακήρυξης της Μπολόνιας"...

 

Απ΄την άλλη αντιλαμβάνομαι ότι κόστισε πολλά αυτό το έρημο το Master... αλλά τι κάνουμε... Master έχουν και άλλοι.... Και τους το έχει απονείμει το πανεπιστήμιο που σπούδασαν... (Pappos δεν αφορά εσένα.... μην βιαστεί να απαντήσεις....)

 

Α! Pappos εκτός από Δομοστατικός Μηχανικός... μήπως έχεις Master και στην αστρολογία-μέντιουμ-ταρό???

 

Καλά εσύ κάνεις μπαμ ότι είσαι νέουλας και πιτσιρκάς...έμαθες τώτρα και για την Bilderberg και μας το πετας....

Μήπως θα μας πεις και τίποτα για Ανδρομέδα και Λιακόπουλο μετά ???

Γιατί δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά και άλλοι έχουν μεταπτυχιακό...

Άστο αυτό...μην το σκέφτεσαι..θέλει μυαλό για να το καταλάβεις...

 

Έπεσες μέσα σε όλα.... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Απ΄την άλλη αντιλαμβάνομαι ότι κόστισε πολλά αυτό το έρημο το Master...

 

Νεαρέ...σε δημόσιο πανεπιστήμιο αποκτήθηκε ο τίτλος...

 

Αλλά για μια ακόμη φορά...

 

Για το θέμα έχεις να πεις τίποτα ή θα μας κάνεις κεφάλι με τις αερολογίες σου ???

 

 

Pappos μετά τις 1000 φορές που θα ποστάρεις το γνωστό ποίημα γίνεσαι κεντρικός εισηγητής την επόμενης "διακήρυξης της Μπολόνιας"...

 

Εσύ άσε τα ποιήματα και πιάσε τις μπανάνες...

 

Χαχαχαχα νεαρέ...μόνος του λες μόνος σου τα ακούς...το πήρες χαμπάρι ή δεν... ???

 

Και για να είμαστε μέσα στο θέμα...

 

ΕΠΙΠΕΔΟ(Αριθμός) ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

 

Επίσης για το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων ισχύει:

 

 

1 Σχετίζεται με τη δυνατότητα συνέχισης στο δεύτερο κύκλο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

 

2 Σχετίζεται με τη δυνατότητα ολοκλήρωσης του δεύτερου κύκλου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή/και παρακολούθησης προγραμμάτων Συνεχιζόμενης Κατάρτισης.

 

3 Σχετίζεται με την ολοκλήρωση και του δεύτερου κύκλου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και επίσης αντιπροσωπεύει προσόντα από εργασιακή εμπειρία.

 

4 Σχετίζεται με την ολοκλήρωση τουλάχιστον του δεύτερου κύκλου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η οποία έχει αναβαθμιστεί στη συνέχεια από προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης ή από εργασιακή εμπειρία.

 

5 Σχετίζεται με την ολοκλήρωση είτε Μετά-Δευτεροβάθμιου Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, είτε "σύντομου κύκλου" Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

 

6 Σχετίζεται με τον πρώτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

 

7 Σχετίζεται με τον δεύτερο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

 

8 Σχετίζεται με τον τρίτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

 

Τα παραπάνω ανθρωπίδια ζητάνε σαν κάτι τσοπάνους ότι τα διπλώματα των πολυτεχνείων πρέπει να γίνουν Master...

Κύριοι τσοπάνοι...αν δεν γίνει αλλαγή προγράμματος σπουδών δεν πρόκεται ποτέ τα διπλώματα να γίνουν M.Sc.

Με άλλα λόγια θα είναι πάντα στο επίπεδο 6 (Σχετίζεται με τον πρώτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης).

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κρισεως. Εστω οτι το Ελληνικο κρατος ειναι διεφθαρμενο και αρνειται την εξισωση με master

στους διπλωματουχους. Γιατι σε κανενα ξενο ευρωπαικο κρατος δεν αναγνωριζουν οτι το 5ετες διπλωμα ειναι

BSc+MSc εκτος απο την περιπτωση που κανεις θελει να κανει κατευθειαν PhD? Συνομωσια?

Link to comment
Share on other sites

Πάππος το 5ετές diplom των Γερμανικών πανεπιστημίων , σαν τι αντιστοιχεί με την νέα κατάσταση ?

 

Μήπως οι Γερμανοί έχουν δώσει ήδη την λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Pappos

 

κατά τα γνωστά... όποιος έχει την μύγα....

 

μόνος του λες μόνος σου τα ακούς...το πήρες χαμπάρι ή δεν... ??? Ευτυχώς που με ακούς εσύ και μου απαντάς... αλλιώς θα μελαγχολούσα.....

 

Για το θέμα έχεις να πεις τίποτα ή θα μας κάνεις κεφάλι με τις αερολογίες σου ??? Ρίξε ακόμα ένα COPY PASTE... ωραιιιιιιο το ποίημα....

 

νεαρέ .... δώσε μια διεύθυνση να σου στείλω μια τούρτα... έχω χρόνια να το ακούσω και μου αρέσει....thnks

 

 

 

MScEng

το Ελληνικο κρατος δεν αρνειται την εξισωση με master... Για τα πολυτεχνικές το κάνει από το 2010.... 8-)

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

το Ελληνικο κρατος δεν αρνειται την εξισωση με master... Για τα πολυτεχνικές το κάνει από το 2010....

 

Nein, μερικες πολυτεχνικες σχολες δινουν ενα χαρτι που λεει οτι το ελληνικο 5ετες διπλωμα ισοδυναμει με μαστερ

αλλα η νομικη του αξια ειναι αναλογη χαρτιου υγειας και μαλιστα μετα απο την χρηση του...

 

Με απλα λογια για πηγαινε σε καποιον διαγωνισμο του ελληνικου κρατους και δηλωσε οτι εχεις μαστερ με αυτο το χαρτι

και θα δεις τι συμβαινει πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί MScEng μίλησε κανείς για την δουλειά του?Μη βάζεις λόγια που δεν είπαμε..Ναι εγώ θεωρώ τα πτυχία από τη Βουλγαρία εύκολη λύση,

 

Πήγαινε να πάρεις τότε εάν θεωρείς ότι είναι εύκολη λύση .Ξέρεις πόσοι σαν και εσένα ήρθανε πάνω με αυτήν την λογική και δεν τα κατάφεραν ?

Ένα σορό υπάρχουν .Μάθε λοιπόν ότι δεν είναι ηλίθιοι ούτε στο ΕΜΠ ούτε και στο Imperial που τους δέχονται .

Αλλά από ανθρώπους που ούτε το πτυχίο τους δεν έχουν πάρει ούτε έχουν βγεί από τα σύνορα της χώρας τους τι περιμένεις να σου πούνε πέρα από αερολογίες .

 

@MScEng

 

Αν πάρεις τα syllabus των BSC + MSc των χαμηλόβαθμων ιδρυμάτων της Ευρώπης θα διαπιστώσεις ότι τα μαθήματα αυτά τα κάνουν στο πρώτο κύκλο σπουδών του ΕΜΠ και με μεγάλη διαφορά μάλιστα .Μην υποτιμάμε το ελληνικό πενταετές δίπλωμα .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

Άσε τις βλακείες,τι άλλο τρελό θα ακούσουμε εδώ μέσα..Ναι τα βουλγαρικά πτυχία είναι στα top 10 των καλύτερον πανεπιστημίων.Είπαμε, ακόμη και η γιαγιά μου μπορεί να αγοράσει ένα πτυχίο από Βουλγαρία αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ΠΟΤΕ,και αν έχεις τόσο τρέλα με το ΕΜΠ να έμπαινες τότε εκεί ή μήπως δεν ήσουν άξιος?Και άσε τις τρέλες ότι το βουλγαρικό πτυχίο εξισώνετε με το δίπλωμα του ΕΜΠ.ΕΛΕΟΣ.Και σταμάτα πια να ασχολείσαι με τα χαμηλόβαθμα αγγλικά πανεπιστήμια,κοίτα πρώτα τα Βουλγαρικά είσαι και γνώστης

Edited by konst
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις τα syllabus των BSC + MSc των χαμηλόβαθμων ιδρυμάτων της Ευρώπης θα διαπιστώσεις ότι τα μαθήματα αυτά τα κάνουν στο πρώτο κύκλο σπουδών του ΕΜΠ και με μεγάλη διαφορά μάλιστα .Μην υποτιμάμε το ελληνικό πενταετές δίπλωμα .

 

Δεν αμφιβαλλω γι`αυτο και απο γνωστους που πηγαν εξω αυτο μου μετεφεραν. Οποτε μηπως να ελαφρωσουμε το βασικο πτυχιο

μειωνοντας την διαρκεια του?

 

Παραδειγμα, το πανεπιστημιο Κυπρου που οι Κυπριοι εχουν πολλους αποφοιτους απο Ελληνια και Βρετανικα ΑΕΙ

αρα εχουν εμπειρια και απο τα δυο μοντελα:

 

http://www.ucy.ac.cy...urriculumGR.pdf

 

Εμενα μια χαρα μου φαινεται για BEng.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.