Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από τον ήλιο


Recommended Posts

Γεια σας,

πρόσφατα έχω στρέψει το ενδιαφέρον μου σε παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας..(Μιας και έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο στην σχολή μου). Έχω δει βίντεο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω ηλιακών πάνελ..

Έχω να κάνω 2 ερωτήσεις για όποιον ξέρει:

 

1)ο Ηλιακός θερμοσίφωνας έχει πάνω του ηλιακά πάνελ παράγει ρεύμα και έτσι ζεσταίνει το νερό. Όταν έχουμε κλειστό τον ηλιακό τότε δεν παράγουμε ρεύμα? δηλαδή είναι απλά μια μηχανή στην κάθε ταράτσα? Δεν μπορούμε να την συνδέσουμε με μια μπαταρία πχ για να αποθηκεύουμε την ενέργεια που παράγει για άλλου είδους βοήθεια? Απλά σκεφτόμουν εάν μπορούν να λειτουργήσουν στο να δίνουν και στο σπίτι μια ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας .

 

2) διαβασα οτι τα πάνελ έχουν μέσω όρο ζωής τα 20 χρόνια .. δηλαδή μετά τα 20 χρόνια χαλάνε και είναι για πέταμα ή απλά αποδίδουν λιγότερο ?

 

ευχαριστώ πολύ

Edited by DosGonzalez
Link to comment
Share on other sites

κοιτα ο θερμοσιφωνας δεν παραγει ηλεκτρισμο, οι μεθοδοι οι οποιες χρησιμοποιουνται για την δεσμευση της ηλιακης ακτινοβολιας ειναι

1. Ηλιακος θερμοσιφωνας

2. Φωτοβολταικα πλαισια (τα οποια εκμεταλλευονται το λεγομενο φωτοβολταικο φαινομενο)

 

Ο ηλιακος θερμοσιφωνας ουσιαστικα "απποροφα"/δεσμευει ηλιακη ακτινοβολια για να θερμανει το νερο που κυκλοφορει μεσα

Τα φωτοβολταικα πλαισια εχουν αλλη δομη κ αποτελουνται απο εντελως διαφορετικα υλικα ωστε να παραξουν ηλεκτρισμο

 

Το βιντεο αυτο που ειδες πιθανον να αναφεροταν σε υβριδικα πλαισια (PV Thermal) τα οποια μπορουν να παραγουν ηλεκτρικη κ θερμικη ενεργεια ταυτοχρονα, ομως η αναλογια της θερμικης ειναι σαφως μικροτερη σε σχεση με ενα ηλιακο θερμοσιφωνα..Ο τροπος λειτουργιας τους αν κ παρομοιως εχει διαφορετικους στοχους κυριως την ψυξη των φωτοβολταικων πλαισιων ωστε να μειωθει η θερμοκρασια λειτουργιας που υφισταται στην φ/β κυψελη κ παραγει ρευμα, σε αυτη την περιπτωση μπορεις να πεις οτι η παραγωγη θερμικης ενεργειας ειναι καλο παρα-προιον. :smile:

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

1)ο Ηλιακός θερμοσίφωνας έχει πάνω του ηλιακά πάνελ παράγει ρεύμα και έτσι ζεσταίνει το νερό. Όταν έχουμε κλειστό τον ηλιακό τότε δεν παράγουμε ρεύμα? δηλαδή είναι απλά μια μηχανή στην κάθε ταράτσα? Δεν μπορούμε να την συνδέσουμε με μια μπαταρία πχ για να αποθηκεύουμε την ενέργεια που παράγει για άλλου είδους βοήθεια? Απλά σκεφτόμουν εάν μπορούν να λειτουργήσουν στο να δίνουν και στο σπίτι μια ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας .

 

Ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι απλά ένας εναλλάκτης θερμότητας νερού-νερού & ζεσταίνει νερό με τη βοήθεια του ήλιου. Καμία σχέση με παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας όπως τα φωτοβολταϊκά πάνελ.

Edited by matthaios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.