Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβιαση απόστασης Δ


Recommended Posts

Αν καποιος μπορει να βοηθησει λιγο γαιτι εχω μπερδευτει

Σε κτισμα (υπερωψμενο ισογειο + υπογειο) που εχει κατασκευαστει με αδεια οικοδομης δεν εχουμε υπερβαση δομησης ουτε καλυψης.

Εχουμε παραβιαση αποστασης Δ απο τα 2 ορια:

α) στο ενα >20% της επιτρεπομενης αποστασης (μεσα στο Δ ειναι επιφανεια 20 μ2 ισογειου και 20 μ2 υπογειου) και

β) στο αλλο <20% της επιτρεπομενης αποστασης ((μεσα στο Δ ειναι επιφανεια 5 μ2 ισογειου και 5μ2 υπογειου)

τοσο στο υπερυψωμενο ισογειο οσο και στο υπογειο.

Πως υπολογιζεται το προστιμο;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 φυλλα καταγραφης ,τα δυο απο αυτα το υπογειο και ο οροφος με υπερβαση Δ 1,4 και στα αλλα δυο υπογειο και οροφος με υπερ. Δ 1,2

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ pontifika!

Aυτο σκεφτομουν και εγω και επισης μηπως πρεπει να βαλω και το 500 αρικο για αλλαγη θεσης της οικοδομης;

Link to comment
Share on other sites

οχι το 500αρικο θα εμπαινε μονο αν το κτιριο σου ητανε συννομο και ειχε το περιγραμμα ακριβως της αδειας.....το δικο σου κτιριο δεν ειναι συννομο οποτε το γλιτωνεις το 500αρικο μονο υπερβασεις Δ οπως σου ανεφερα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

pontifikas εγώ το 500άρικο για την μετακίνηση το βάζω έτσι κι αλλιώς... άν έχει προκύψει ΚΑΙ πρόβλημα Δ λόγω της μετακίνησης, το βάζω και αυτό ξεχωριστά σε φύλλο καταγραφής... η Θ-6 λέει ότι βάζεις το 500άρικο για την μετακίνηση και αν δεν έχεις άλλη παρανομία μπορείς να ενημερώσεις την άδεια, δεν λέει το αντίθετο, δηλαδή ότι αν έχεις και άλλη παρανομία γλιτώνεις το 500άρικο και βάζεις μόνο την "άλλη παρανομία"... Προσωπικά το εκλαμβάνω ότι η μετακίνηση έιναι από μόνη της μία αυθαιρεσία (όπως ήταν και μέχρι σήμερα) και η οποία πρέπει να καλυφθεί κάπως αφού τακτοποιείς το κτίριο... ειδάλλως το υποτιθέμενο νόμιμο τμήμα του κτιρίου παραμένει με πρόβλημα, αφού βρίσκεται σε άλλη θέση από την εγκεκριμένη και ας μήν έχει παρατυπίες δόμησης-Δ κλπ...

(είναι προσωπική μου άποψη βέβαια και δεν θέλω να πάρω κάποιον στον λαιμό μου)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που προτεινα εγω ειναι απαντηση που μου δωσανε προσωπικα για δικη μου υποθεση πριν 20 μερες απο το ΤΕΕ κεντρικης Μακεδονιας...εσυ καλα κανεις και το βαζεις δεν θα σου πει κανεις ποτε τιποτα αν πληρωσεις παραπανω αλλα νομιζω κι εχω καταληξει οτι η ερωτοαπαντηση αυτη βγηκε μονο για τα συννομα κτιρια

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ο κάθενας ερμηνεύει κατα το δοκούν... είναι το μόνο σίγουρο τελικά σε αυτόν τον Νόμο... αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αν σου απάντησαν ότι η Θ-6 ισχύει μόνο για τα σύννομα, για αυτά που έχουν και μετακίνηση και άλλες αυθαιρεσίες τί γίνεται???? μήπως σου έδωσαν κάποια απάντηση για αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.