Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη συμβολαίου


Recommended Posts

<< ο μειωτικος συντελεστης ειναι ο συνδυασμος της κυριας και μοναδικης κατοικιας με την ψιλη κυριοτητα...

 

α] πατερας-χωρις αλλο περιουσιακο στοιχειο- εδωσε την ψκ διαμερισματος με αυθαιρεσιες στο γιο και καθεται ο ιδιος επειδη κρατησε την επικαρπία

δεν ειναι κυρια κατοκια για τον γιο αφου δεν μενει σε αυτην.

 

β] πατερας με τρια διαμερισματα ολα με αυθαιρεσιες, εδωσε- ανα ενα διαμερισμα την ψκ στον γιο Α ,την ψκ στον γιο Β και την ψκ στον γιο Γ και κρατησε την επ. και στα τρια.

ο Α γιος μενει μεσα σαν κυρια και επειδη δεν εχει αλλο τι, και σαν μοναδικη κατοικια αρα κανει την αιτηση και

παιρνει την απαλλαγη

ο Β γιος μενει αλλου- τα ενοικια τα εισπραττει ο πατηρ σαν επικαρπωτης που ειναι - αρα δεν ειναι κυρια κατοικια για τον Β γιο

στο διαμερισμα του Γ καθεται ο πατερας- αρα δεν ειναι κυρια για τον γιο Γ...

 

[αν εδω θεωρηθει -λαθος κατα την γνωμη μου- οτι τη δηλωση την κανει ο επικαρπωτης πατηρ, προφανως δεν ειναι κυρια και μοναδικη...γι αυτον...]

 

επισης κατα τις διαταξεις για την απαλλαγη α' κατοικιας τα τμ ειναι 70 για τον αγαμο, προσαυξανομενα επι εγγαμων κλπκλπ.

αν ομως εχουμε αυθαιρετο που ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια, η απαλλαγη δινεται οσα τμ και αν ειναι το αυθαιρετο, δλδ -καθυπερβολη- ακομα και για 500 τμ. αρκει .ο,τι αλλο εχει ο δικαιουχος να μην ξεπερνα τα αντιστοιχα τμ.. αγαμου ή εγγαμου και- προσοχη- να ειναι σε περιοχη κατω απο 3.000 κατοικους

ωστε αυθαιρετο κυριας και μοναδικης κατοικιας δικαουται απαλλαγης αν εχω σε χωριο κατω των 3000 κατοικων οτιδηποτε....και οσωνδηποτε τμ. >>

 

Εντάξει ??

 

dimitris GM: καλησπέρα και από μένα. Μία απορία φίλε μου: τι εννοείς μαζί γράφαμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...οτι λιγο πριν τελειωσω το δικο μου ποστ ηρθαν τα δικα σου..

ευχαριστω για το 39

μια μικρη διορθωση...δεν ειναι" ενοικιοστασιο", αλλά "μισθωτηριο"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αντιλήφθηκα, sorry.

Ως ''ενοικιοστάσιο'' εννοώ το καθεστώς ''μίσθωσης'' και φυσικά όχι το μισθωτήριο συμβόλαιο. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.