Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη στέγης σε αυθαίρετο Ν4014/2011


Recommended Posts

Μπορεί να γίνει είτε ως προσθήκη (κανονική άδεια) είτε με τη διαδικασία αποπεράτωσης αυθαιρέτου? Το ρωτάω γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου (τόσες διευκρινηστικές κλπ. τα έχουμε παίξει) ότι δεν μπορούνε να αυξηθούνε τα αμιγώς αυθαίρετα σε όγκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

συναδερφοι σε τακτοποιημενο με 4014 αυθαιρετο,μπορω να εκδωσω αδεια προσθηκης στεγης?το κτιριο δεν τηρει τις νομιμες αποστασεις απο ορια.αν δεν μπορω , γινεται για καποιο αλλο λογο?ας πουμε για χρηση και υγιεινη?το κτιριο εχει σοβαρα προβληματα υγρασιας/.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το έχω ρωτησει κι αλλού, αλλά επειδή είναι σύνθετο το πρόβλημα θα το ρωτήσω εδώ ολοκληρωμένα μήπως βρεθεί καποια λύση.

Εχω ηδη ρωτήσει στην Πολεοδομία και αλλον συνάδελφο αλλά δεν έχω βρει κάποια συγκεκριμένη λύση.

 

Εντός οικισμού<2000, οικόπεδο 550τμ. Υπάρχει αυθαιρετο κτίριο του 1960, διωροφο με συνολική δόμηση 440τμ. Το κτίριο είναι κολλημένο στο όριο του οικοπέδου σε δημοτική οδό.

Με τα σημερινά δε νομιμοποιείται, άρα θα νομιμοποιηθεί με ΓΟΚ 55.

Στον ΓΟΚ 55 δεν υπάρχει μεγιστη δόμηση. Οι περιορισμοί έχουν να κάνουν με την κάλυψη και την απόσταση από το όριο του οικοπέδου >1,00μ

 

Επομένως θα τακτοποιηθεί-νομιμοποιηθεί με ΓΟΚ 55.

Με αυτό τον τρόπο θα έχει νόμιμο περίγραμμα κι ας έχουμε 440 τμ (στον ΓΟΚ 55 δεν υπάρχει μέγιστη δόμηση).

 

Τώρα, αφου θα εχει νομιμοποιηθεί το κτίριο και θα έχει νόμιμο περίγραμμα, μπορεί να γίνει προσθήκη στέγης σε όλη την επιφάνεια του κτιρίου?

 

 

Ισχύει ο περιορισμός των 2,50μ από το όριο του δρόμου για Ε>500τμ ?

θα πρέπει η στέγη να ξεκινάει πέρα από αυτό το όριο?

 

Στο ΓΟΚ Αρθρο 23 παρ2 λέει

Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα σύμφωνα με την παρ. 1, επιτρέπεται η προσθήκη καθ΄ύψος αν δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις η οποία μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίναι τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου που καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή.

 

επομένως μπορεί να γίνει προσθήκη στέγης στο νόμιμο περίγραμμα ακόμα κι αν δεν τηρείται η απόσταση των 2,50μ για Ε>500τμ ?

 

ή μήπως όταν θα παω για την προσθήκη στέγης θα δημιουργήσει πρόβλημα η υπέρβαση δόμησης των 440τμ ?

με ΓΟΚ 55 δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, με τα σημερινά υπάρχει.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.