Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ


kalivatsis

Recommended Posts

Εγώ διαφωνώ με την αξιολόγηση μόνο μέσω της οικονομικής προσφοράς.

Δηλαδή το ίδιο θα αξιολογηθεί κάποιος που κατέθεσε προσφορά από το γραφείο με κάποιον που πήγε και είδε τον τόπο του έργου;

Το ίδιο θα αξιολογηθεί κάποιος που έχει εντοπίσει πιθανά προβλήματα με κάποιον που αντέγραψε το τεύχος της προκήρυξης;

Το ίδιο κάποιος που έχει μεγάλο φόρτο ανειλημμένων υποχρεώσεων με έναν άλλο με μικρότερο, πάντα σε σχέση με το δυναμικό και τον εξοπλισμό;

Η εμπειρία του συντονιστή δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο;

 

εσύ να διαφωνείς, δικαίωμα σου. αυτά που λες θα μπορούσαν να προσδιοριστούν ως γενικό πλαίσιο για όλους για να έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

 

π.χ. ελάτε να δείτε το έργο.

 

διότι τώρα δεν λέει αυτό αλλά "γνώση της περιοχής". μάλλον για σένα αυτά τα δύο είναι ίδια

 

όσο για την αξιολόγηση όπως την περιγράφεις μάλλον ζεις αλλού

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον τίτλο του νήματος και είπα πως θα διάβαζα καμιά "ζουμερή" είδηση... Αντ' αυτού είδα να πετάνε στα σκουπίδια τις Προφητείες :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν πρέπει το ΤΕΕ να επιληφθεί του θέματος.

Όσοι νέοι έβγαλαν μελετητικά αφού συμπλήρωσαν την 4ετία δεν μπορούν να σταυρώσουν ανάθεση με κανένα τρόπο άσχετα αν μπορούν να παραδώσουν την πιο πλήρη μελέτη...

Και δεν νομίζω να υπάρχει συνάδελφος εδώ μεσα που να νομίζει οτι θα πάρει δουλειά νέος και δεν θα ασχοληθεί η δε θα παιδευτεί μέχρι να την ολοκληρώσει. Εκτός αν θέλουμε να δούμε πάλι 10σέλιδες μελέτες που έγιναν με τον 3316.

 

Και επειδή ξέρω ότι θα αναφερθεί το θέμα της εμπειρίας, προφανώς το καταλαβαίνω. Η εμπειρία όμως των 20-30 χρόνων κατέθετε τόσα χρόνια τέτοιες μελέτες.

 

Γιατί αυτό μας έφαγε Κύριοι. Ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι κρατικοδίαιτος. Πρέπει ο δημόσιος τομέας (μιλώ για τεχνικές υπηρεσίες κλπ) να συντηρούνται σε ένα βαθμό μόνοι τους και έπειτα να πηγαίνουμε στην απευθείας ανάθεση (όχι όταν προβλέπεται και είναι νόμιμα εφικτό αλλά όταν απαιτείται). Και όταν πηγαίνουμε να υπάρχουν κριτήρια που να μοιράζουν την πίτα αξιοκρατικά και ισόποσα.

Πρέπει πλέον να σταματήσει το πολιτικό σύστημα να μοιράζει την "πίτα" των μελετών στους ψηφοφόρους του. Εγώ αυτή την άποψη έχω.

 

Αν θέλετε μπορώ να πλατειάσω και να αναφερθώ και σε τέτοια κριτήρια αλλά όταν δεν υπάρχει ένας υποτυπώδης έλεγχος του πόσες μελέτες πήρα πχ εγώ με τον 3316 στο παρελθόν δεν υπάρχει κανένας ελεγχος και καμία αξιοκρατία, τουλάχιστον για τους νέους που ξεκινούν αλλά και για όσους δεν ειαι μέρος αυτού του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένας σας δίκιο.Το παρών θέμα είναι άτοπο.Διαφθορά και μηχανικοί στην Ελλάδα είναι 2 όροι εντελώς αντίθετοι και δεν συμβαδίζουν.Όπως φαίνεται και παραπάνω λαβράκι δεν θα βγάλει κανένας εδώ μέσα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.Αλλά εγώ σας λέω κιόλας, ότι έστω κάποιος τυχερός βγάλει μετά από πολύωρη αλιεία κανένα κεφαλόπουλο.Εεεε,σιγά μωρέ τώρα,για ένα κεφαλοπούλο πολιτικό κάνετε τώρα έτσι?Ρίξτο πάλι στην θάλασσα και άστο να ζήσει!

Οι μηχανικοί είναι όλοι αθώοι.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις στο ότι υπάρχει δυνατότητα συναλλαγής ή "συναλλαγής".

Αλλά έχεις άδικο στο ότι η λύση είναι να ελέγχεται μόνο η οικονομική προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα μπορεί να υπάρχει οικονομική συναλλαγή.

 

Το θέμα είναι ότι τώρα που δεν υπάρχει πλεον όριο στην οικονομική προσφορά, τα περιθώρια χρηματισμού μειώνονται πολύ. Προηγουμένως με τις παχυλές αμοιβές και την μέγιστη έκπτωση υπήρχε το περιθώριο να δοθεί ένα ποσό στον επίορκο υπάλληλο για να παρθεί η δουλειά. Τώρα αυτό δεν υπάρχει.

 

Από εκεί και πέρα ασφαλώς δεν μπορεί το οικονομικό να είναι το μόνο κριτήριο. Είπαμε ότι ψάχνουμε την οικονομικότερη και όχι την φθηνότερη προσφορά.

Edited by achille
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.