Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωρίς υπέρβαση ύψους της περιοχής (Θ4)


Recommended Posts

Πολύ πιθανόν το θέμα να έχει συζητηθεί σε κάποιο από τα πολλά post.

Σύμφωνα με την απάντηση Θ4 όταν κατασκεύαζεται ένας επιπλέον όροφος (3m) το ποσοστό υπέρβασης ύψους υπολογίζεται 3 / επιτρεπόμενο και ας μην έχει ξεπεραστεί το επιτρεπόμενο ύψος.

 

Πέλάτης είχε άδεια για διώροφη κατοικία με επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή 6,5m - την οποία και κτίζει καθόλα νόμιμα αλλα....χτίζει ακόμη με ισόγεια αποθήκη (ξεχωριστό κτίσμα) με ύψος 3m.

 

Για την αποθήκη λοιπόν πέρα από την υπέρβαση δόμησης και κάλυψης θα πρέπει να βάλω και υπέρβαση ύψους (σύμφωνα με Θ4) σε ποσοστό 3/6,5 > 20%??

 

αν απαντήθηκε κάπου παρακαλώ παραπέμψτέ με...

Link to comment
Share on other sites

nenulita δεν πιστεύω. Αν ήταν έτσι τότε και όσα δεν έχουν καθόλου Ο.Α. θα έπρεπε να πάρουν συντελεστή υπέρβασης ύψους, έστω και αν είναι κάτω από το επιτρεπόμενο της περιοχής, αφού είναι ο μοναδικός συντελεστής που ελέγχουμε.

Ετσι και αλλιώς ο συντελεστής βρίσκεται από πράξη (Ηπραγματοποιημένοεγκεκριμένο)/Ηεπιτρεπόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η αρχική ερμηνεία που δόθηκε ότι συγκρίνουμε με τα μέγιστα επιτρεπόμενα είναι η σωστή . Αλλιώς αν έχω υπέρβαση επιτρεπόμενου περιοχής έχω την ίδια αντιμετώπιση με την υπέρβαση που δεν υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο .

 

Το ίδιο ισχύει αναλογικά και στην κάλυψη όπου αν έχω επιτρεπόμενη 50 % και έχω στην άδεια 30 % , τότε δεν έχω υπέρβαση κάλυψης αν το αυθαίρετο είναι κάτω από το 20 % .

 

Ορισμένες ΕΑ δόθηκαν με καθαρά εισπρακτική λογική σε εποχή πανικού .

Link to comment
Share on other sites

Για την αποθήκη λοιπόν πέρα από την υπέρβαση δόμησης και κάλυψης θα πρέπει να βάλω και υπέρβαση ύψους (σύμφωνα με Θ4) σε ποσοστό 3/6,5 > 20%??

Θεωρώ ότι δεν έχεις ΥΥ κατ΄ αντιστοιχία των κτισμάτων σε οικόπεδο άνευ Οικ. Αδείας, όταν το ύψος τους είναι μικρότερο του Max Των όρων δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.