Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειναι αναγκαια τα πλακακια στον τοιχο του μπανιου;


volbu

Recommended Posts

Καλησπερα,

Ειναι το πρωτο post μου στο φορουμ και μαλλον θα ακολουθησουν και αλλα μιας και ειμαι σε διαδικασία ανακαίνισης ενος διαμερίσματος που αγόρασα για να μείνω ο ίδιος. Είμαι πολιτικός μηχανικός αλλα προς το παρόν δεν έχω εργαστει πάνω στο αντικείμενο των σπουδων μου.

 

Στα πλαίσια της ανακαίνισης θα ξυλωθεί όλο το μπάνιο το οποίο είναι ιδιέταιρα μικρο και σκεφτόμουν αν είναι δυνατόν να μην τοποθετήσω πλακάκια στον τοίχο του, για αισθητικούς και λόγους οικονομίας.

Θα υπάρχουν προβλήματα με την υγρασία στους τοίχους; Υπάρχει κάποια εναλλακτική; πχ έχω δει επένδυση στον τοιχο σε κάποιο μπάνιο με στοκο το οποιο ειδικά αισθητικα μου άρεσε πολυ.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και καλως σας βρηκα στο φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Η φθινότερη λύση ακούει στο όνομα λαδομπογιά, φθινότερη κυρίως επειδή μπορείς να την περάσεις ο ίδιος.

 

Η καλύτερη όμως λύση σε όρους απόδοσης/κόστους είναι τα πλακάκια.

 

Κατά τα λοιπά, τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Αλέξη για τα πλακάκια. Σε μερικά κυκλαδονήσια όμως συνηθίζουμε μια όμορφη τεχνοτροπία για τις επιφάνειες του λουτρού που υποκαθιστά τα πλακάκια και το κάνει πιο "παραδοσιακό".

 

Σοβατίζουμε με πατητό έγχρωμο σοβά (ενισχύουμε με λευκό τσιμέντο) και επιπλέον "πινελιές" πούδρας του ιδίου χρώματος με τη μύτη του μυστριού ενώ επιπεδώνουμε. Όταν στεγνώσει (επιθυμητές οι τριχοειδείς και λοιπές ατέλειες) περνάμε ένα σιλικονούχο διάλυμα για να έχουμε υδατοστεγανότητα.

 

Το κόστος λογίζεται ως σοβάτισμα συν κατιτίς για την "έμπνευση" του μάστορα.

 

Συνδυάζεται με βαμμένη τσιμεντοκονία στα δάπεδα.

 

Μειονέκτημα η αυξημένη "ειδική επιφάνεια" σε αντιδιαστολή με το εύκολο καθάρισμα που εξασφαλίζει το πλακάκι.

post-5891-0-28876100-1331745866_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.