Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Ήταν "κοινόχρηστος διάδρομος" και έγινε "διαμέρισμα"...... Άρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι υπέρβαση του εμβαδού της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Κατά δε το οικοδόμημα ολόκληρο δεν υπάρχει υπέρβαση και αν δεν είχε υπαχθεί σε οροφοκτησία δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να είναι κοινόχρηστος (ο κλειστός);

 

ναι εξακολουθει ναναι κοινοχρηστος........και ο επλατης θελει να μου κανει δηλωση οτι δνε εχει απαιτηση επι του ιδιοκτησιακου αλαλ ουτε και επι της χρησεως απλα ναναι ΟΚ για προστιμα απο πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κατά τη γνώμη μου η διαδικασία υποβολής δήλωσης σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς συναίνεση είναι παράνομη.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο χώρος εξακολουθεί να είναι ταγμένος σε κοινή χρήση.

Σε περίπτωση που κινηθεί διαδικασία καταγγελίας της δήλωσης οι συνιδιοκτήτες και οι δικηγόροι τους θα πρέπει να σκεφτούν πάρα πολύ για να προσκομίσουν σοβαρά επιχειρήματα κατά την ακρόαση.

Για ποιο λόγο μπορεί να θίγονται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περίπτωση όπου μία πολυκατοικία του 1960 χωρίστηκε τότε περίπου και έγινε δύο.

Μιλάμε για 30 φεύγα διαμερίσματα. Όπως είναι λογικό μερικά διαμερίσματα αλλαξαν μορφή και επίσης μερικά χάσαν τμήμα τους για να διαμορφωθεί κοινόχρηστος χώρος, κλιμακοστάσιο και φρεάτιο ανελκυστήρα και άλλα πήραν μέρος από τον παλαιό κοινόχρηστο χώρο.

Πως έγινε όλο αυτό αφήστε το. Ωστόσο οι ιδιοκτήτες είναι τόσοι πολλοί και εξαφανισμένοι πο είναι πρακτικά αδύνατο να τους εντοπίσεις. Επίσης είναι η μορφή ίδια σε όλους τους ορόφους και δεν αποτελεί ενός και μόνο αυθαιρεσία. Μιλάμε έχει αλλάξει μία πολυκατοικία σε δύο.

 

Ο πελάτης μου θέλει να τακτοποιήσει το δικό του ώστε να προχωρήσει σε μεταβίβαση.

Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση;

 

Το διαμέρισμα το αγόρασε το 1980 με την μοιρφή που είχε μετά το διαχωρισμό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το περίγραμμα της εγκεκριμένης κάλυψης τηρήθηκε? Όταν λες ότι η πολυκατοικία χωρίστηκε στα δυο εννοείς δυο κτίρια ξεχωριστά ή λειτουργικά εντός του εγκεκριμένου της όγκου?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κατά τη γνώμη μου η διαδικασία υποβολής δήλωσης σε κοινόχρηστο χώρο χωρίς συναίνεση είναι παράνομη.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο χώρος εξακολουθεί να είναι ταγμένος σε κοινή χρήση.

Σε περίπτωση που κινηθεί διαδικασία καταγγελίας της δήλωσης οι συνιδιοκτήτες και οι δικηγόροι τους θα πρέπει να σκεφτούν πάρα πολύ για να προσκομίσουν σοβαρά επιχειρήματα κατά την ακρόαση.

Για ποιο λόγο μπορεί να θίγονται;

 

και εγω ετσι το σκεφτομαι..........το σκεπτικο βασικα ειναι........υπαρχει παραβαση σε κοινοχρηστο χωρο που εχει κοινοχρηστη χρηση...ενταξει καποιοι δεν θελουν αλλα αν ερθει πολεοδομια τα προστιμα θα πεσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ........και τοτε θα τρεχουμε ομαδικα.......ας πληρωσω το προστιμο γιατι ειναι μικρο εδω τοσα αλλα πληρωσα σε αυτο το κτιριο.....

 

επισης η συναινεση θεωρω οτι χρειαζεται οταν καποιος θελει ναχει στην ιδιοκτησια του την αυθαιρετη κατασκευη που εχει γινει σε κοινοχρηστο χωρο...

 

 

στην ουσια στην δικη μου περιπτωση ουτη η ΝΟΜΗ ουτε η ΚΑΤΟΧΗ αλλαζει επομενως για ποια συναινεση μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή το περίγραμμα της εγκεκριμένης κάλυψης τηρήθηκε? Όταν λες ότι η πολυκατοικία χωρίστηκε στα δυο εννοείς δυο κτίρια ξεχωριστά ή λειτουργικά εντός του εγκεκριμένου της όγκου?

 

Λειτουργικά εντός του εγκεκριμένου όγκου.

Κάνανε νέα είσοδο, νέο κλιμακοστάσιο, νέο φρεάτιο ανελκυστήρα. Τα ρολόγια της EYAΘ είναι όλα στη μία είσοδο για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το διαμέρισμα έχει την ίδια ή σχεδόν την ίδια επιφάνεια και η θέση του στην κάτοψη του ορόφου παραμένει η ίδια, ενώ τα υπόλοιπα (κοινόχρηστοι χωροι, έχουν αλλάξει).

Αν προσπαθήσει κανείς να τακτοποιήσει όλη την πολυκατοικία, αυτό μάλλον δεν θα γίνει ποτέ. Επιπλέον ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να είναι μια ζωή όμηρος των υπόλοιπων για κάτι που δεν ευθύνεται ο ιδιος και να μη μπορεί να εκποιήσει την ιδιοκτησία του.

Προσωπικα πιστεύω ότι μια λύση θα είναι, αποτύπωση του διαμερίσματος, και μετά αν η επιφάνειά του είναι μεγαλύτερη είς βάρος των Κ.Χ. ορόφου τότε να μπεί και ΥΔ Κ.Χ .Αν η επιφάνειά του δεν έχει αυξηθέι αλλά το σχήμα του έχει αλλάξει εις βάρος ενός όμορου διαμερίσματος τότε διαμερισμάτωση, νέα κάτοψη με την υφιστάμενη κατάσταση του ορόφου όπου θα φαίνονται το υφιστάμενο κλιμ/σιο, φράτιο ανελκυστήρα κλπ και μια καλή τεχνική έκθεση που να αιτιολογει την κατάσταση αυτη. Ας τοποθετηθούν και οι συνάδελφοι γιατί η περίπτωση πράγματι είναι σύνθετη.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνει χωρίς συναίνεση από τους άλλους; Εντάξει να το αιτιολογήσω στην Τ.Ε. αλλά δε νομίζω ότι φτάνει.

Επίσης γιατί ΥΔΚΧ για τα μέτρα αν είναι παραπάνω; Απλά επιφάνεια χωρίς υπέρβαση δόμησης θα επέλεγα απλά για να υπολογιστεί πρόστιμο επί επιφάνειας.

 

Η διαμερισμάτωση είναι σωστή λογική, απλά το θέμα είναι ότι τα κοινόχρηστα της πολυκατοικιας πλέον σε κάποια περίπτωση έχουν φάει μέτρα από το διαμέρισμα και το ανάποδο ΚΑΙ όχι μόνο σε σχέση με γειτονικά διαμερίσματα.

Σίγουρα αποτύπωση του διαμερισματος και των κοινόχρηστων του ορόφου θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.