Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Σε άδειες του 80 και πιο πριν λίγο δύσκολο να υπάρχει ακόμη και σκαρίφημα, πέρα από πίνακα για τη σύσταση.

Τότε δε βγαίνει άκρη για τα κοινόχρηστα από τα τετραγωνικά του πίνακα εύκολα .

 

Εκτός αν ισχυριστεί κάποιος ότι τα νόμιμα είναι αυτά, από τα σχχέδια της πολεοδομίας, στο πίνακα φαίνονται ''νόμιμα + κάποια ακόμα'' και άρα τα κάποια ακόμα είναι κοινόχρηστα.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς σχέδια δεν είναι δυνατόν να περιγραφούν οι οριζόντιες ιδιοκτησίες άρα και να υπάρξει σύσταση.

 

Για φαντάσου την περίπτωση να ΜΗΝ περιγράφονταν βάσει σχεδίων οι ιδιοκτησίες και η σύσταση να γινόταν μόνο βάσει πίνακα χιλιοστών τι θα γινόταν σε ισομεγέθη διαμερίσματα του ίδιου ορόφου.....

 

Τουλάχιστον εγώ σε όποια σύσταση έχει πέσει στα χέρια μου (όσο παλιά κι αν ήταν) υπήρχε περιγραφή.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα τη βοηθεια σας.Με πήρε τηλ.ενας ενδιαφερόμενος και με ρώτησε οτι αν για την αποθήκη που έχει κλεισει στην πιλωτή της οικοδομής που μενει, απαιτείται να έχει τη συναινεση όλων των ιδιοκτητών για να την τακτοποιήσει.Εγω του είπα ναι.Αυτός ισχυρίζεται οτι ο χώρος που έκλεισε του ανήκει (???).Ειναι δυνατόν να είναι στην πυλωτη και να ανήκει σε κάποιον? Η πυλωτη δεν ειναι παντα κοινόχρηστη?Συγχωρεστε τις απλοικές ερωτήσεις μου αλλά δεν έχω εμπειρια απο άδειες και δεν θελω να κανω καμια πατατα και να τρεχω μετα.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε να σου δείξει τη σύσταση ΟΙ. Υπάρχει περίπτωση να του έχει παραχωρηθεί σε τμήμα της pilotis αποκλειστική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ξανα-επανερχομαι και εγω γιατι ακομα το ψαχνω το θεμα με τον πελατη μου. Του ζητησα να βρει την τελευταια συσταση και μου ειπε οτι εχει βαλει τον δικηγορο του να ψαχνει.

1) Αν βρει την τελευταια συσταση (που μπορει να εγινε οταν πρωτο-χτιστηκε η οικοδομη) θα εχει σιγουρα μεσα κατοψη ο συμβολαιογραφος ετσι δεν ειναι?

2) Πριν λιγα χρονια ο πελατης λειτουργουσε τους χωρους ως γραφεια και του ειχε ζητηθει μια κατοψη απο καποια αρχη (δεν ξερω ποια). Του την εκανε ενας μηχανικος και αποτυπωσε την πραγματικη κατασταση εννοειται με παρμενους μεσα τους κοινοχρηστους που μου δημιουργουν ολο το προβλημα τωρα (δειτε πιο πανω εχω αναλυσει την κατασταση στα προηγουμενα posts). Η κατοψη αυτη εχει πανω στρογγυλη σφραγιδα απο την Διευθυνση Πολεοδομιας Τμημα Α.Τ.Ο.Α. Με αυτην την κατοψη ειμαι καλυμμενος και εγω και ο πελατης ωστε να θεωρω οτι δεν χρειαζεται να τακτοποιησει τους παρμενους κοινοχρηστους, μιας και εμφανιζονται ηδη παρμενοι μεσα?

3) Ο πελατης μου ειπε οτι θελει να κατασκευασει και ενα μπανιο σε ενα σημειο των γραφειων γιατι δεν εχουν καθολου μπανιο! Χρειαζεται να μπει και αυτο στην δηλωση του 4014 η επειδη ειναι εσωτερικη διαρρυθμιση δεν χρειαζεται να το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

1.) Θεωρητικά απολύτως ναι αν και πολλά έχουμε δει.

2.) Όχι δεν είναι καλυμμένος αν δεν είναι πανομοιότυπη και η κάτοψη της σύστασης.

3.) Όχι δεν χρειάζεται να δηλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

renal

συμπληρωματικά, σε οσα σωστα προαναφερθηκαν,

δες μηπως υπαρχει κανονισμός...

μπορει, για φορολογικους λογοτυς, οι αποκλειστικες χρησηες να ειναι γραμμενες στον κανονισμό,

οπότε ο , καθε ενας, αγοραστης δηλωνει οτι "αποδεχεται ανεπιφυλακτα τους ορους του κανονισμού..."

υγ

απο ό,τι θυμάμαι, " αποθηκες στο ισόγειο" ...μετρανε στον σδ...

Αρα ζητα του το συμβολαιό του.....

..και βεβαια, και επιτρέπεται να δοθει η αποκλειστικη χρηση σε "τμηματα" της πυλωτης [ν. 960/1979 ΦΕΚ Α194, κωδικοποιημένος]

, οπως ισχυει μετα την τροποποιησή του με τον ν. 1221/81 ΦΕΚ ΝΑ 292/81 και τον 3044/2002 ΦΕΚ Α 197/2002

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.