Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστοι χώροι και Ν.4014


Recommended Posts

Χμμμ, λιγο με μπερδεψες. Εχω ενα σχεδιο στα χερια μου, κατοψη, θεωρημενο απο το '90 αν βγαζω καλα τα γραμματα. Δεν ξερω αν αυτο ειναι το σχεδιο της ΟΑ, αλλα φανταζομαι πως οχι, μιας και η οικοδομη ειναι αρκετα παλαιοτερη. Αρα καταρχην να ζητησω ολο το ιστορικο (αγοραπωλησια, συμβολαια, συστασεις και οτι εχει απο χαρτια γενικα ο πελατης?)

 

Δευτερον, λες οτι αν εχει γινει συσταση στα 2 γραφεια, θα υπαρχει και εκει σχεδιο, σωστα καταλαβα? Εκει θα φανει αν τα σχεδια αυτα δειχνουν τον κοινοχρηστο "παρμενο μεσα" η οχι.Και αν ειναι παρμενος τοτε δεν χρειαζεται συναινεση, παω με τη μια 4014. Αν δεν ειναι, τοτε χρειαζεται συναινεση.Καταλαβα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω Καπα. Η αληθεια ειναι οτι πριν ποσταρω διαβασα αρκετα στο τοπικ. Αλλα και παλι εξακολουθω να εχω μελανα σημεια, μιας και στο λινκ που μου εδωσες υπαρχει διχογνωμια και εμπλεκονται και νομικοι οροι περι συστασης κλπ. Τελικα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι πρεπει να ψαξω να βρω τη συσταση (να μου τη δωσει ο πελατης) και τα προσαρτωμενα σε αυτη σχεδια. Η συσταση πολυ πιθανον να ειναι απο τοτε που πρωτοχτιστηκε η οικοδομη η μπορει να (ξανα)εγινε-τροποποιηθηκε και αφοτου αγορασε ο πελατης τις ιδιοκτησιες, σωστα?

 

Αυτο που λεγεται στο λινκ που μου εδωσες, οτι αν εχεις συσταση και φαινεται μεσα οτι ειναι παρμενοι κοινοχρηστοι εισαι καλυμενος μου ακουγεται πολυ περιεργο. Δηλ σε μια οικοδομη 30 διαμερισματων, αν πηγαινε ο καθενας και εβαζε κοινοχρηστους μεσα στο σπιτι του, εκανε μετα και μια συσταση, οι υπολοιποι δεν θιγονται και μαλιστα χωρις να το ξερουν? Γιατι αναφαιρεται στο λινκ οτι αν εχεις συσταση ξεμπερδεψες.

 

 

 

 

Βρίσκοντας λοιπόν τα σχέδια της σύστασης (ή της τελευταίας τροποποίησής της ΠΡΙΝ την αγορά του διαμερίμαστος από τον πελάτη σου) και αποδεικνύοντας ότι αυτή ήταν πράγματι η τελευταία και ισχύει ως σήμερα, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ αδιαμφισβήτητα τη συναίνεση των συνιδιοκτητών για τυχόν τμήμα της ιδιοκτησίας του πελάτη σου που βρίσκεται ΕΝΤΟΣ κοινοχρήστου (κατά την οικοδομική άδεια) αλλά ΕΚΤΟΣ κοινοχρήστου (κατά τη σύσταση) χώρου, ο οποίος (χώρος) του ΑΝΗΚΕΙ και ιδιοκτησιακά ΔΕΝ είναι κοινόχρηστος.

 

2 χαρτιά είναι.... ένα σχέδιο και ο τίτλος κτήσης του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ πελάτη, στο οποίο θα μνημονεύεται η σύσταση βάσει της οποίας αγόρασε την οριζόντια ιδιοκτησία.

 

Οπότε δε σε νοιάζει αν έχεις 2, 3 ή 50 συνιδιοκτήτες.

 

Αυτο δεν το καταλαβαινω. Δηλαδη στη συσταση που εγινε για τον πελατη μου, οποτε εγινε που εχει 1 απο τα 30 διαμερισματα της οικοδομης, εχουν συναινεσει ολοι οι αλλοι? Και αν εγινε τροποποιηση της? Παλι συναινεσαν, πως τους καλεσε η συμβολαιογραφος στο γραφειο της?

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Xάρη

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει η Καπα. Εφόσον η σύσταση και η κάτοψη που τη συνοδεύει ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, ο χώρος μπορεί να πρέπει να ρυθμιστεί, αλλά δεν χρειάζεται συναίνεση, αφού η υπάρχουσα (αυθαίρετη) κατάσταση έχει γίνει (ιδιοκτησιακά) παραδεκτή από τους συνιδιοκτήτες κατά την υπογραφή της σύστασης.

 

Με μία συμβ/κή πράξη σύστασης ή ανασύστασης, μία ομάδα ιδιοκτησιών μετατρέπεται σε μία διαφορετική ομάδα ιδιοκτησιών, πχ

α) μία καινούρια οικοδομή (γιαπί = μία αδιαίρετη ιδιοκτησία) χωρίζεται σε διαμερίσματα και κοινόχρηστους χώρους,

α2) ένας κοινόχρηστος χώρος μετατρέπεται σε καινούρια ιδιοκτησία

β) ένα μεγάλο διαμέρισμα (μία οριζόντια ιδιοκτησία) χωρίζεται σε δύο μικρότερα,

γ) δύο μικρά καταστήματα συνενώνονται σε ένα μεγαλύτερο.

Για να επέλθει αυτή η αλλαγή πρέπει να συνυπογράψουν ΟΛΟΙ οι συνιδιοκτήτες του χώρου (α/α2. όλοι της οικοδομής, β. του διαμερ, γ. των δύο καταστημάτων).

Μετά την υπογραφή της σύστασης όμως, όλοι οι επόμενοι ιδιοκτήτες υπογράφοντας το συμβόλαιο αγοράς λαμβάνουν ταυτόχρονα γνώση και την αποδέχονται.

 

...Δηλαδη στη συσταση που εγινε για τον πελατη μου, οποτε εγινε που εχει 1 απο τα 30 διαμερισματα της οικοδομης, εχουν συναινεσει ολοι οι αλλοι? ...

Για τον πελάτη σου δεν έγινε νέα σύσταση, απλώς αγόρασε μία εκ των συστημένων ιδιοκτησιών με ένα συμβόλαιο. Στο συμβόλαιό του αναφέρεται η σύσταση με την οποία συστήθηκε η συγκεκριμένη ιδιοκτησία, όπως συνέβει και με την απόκτηση της κυριότητας όλων των άλλων συνιδιοκτητών της οικοδομής. Υπογράφοντας ο καθένας το συμβόλαιό του αποδέχεται αυτόματα και τα οριζόμενα κατά τη σύσταση και των σχεδίων της.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατατοπιστικος και ευχαριστω και παλι.Αρα καταρχην να ζητησω το συμβολαιο και βλεπω/επανερχομαι για νεοτερα η για διευκρινησεις. Για να δω τι εχει συσταθει και πως και στα συμβολαια.

Link to comment
Share on other sites

Kapa έχεις δίκιο ήταν μια δύσκολη μέρα και ενώ έγραφα για την αλλαγή της χρήσης στο μυαλό μου είχα την υποχρέωση μελέτης στατικής επάρκειας.

 

charis αυτό που κάπου "πήρε" το μάτι μου σχετικά με συνένωση οριζοντίων προ τακτοποίησης δεν γίνεται γιατί είναι εμπράγματο δικαίωμα και πρέπει να χορηγηθεί βεβαίωση νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι γιατι εχω νεοτερα. Πηρα το συμβολαιο αγορας των ιδιοκτησιων που ανεφερα. Αναφαιρονται οπως περιμενα 2 ιδιοκτησιες ξεχωριστες με μικτα και καθαρα εμβαδα και ποσοστα συνιδιοκτησιας επι του οικοπεδου. Εχω το εξης θεμα:

1) Στα σχεδια της αδειας, ο διαδρομος φαινεται κανονικα κοινοχρηστος και ανοιχτος.

2) Στα συμβολαια αγορας (20 χρονια μετα την αδεια) περιγραφεται το ενα γραφειο πιο μεγαλο απο τα σχεδια της αδειας. Τα μετρα βγαινουν σωστα εαν συνυπολογισω μεσα και το τμημα του διαδρομου που βρισκεται ακριβως πανω απο το γραφειο (στα ορια του)

3) Αυτο που μενει, ενα τμημα του διαδρομου 2,3μ * 1,1μ το οποιο δεν αναφερεται στο συμβολαιο.

 

Ζητησα απο τον πελατη το σχεδιο απο το συμβολαιο να δω τι περιγραφεται εκει και πως. Ο πελατης μου ειπε οτι το αγορασε ετσι τον χωρο (τους 2 χωρους συνενωμενους και τον κοινοχρηστο κλεισμενο).

 

Το ερωτημα μου και το προβλημα μου ειναι τι κανω με τον κοινοχρηστο, μιας και η συναινεση ειναι αδυνατη. Τον αφηνω στην απ'εξω και εφοσων περιγραφεται ενα τμημα του στο συμβολαιο αγορας (αφου δω και την κατοψη) ειναι νομιμος ο πελατης και τον υπολοιπο του λεω να το γκρεμισει και να μετατοπισει την πορτα στα σωστα ορια (2,3μ πιο μεσα)? Γιατι αλλη λυση δεν βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Χάρη

πρέπει να δεις τα σχέδια της σύστασης για να εξακριβώσεις το κοινόχρηστο. Πρέπει να βρεθεί από το αρχείο του συμβ/φου που έκανε τη σύσταση. Πάντως τα μ2 του συμβολαίου που συμφωνούν με την πραγματικότητα είναι ελπιδοφόρο σημάδι.

Σε περίπτωση που είναι κοινόχρηστο και απαιτείται συναίνεση που δεν μπορεί ζητηθεί, ναι, μόνη λύση είναι ο γκασμάς...

Στα προηγούμενα ερωτήματά σου, γνώμη μου είναι ότι εννοείται ότι μπορεί να γίνει μία δήλωση, αφού πρέπει να δηλωθεί η διαμερισμάτωση η οποία αφορά αναγκαστικά σε δύο ιδιοκτησίες. Με τη διαμερισμάτωση μπορείς να δηλώσεις, εάν ξεμπλέξει και την προσάρτηση του "κοινόχρηστου".

Link to comment
Share on other sites

sagia το "ελπιδοφορο σημαδι" μ'αρεσε. Γιατι οντως ετσι ειναι ευτυχως. Μου περισσευουν αυτα τα 2τμ περιπου θα μου κανουν το προβλημα. Φαινεται κιολας στο σχεδιο γιατι ειναι το κομματι του διαδρομου που ξεφευγει απο το περιγραμμα τπυ γραφειου. Αναμενω και εγω τα σχεδια του συμβολαιου (ελπιζω στο συμβολαιο αγορας να χε καμια κατοψη της προκοπης γιατι αλλιως με βλεπω να αρχιζω τα τηλ σε συμβολαιογραφους). Ευχαριστω παντως και καλο μου ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

sagia το "ελπιδοφορο σημαδι" μ'αρεσε. Γιατι οντως ετσι ειναι ευτυχως. Μου περισσευουν αυτα τα 2τμ περιπου θα μου κανουν το προβλημα. Φαινεται κιολας στο σχεδιο γιατι ειναι το κομματι του διαδρομου που ξεφευγει απο το περιγραμμα τπυ γραφειου. Αναμενω και εγω τα σχεδια του συμβολαιου (ελπιζω στο συμβολαιο αγορας να χε καμια κατοψη της προκοπης γιατι αλλιως με βλεπω να αρχιζω τα τηλ σε συμβολαιογραφους). Ευχαριστω παντως και καλο μου ψαξιμο.

 

Εφόσον η σύσταση προϋπήρχε της αγοράς... τα σχετικά σχέδια των κατόψεων θα υπάρχουν στην συμβολαιογραφική πράξη της σύστασης και όχι στο συμβόλαιο αγοράς, στο οποίο απλώς μνημονεύεται η αντίστοιχη σύσταση.

Στο λέω για να ξέρεις πού θα ψάξεις στην περίπτωση που αυτά τα δυο έγιναν σε διαφορετικό συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.