Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου τοπογραφικό!!!αντε και καλή αρχή!βοήθεια έχω?


Recommended Posts

Αυτά που περιγράφεις δεν είναι άγνωστα ούτε καινούρια στην Ελλάδα.

Αν το τοπογραφικό θα χρησιμοποιούνταν μόνο για δασαρχείο (το οποίο δεν εξετάζει ιδιοκτησιακό καθεστώς) θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι και να αποδώσεις την υπόδειξη ορίων αλλά να αναγκάσεις τον πελάτη να υπογράψει στη δήλωση υπόδειξη ορίων.

Επειδή όμως αργότερα θα προχωρήσεις και σε τακτοποίηση (και ίσως αργότερα ο πελάτης σου θελήσει να το μεταβιβάσει), γνώμη μου είναι:

Καταθέτεις ένα τοπογραφικό στο δασαρχείο με τα υποδεικνυόμενα όρια (εφόσον το αποτέλεσμα θα είναι μόνο ο χαρακτηρισμός της έκτασης και όχι επίλυση ιδιοκτησιακών διαφορών).

Για την τακτοποίηση σχεδιάζεις ένα δεύτερο τοπογραφικό.

Αποδίδεις όλα τα υλοποιημένα όρια (έστω και αν θεωρείς ότι είναι λάθος). Οπωσδήποτε αποδίδεις και τα όρια της κτηματογράφησης (αν το τοπογραφικό ήταν για σύνταξη συμβολαίο αυτό θα ήταν αναγκαστικό). Προαιρετικά "εφαρμόζεις" και τα όρια σύμφωνα με τον τίτλο κτήσης, αν και εφόσον είναι εφικτό (εδώ ίσως συναντήσεις αντιρρήσεις από τον πελάτη).

Εφαρμόζοντας όλα τα παραπάνω δείχνεις από τη μεριά σου ότι έχεις κάνει πλήρη, σωστή και επιστημονική εργασία οπότε και αν δηλώσεις στο σύστημα μια ιδιοκτησία που δε θεωρείς ότι είναι η σωστότερη (όμως σου έχει υποδεικτεί) έχεις καλυφτεί έναντι κάποιου που θα αμφισβητήσει τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα'λεγα αν δεν υπάρχει άλλος περιορισμός, δείξε ότι σου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης αλλά όπως σωστά λέει ο agios οπωσδήποτε υπογραφή στη δήλωση ιδιοκτήτη.

Απο κεί και πέρα εάν υπάρξει θέμα με γείτονες θα λυθεί στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.