Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ποια σκαριφήματα

 

υ.γ. Γράφε με πεζά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η οικοδομή με πρασιά σε σχέση με οικοδομή δίχως πρασιά αντιμετωπίζεται δυσμενεστέρα με αυτή την εκδοχή. Ως όγκος κτηρίου και επίσης στο άρθρο παρ. πλάτος δρόμου θεωρεί από Ρ.Γ. σε Ρ.Γ. και ως εκ τούτου το ιδεατό στερεό σε πεντάμετρο δρόμο τον υπολογίζουμε αυξανόμενο με την πρασιά για να έχουμε τον ίδιο όγκο κτηρίου σε μετατόπιση όσο και το ανάλογο πλάτος υπάρχουσας πρασιάς.

ideato tsiamita mixanikos erotima Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Πλάτος δρόμου είναι από ΡΓ σε ΡΓ. Σωστά.

Στο ΙΣ όμως, Π είναι η απόσταση από ΟΓ σε ΟΓ

Τα υπόλοιπα (περί ίδιου όγκου) από που προκύπτουν;

 

edit

Το Άρθρο 15 Ύψος κτιρίου αφετηρία μέτρησης υψών πλάτος δρόμου λέει

 

5. Το κτίριο (πλην εξωστών) που μπορεί να κατασκευαστεί στο οικόπεδο οφείλει να εγγράφεται στο ιδεατό στερεό, που καθορίζεται:

α) στα πρόσωπα του οικοπέδου, από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π που δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 7,5 μ., από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου,

β) από κεκλιμένη επιφάνεια που περνά από τα ανώτατα σημεία της κατακόρυφης επιφάνειας που ορίζεται στην προηγούμενη παράγραφο και σχηματίζει με αυτήν οξεία γωνία εφαπτομένης 1: 1.5,

γ) στις υπόλοιπες πλευρές του οικοπέδου από κατακόρυφες επιφάνειες που περνούν από τα όρια του οικοπέδου ή από τα όρια των αποστάσεων που επιβάλλονται.

 

και το άρθρο Άρθρο 3 Ορισμοί συντελεστών και μεγεθών λέει

 

Π σε ορισμένο σημείο του προσώπου του οικοπέδου: θεωρείται το μήκος της καθέτου στην οικοδομική γραμμή στο σημείο αυτό έως την τομή της με την απέναντι εγκεκριμένη οικοδομική γραμμή του ίδιου δρόμου ή την προέκτασή της. Αν το οικοδομικό τετράγωνο βρίσκεται στα όρια του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και απέναντι υπάρχει μόνο ρυμοτομική γραμμή, για τον υπολογισμό του Π λαμβάνεται υπόψη η γραμμή αυτή αντί της οικοδομικής.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Μία ερώτηση και από εμένα...σε εντός σχεδίου οικόπεδο με βάθος 15,98 μ και πλατος 12 μ. έχουμε υποχρέωση για πρασιά 6 μ. Αν δεν μπορούμε να κολλήσουμε στο πίσω όριο, λόγω του ότι είναι αδόμητο, σημαίνει πως αφήνοντας Δ (3.86 μ. )στο πίσω όριο, θα έχουμε μόνο 6,12 μ.(15.98 - 6,00 - 3,86) για να φτιάξουμε κτίριο?

 

Επειδή έχω κολλήσει, μπορώ να χρησιμοποιήσω το 9μετρο, για το πίσω όριο ή μονο για τα πλάγια? Δηλαδή να κάνω κτίριο με βάθος 6.12 + 2.88 = 9.00 πλάτος, αφήνοντας στο πίσω όριο 0.98 μ, που λόγω του ότι είναι < του 1μ. επιτρέπεται πλέον να κολλήσω πίσω?

 

Το 9μετρο επι ΓΟΚ διευκρινιζόταν πως ήταν μόνο για πρόσωπο οικοπεδου που σημαίνει τα 9 μέτρα τα υπολογίζαμε για τα πλάγια όρια. Η τωρινή διατύπωση στο ίδιο θέμα του ΝΟΚ το αφήνει ελεύθερο να χρησιμοποιηθεί και στο βάθος του οικοπεδου, κατά τη γνωμη μου. Τι λέτε?

 

Αν θελήσω να κάνω κτίριο 8μ. αφήνοντας στο πίσω όριο 1,98 μ. είμαι σύνομος ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά?

 

 

 

Συμπληρώνοντας το ποστ μου, μετά από καλύτερη μελέτη του θέματος και με αφορμή το ποστ του Αrmenopoulos, θεωρώ πως σε μία παρόμοια περίπτωση ανήκω και εγώ. Άρα λογικά το 9μετρο πλέον κατά ΝΟΚ,εφαρμόζεται και κατά το βάθος του οικοπέδου?

 

Καλησπέρα σας.

 

Με αφορμή το προηγούμενο ποστ μου θέλω να συνεχίσω το ερώτημά μου...μετά από άρνηση της ΥΔΟΜ να δεχτεί την εννιάμετρη λωριδα ως προς το βάθος (αν και πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο ΝΟΚ, ούτε στις διευκρινίσεις του ΥΠΕΚΑ - ίσα ισα που ελεγκτές σε άλλες πολοεοδμίες πλην της συγκεκριμένης που με ενδιαφέρει το δέχονται όπως το λέμε και εδώ) και αφού συνεχίζω να πιστεύω πως ισχύει και μπορούμε να φτιάξουμε αυτό που έχουμε σχεδιάσει, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος-διάταξη έστω και επεξήγηση-ερμηνεία του ΝΟΚ από ιδιώτες μηχανικούς, που να μου διαφεύγει και να μπορέσω να προσκομίσω στην ΥΔΟΜ προς υπεράσπιση των ισχυρισμών μου ή προηγούμενη αντίστοιχη εμπιερία καποιων στο συγκεκριμένο θέμα, που να με βοηθήσει να το προχωρήσω έτσι?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε περιόριζε ο ΓΟΚ για εφαρμογή 9μετρου μόνο στα πλάγια όρια, απεναντίας :

http://www.michanikos.gr/topic/33165-%ce%96%ce%b7%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%cf%84%ce%b1-%ce%b8%ce%ad%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%ba%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%af%ce%bf%cf%85/?do=findComment&comment=530741

 

Νομίζω πρέπει να τους ρωτήσεις εγγράφως (και να σου απαντήσουν εγγράφως) αν ισχύει η εγκύκλιος 55/2000, εφόσον δεν καταργήθηκε και δεν αντίκειται στις διατάξεις του ΝΟΚ ...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως επιμένουν πως στα πίσω ορια δεν ισχυε η 9 μετρη λωρίδα και επι ΓΟΚ!!. Μάλλον αν δεν βρω άκρη θα καταφύγω σε έγγραφο ερώτημα για την εγκύκλιο 55/2000. Εκεί θα αναγκαστόυν να απαντήσουν αφού ψάξουν το θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Στο θέμα με την εννιάμετρη λωρίδα, να προσθέσω πως ούτε η κ. Λεμπέση μπορεί ακόμα να δώσει απάντηση (σε ερώτημα που της έθεσαν από την Υ.ΔΟΜ.) και πρέπει να περιμένουμε διευκρίνηση, όπως είπε.

 

Προτείνετε οι πιο έμπειροι να τεθεί έγγραφο ερώτημα στην Υ.ΔΟΜ. και να επισυναφθεί και σχέδιο που να δείχνει τι θέλουμε να υλοιποιήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν στο βάθος του κτηρίου δεν πιάνω τα 9 μέτρα κι αρχήζω και ''περπατάω'' στο Δ,σχετικά με το πλάτος του εξώστη τι γίνετε?Παραμένει Δ/4?Το 9μετρο είναι κτήριο και εξώστης μαζί,ασχέτως το πλάτος του εξώστη?

Edited by Sakis.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.