Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατασκευασμένο σπίτι


Recommended Posts

Γεια σας, λέγομαι Ανδρέας , είμαι καινούργιος στο καλοστημένο φόρουμ σας και σύντομα θα αποκτήσω και την νέα μου κατοικία, θα ήθελα λοιπόν μέσα από την εμπειρία σας να λύσω κάποιες από τις απορίες μου.

 

 

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά προκατασκευασμένου μιας και οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες από εκείνες της μπετόν συμβατικής κατασκευής, το άγχος και ο χρόνος παράδοσης αρκετά μικροτέρα και γενικά είναι ευκολότερο και γρηγορότερο όπως και εσείς γνωρίζετε να αποκτήσει και να κατοικήσει κανείς σε ένα τέτοιο σπίτι.

 

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανένας είναι τι διαφορές έχουν και αν έχουν τα προκάτ με ξύλινο σκελετό από αυτά με σκελετό από μπετόν, αυτοί που πουλάνε τα ξύλινα λένε ότι το μπετό δεν έχει τόσο καλή συμπεριφορά σε σεισμό ενώ αντίστροφα αυτοί που πουλάνε μπετό δεν το δέχονται και λένε ότι ο ξύλινος σκελετός φθείρεται γρηγορότερα εσωτερικά και ο πελάτης δεν το καταλαβαίνει αλλά το σπίτι αρχίζει να έχει προβλήματα....

 

Έχει κανείς προκάτ? και αν ναι τι από τα δυο? τι να προτιμήσω και τι με συμβουλεύεται ? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Edited by andrewtsi
Link to comment
Share on other sites

αυτοί που πουλάνε τα ξύλινα λένε ότι το μπετό δεν έχει τόσο καλή συμπεριφορά σε σεισμό...

Οι πωλητές δεν έχουν καλή "συμπεριφορά".

 

Αν μη τι άλλο είναι ανόητο να γενικεύεις χωρίς στοιχεία.

Τους προσκόμισες συγκεκριμένη μελέτη προκάτ από μπετόν,

την ελένξανε, την συγκρίνανε με μια αντίσοτιχη λύση από ξύλο

και αποφανθήκανε?

Και όταν λένε "συμπεριφορά" τι εννοούσαν? Εντατικά μεγέθη, ιδιοπερίοδο, απόκριση?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς προκάτ? και αν ναι τι από τα δυο? τι να προτιμήσω και τι με συμβουλεύεται ?

δεν έχω προκατ αλλά δεν χρειάζεται να είναι κανείς διάνοια στις αγοραστικές μεθόδους για να επισκεφτεί παλιούς πελάτες των εμπόρων και να δουν από πρώτο χέρι τι τους πούλησαν (αν και τι προβλήματα έχει το προκατ, αν είναι ευχαριστημένοι, αν αγόρασαν τελικά αυτό που τους υποσχέθηκαν κ.λπ,).

Link to comment
Share on other sites

Οι πωλητές δεν έχουν καλή "συμπεριφορά".

 

Αν μη τι άλλο είναι ανόητο να γενικεύεις χωρίς στοιχεία.

Τους προσκόμισες συγκεκριμένη μελέτη προκάτ από μπετόν,

την ελένξανε, την συγκρίνανε με μια αντίσοτιχη λύση από ξύλο

και αποφανθήκανε?

Και όταν λένε "συμπεριφορά" τι εννοούσαν? Εντατικά μεγέθη, ιδιοπερίοδο, απόκριση?

 

Δεν μίλησα για συμπεριφορά πωλητών αλλά για συμπεριφορά υλικών σε σεισμό για παράδειγμα.Τίποτα δεν προσκόμισα ακόμα και σε κανέναν, απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω και είμαι εντελώς ασχέτως, αυτοί που πουλάνε προκάτ με φέροντα σκελετό από μπετό διαφωνούν ως προς τα προκάτ που φέρουν ξύλινο σκελετό και το αντίστροφο, αυτό προσπαθώ να αποσαφηνίσω, τι άπω τα δύο ή ενδεχομένως κάποιο άλλο υλικό είναι καλύτερο για μια μονοκατοικία και γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο θέσω αλλιώς γιατί δεν το έπιασες το νόημα.

Όταν πας να αγοράσεις αμάξι

δεν κάνεις την επιλογή σου μόνο βάση διαστάσεων αμαξώματος και χρώματος ταπετσαρίας καθισμάτων.

Εξετάζεις επιδόσεις, κατανάλωση, σε ποιόν άξονα γίνεται η μετάδοση της κίνησης, συστήματα ενεργητικής ασφάλειας, ζώνες παραμόρφωσης αμαξώματος, κατάταξη στις δοκιμές πρόσκρουσης (κοιτάς ακόμα και με ποια τυποποίηση έγιναν αυτές οι δοκιμές), κατανομή βάρους σε κάθε άξονα, εγγυήσεις, κατάταξη βάση ποσοστού βλαβών κλπ.

 

Οι πωλητές που σου μιλούν απαξιωτικά για το ξυλό ή για το μπετόν

είναι σαν ένας πωλητής αυτοκινήτου με μετάδοση μπροστά

να σου παρουσιάζει όλα τα πισωκίνητα ή τετρακίνητα αυτοκίνητα ως επικίνδυνα!!!

Δεν υπάρχουν γενικεύσεις.

Εσύ από την άλλη οφείλεις να εξετάσεις κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση - ψύξη, αξιοπιστία του κατασκευαστή κλπ

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.