Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυκατοικία στην περιοχή Φιλοπάππου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και και ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει κάποιος περιοριστικός κανονισμός όσον αφορά το δώμα σε νεοανεγειρόμενη πολυκατοικία στην περιοχή του Φιλοπάππου, εννοώντας αν ισχύει κάτι για τις απολήξεις του κλιμακοστασίου,του ανελκυστήρα κ την τοποθέτηση ηλιακών.

Link to comment
Share on other sites

...

αν ισχύει κάποιος περιοριστικός κανονισμός όσον αφορά το δώμα σε νεοανεγειρόμενη πολυκατοικία

...

...

Ισχύουν πολλά και διάφορα για το δώμα και σύμφωνα με τον ισχύοντα ΓΟΚ85 και με τον προς ψήφιση ΝΟΚ.

Ρίξε μια πρώτη ματιά εκεί και μετά δες αν χρειάζεσαι πιο συγκεκριμένο ερώτημα.

 

 

Υ.Γ.

(αφιέρωσε και μισό λεπτό να προσθέσεις στο προφίλ σου την ειδικότητα σου, πέραν ότι είναι υποχρεωτικό από τον κανονισμό, είναι και χρήσιμο για τον μεταξύ μας διάλογο.)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου.Αυτά που με ενδιαφέρουν εμένα είναι τα εξής :

 

1) Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την τοποθέτηση ηλιακών συλλεκτών στο δώμα ?Υπάρχει κάποια απαγόρευση λόγω περιοχής ,λόγω ύψους ή κάποιου άλλου κανονισμού?

2) Απόληξη ανελκυστήρα μπορώ να βγάλω πάνω από την απόληξη του δώματος?

 

Κάνω αυτές τις ερωτήσεις διότι κ το δώμα είναι μη βατό κ η αρχιτέκτονας μου είπε ότι κάτι ισχύει για την περιοχή.Ειδικά τον ΚΕΝΑΚ με τα ηλιακά τον επηρεάζει πάρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

έχω ξανακούσει για ιδιαιτερότητες της περιοχής

ζητα τους όρους δόμησης από τον αρχιτέκτονα για τους περιορισμούς που ισχύουν στην περιοχή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.