Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιγραφή φέροντος οργανισμού σε ΠΕΑ


vag72

Recommended Posts

Καλό μήνα! Θα επέλεγα την προσαύξηση με το χέρι. Αν και μην φανταστείς πως θα έχει διαφορά μεγαλύτερη του 2%. Για σχετικά μικρές επιφάνειες δεν θα σου επηρεάσει και πολύ τα αποτελέσματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα.
Εμένα με προβληματίζει η διατύπωση: "αν δεν είναι εφικτή η αποτύπωση του Φ/Ο για κτίρια με άδεια πριν το 1999, τότε χρησιμοποιούμε τον πίνακα. Αντίθετα μετά το 2000 λέει ότι η αποτύπωση του Φ/Ο είναι πάντα υποχρεωτική, ενώ θα έπρεπε να λέει ότι είναι πάντα εφικτή.
Έτσι όπως το βλέπω, ο συντάκτης κάνει την υπόθεση ότι σε όλες οι οικοδομές με άδεια μετά το 2000, είναι εφικτό να αποτυπώσεις τον Φ/Ο. Μήπως έχει στο νου του τις πολυκατοικίες με πυλωτή;
Όσο για τις μελέτες θερμομόνωσης δεν έχω δει να εφαρμόζονται σχεδόν καθόλου:
- σε όψεις με χωνευτά κουφώματα
- σε δάπεδα επί εδάφους
- σε αυθαίρετα
- σε κεραμοσκεπές (σε κάποιες περιπτώσεις) / έχουμε πολλές από δαύτες στην επαρχία.
Συν ότι μετά το σενάριο ή το εξοικονόμηση, όλα αυτά είναι αδιάφορα.

Η άποψή μου είναι ότι ο Φ/Ο αποτυπώνεται με μακροσκοπικό έλεγχο ασχέτως χρονολογίας (καθώς και στην ΤΟΤΕΕ γενικά λέει ότι και στις παλιές άδειες όταν είναι εφικτό τον αποτυπώνουμε. Δεν νομίζω όμως ότι λέει να χρησιμοποιούμε τους ξυλότυπους μετά το 2000.

Αν τα έχουμε, και έχουν τηρηθεί, καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.