Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε διαμέρισμα με πρόχειρη αποθήκη στο μπαλκόνι


Inzaghi

Recommended Posts

Κι αλλη μεταμεσονυκτια απορια...

Σε αυτοψια σημερα σε διαμερισμα τελευταιου οροφου, παρατηρησα μικρη αποθηκη της κακιας ωρας στο μπαλκονι, με λαμαρινες περιμετρικα και ελενιτ στην οροφη που χρησιμευει ως λεβητοστασιο του διαμερισματος.

Η εισοδος ειναι απο το μπαλκονι και οχι απο το διαμερισμα, ενω προφανως και δε θερμαινεται...

Θεωρειτε σκοπιμο να μελετηθει ως ΜΘΧ ξεχωριστα στο συνολικο εμβαδον του διαμερισματος η να αγνοηθει?

 

Οταν λεμε της κακιας ωρας ομως, το εννοουμε...

Μπαζει απο παντου, γεματη κακοτεχνιες κλπ... Δεν ξερω πως θα μπορουσε να προσομοιωθει ικανοποιητικα στο προγραμμα...

 

Ειμαι της αποψης να αγνοηθει αλλα θα ηθελα κι αλλες γνωμες αν θελει κανενας συναδελφος να βοηθησει

 

Ευχαριστω και καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

αφου είναι τμήμα κτιρίου το διαμέρισμα γιατί να το μελετήσεις ξεχωριστα το μθχ (έστω ότι είναι ) και να μην πάρεις το U/2 και να καθαρίσεις και να είσαι σωστός από όλες τις απόψεις( και δεν τον μελέτησες ξεχωριστα, και δεν τον αγνόησες)?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μιλαμε για ΜΘΧ του διαμερισματος και οχι ολοκληρου του κτηριου.

Αλλα απο την αλλη, εχει ξεχωριστη εισοδο απο το μπαλκονι και δεν επικοινωνει ουδωλως με το διαμερισμα εσωτερικα.

Η κατασκευη ειναι πολυ κακη, με κακα υλικα που μπαζουν απο παντου (φανταστειτε οτι αναμεσα στα ελενιτ στην οροφη και στις κοιλοδοκους που εδραζονται υπαρχουν κενα τα οποια και δεν καλυφθησαν με τιποτα)

Γενικα σκεφτομαι να αγνοησω το χωρο αυτον και να μελετησω μονο το διαμερισμα αμιγως

 

Αλλες γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Στα σχέδια φαίνεται;

Εγώ εάν φαινόταν στα σχέδια θα την έβαζα σαν ΜΘΧ χωρίς μελέτη.

Εάν δεν φαίνεται και είναι ιδιοκατασκευή του ιδιοκτήτη, θα την αγνοούσα και απλά θα έβαζα τον τοίχο που επικοινωνεί μαζί της σε επαφή με ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εάν φαινόταν στα σχέδια θα την έβαζα σαν ΜΘΧ χωρίς μελέτη.

 

Τι εννοείς χωρίς μελέτη? Αν εννοείς το 1/2U δεν προβλέπεται για τέτοιες περιπτώσεις.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως δεν θα μελετούσα τον ΜΘΧ και δεν θα τον πρόσθετα στα μέτρα της αμοιβής. Τον τοίχο που επικοινωνεί όμως με την αποθήκη θα τον έβαζα με U/2.

Link to comment
Share on other sites

Το U/2 προβλέπεται για μθχ που για να μελετηθούν πρέπει στην ουσία να περιγραφεί ολόκληρο το κτίριο. Πχ για να μελετηθεί το κλιμακοστάσιο μιας πολυκατοικίας πρέπει να περιγραφούν όλες οι επιφάνειες που χωρίζουν το κλιμακοστάσιο από τα διαμερίσματα, όπως επίσης και τα ίδια τα διαμερίσματα (ώστε να υπολογιστεί το θερμικό ισοζύγιο).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μελετη θερμομονωσης δεν υφισταται, το κτηριο ειναι παμπαλαιο.

Η κατασκευη ειναι του ιδιοκτητη και δε φαινεται σε κανενα σχεδιο.

Ειναι μαλιστα και εξαιρετικα προχειροδουλεια και μπαζει απο παντου.

Τον τοιχο που συνορευει με ΜΘΧ προφανως και δεν μπορω να τον θεωρησω ως εν επαφη με αερα διοτι δεν ειναι.

Και στην επιθεωρηση καταγραφουμε την πραγματικη κατασταση ως εχει τη στιγμη της επισκεψης μας στο χωρο.

 

Απο την αλλη, μια ασαφεια της ΤΟΤΕΕ μας επιτρεπει να αγνοησουμε την προχειρη κατασκευη στο μπαλκονι διοτι δεν ειναι νομιμως υφισταμενη ή τακτοποιημενη τελος παντων...

 

Οπως και να χει, προσανατολιζομαι στην εξεταση του διαμερισματος αυτου καθεαυτου χωρος το λεβητοστασιο στο μπαλκονι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχω παρόμοια περίπτωση που πίσω από ταβέρνα έχουν αποθήκη με τσίγκια για τοίχους και λαμαρίνα από πάνω. πάλι έχω τρύπες, αν και τις πιο πολλές τις έχουν κλείσει με αφρό. Το θέμα μου όμως είναι ότι επικοινωνούν με πόρτα και δεν έχει θέρμανση. (Η πόρτα ήταν η παλιά εξώπορτα του μαγαζιού). Σίγουρα δεν θερμαίνεται. Το κάνω ΜΘΧ εντός του κελύφους;

Ο τοίχος ενδιάμεσα είναι μόνωμένος κατά ΚΘΚ (άδεια του 1985), οπότε ίσως να ήταν λάθος να παρουσιάσω την αποθήκη θερμαινόμενη,

 

Ξέρω (υποθέτω) πως θα είναι μία αποθήκη που δεν θα επισκέπτονται πολύ και η πόρτα θα είναι κλειστή.

 

Επειδή η επιφάνεια στον τοίχο μου είναι πολύ μεγαλύτερη από το λεβητοστάσιο στο μπαλκόνι, εγώ προσανατολίζομαι να το παρώ σαν επαφή σε ΜΘΧ του θερμαινόμενου τμήματος της κάτοψης, αλλά να το βάλω όλο στα στατιστικά σαν επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα.

 

Έχω αναλάβει μία περίπτωση στην οποία ο πρ'ωην ενοικιαστής έχει κάνει πρόχειρη κλειστή (σχετικά αεροστρεγή) κατασκευή αποθήκης-ντουλάπας στο μπαλκόνι διαμερίσματος με τη χρήση δύο υπάρχοντων κατακόρυφων τοίχων και την προσθήκη δύο κατακόρυφων κόντρα πλακέ (ένα εκ των οποίων έχει προστεθεί πόρτα. Το αποτέλεσμα είναι ένα μικρός κλειστός χώρος περίπου 2.τ.μ. Τον συμπεριλαμβάνω στη συνολική επιφάνεια του διαμερίσματος ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.