Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό είναι το "τελικό χαρτί" τακτοποίησης;


Recommended Posts

Πελάτης μου είπε ότι θα σε εξοφλήσω όταν μου φέρεις το τελικό χαρτί της νομιμοποίησης! Ποιό είναι αυτό; Θα βγει ποτέ; Αν όχι πώς να τον πείσω;

Link to comment
Share on other sites

Kάνοντας οριστική υπαγωγή το pdf της δήλωσης λαμβάνει τον τίτλο Βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τα εισέπραξες τώρα;

άντε καλοφαγωμένα (και μην ξεχάσεις χρωστάς...καφέ στους 2 πιό πάνω συναδέλφους)

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου είπε ότι θα σε εξοφλήσω όταν μου φέρεις το τελικό χαρτί της νομιμοποίησης!

  1. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ!
  2. δεν είναι νομιμοποίηση, είναι ρύθμιση
  3. όταν εξοφλήσει όλο το πρόστιμο
  4. την επόμενη φορά να εχεις φροντίσει να βάλεις στο συμφωνητικό πως θα πληρωθείς νωρίτερα πχ την ημέρα της αποτυπωσης, διότι ο πελάτης μπορεί να μην εξοφλήσει ποτέ το πρόστιμο και εσύ να μην πληρωθείς ποτέ

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Έχει εξοφλήσει το πρόστιμο, ήταν μικρό (παράβαση 5 τ.μ.). Το πάθημά μου πάντως να γίνει μάθημα σε όλους, να εξοφλούμαστε όταν τελειώσει η εργασία ΜΑΣ και όχι η συνολική διαδιακασία, στην οποία εμπλέκεται και το κράτος.

Όσο για τους καφέδες, μικρό το προστιμο, μικρή και η αμοιβή και δεν θα φτάσει για καφέδες :grin:

Link to comment
Share on other sites

50% προκαταβολή με την ανάθεση και την "επίδοση" της εξουσιοδότησης του μηχανικού (θεωρημένης με γνήσιο υπογραφής) και

50% με την έκδοση της πληρωμής του εφάπαξ ή της α' δόσης.

Δεν ...."αντέδρασε" ουδείς....

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή συνάδελφοι ειδικά με τις δόσεις.Αν πάρουν το χαρτί της πρώτης δόσης για ΔΕΗ μπορεί να γίνουν "αλέκοι. Γιαυτό ζητήστε εξόφληση πριν το δώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απόλυτο δίκιο οι συνάδελφοι!!Μου έτυχε αυτό που περιγράφεται...εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα (μάλιστα δύο διαφορετικές κατοικίες στο ίδιο οικόπεδο,άρα όλα επί 2) έκανα όλη την δουλειά,αυτοψία,μετρήσεις,αρχιτεκτονικά αφού δεν υπήρχε τίποτα και ο πελάτης πλήρωσε όλα τα του ΥΠΕΚΑ παράβολο,εφάπαξ το ποσό και όταν ήρθε η ώρα της αμοιβής μου έφερε τα μισά λεφτά από ότι είχαμε συμφωνήσει και μου λέει έδωσα πολλά στα άλλα και δεν έχω λεφτά!!!Το λάθος μου διπλό φυσικά!Δεν είχαμε υπογράψει συμφωνητικό (γνωστός γαρ) και δεν είχα πάρει προκαταβολή και έτσι προκειμένου να μην πάει στα σκουπίδια όλη η δουλειά βγήκα χαμένος!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απόλυτο δίκιο οι συνάδελφοι!!Μου έτυχε αυτό που περιγράφεται...εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα (μάλιστα δύο διαφορετικές κατοικίες στο ίδιο οικόπεδο,άρα όλα επί 2) έκανα όλη την δουλειά,αυτοψία,μετρήσεις,αρχιτεκτονικά αφού δεν υπήρχε τίποτα και ο πελάτης πλήρωσε όλα τα του ΥΠΕΚΑ παράβολο,εφάπαξ το ποσό και όταν ήρθε η ώρα της αμοιβής μου έφερε τα μισά λεφτά από ότι είχαμε συμφωνήσει και μου λέει έδωσα πολλά στα άλλα και δεν έχω λεφτά!!!Το λάθος μου διπλό φυσικά!Δεν είχαμε υπογράψει συμφωνητικό (γνωστός γαρ) και δεν είχα πάρει προκαταβολή και έτσι προκειμένου να μην πάει στα σκουπίδια όλη η δουλειά βγήκα χαμένος!

 

 

 

Κρίμα πολύ κρίμα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.