Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό είναι το "τελικό χαρτί" τακτοποίησης;


Recommended Posts

Παιδιά απόλυτο δίκιο οι συνάδελφοι!!Μου έτυχε αυτό που περιγράφεται...εξ ολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα (μάλιστα δύο διαφορετικές κατοικίες στο ίδιο οικόπεδο,άρα όλα επί 2) έκανα όλη την δουλειά,αυτοψία,μετρήσεις,αρχιτεκτονικά αφού δεν υπήρχε τίποτα και ο πελάτης πλήρωσε όλα τα του ΥΠΕΚΑ παράβολο,εφάπαξ το ποσό και όταν ήρθε η ώρα της αμοιβής μου έφερε τα μισά λεφτά από ότι είχαμε συμφωνήσει και μου λέει έδωσα πολλά στα άλλα και δεν έχω λεφτά!!!Το λάθος μου διπλό φυσικά!Δεν είχαμε υπογράψει συμφωνητικό (γνωστός γαρ) και δεν είχα πάρει προκαταβολή και έτσι προκειμένου να μην πάει στα σκουπίδια όλη η δουλειά βγήκα χαμένος!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Μην κάνεις Οριστική Υπαγωγή αν δεν σε εξοφλήσει!

Αν ήδη έχεις κάνει Οριστική Υπαγωγή ζήτα από το ΤΕΕ με fax να σου ανοίξει τη δήλωση, πρόσθεσε π.χ. 0,01 τ.μ. και ξαναστείλτη!

Άσε τους "έξυπνους" να νομίζουν ότι, είναι ...."έξυπνοι"!!!!

Και στη συνέχεια ....ξέρεις τι να κάνεις!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ιάσονα!Ηξερα πώς να κινηθώ για να τον κρατησω δεμένο αλλα εν γνώση μου του έδωσα την βεβαίωση...ας είναι καλά το ΤΣΜΕΔΕ που έπρεπε να πληρωθεί και είχα ανάγκη τα χρήματα..ήδη ήμουν 2 μήνες εκπρόθεσμος..όταν σε βρίσκουν σε ανάγκη ξέρουν όλοι να βαράνε!Πού θα πάει??θα γυρίσει το πράγμα και αν δεν γυρίσει θα μου μείνει η ανάμνηση ότι κάποτε τελείωσα το πολυτεχνείο και ήμουν μηχανικός γιατι μάλλον θα έχω βρεί κάτι άλλο κάπου αλλού να βγάζω το ψωμί μου!!Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τη βεβαίωση να του έχεις δώσει, αν το θέλεις μπορείς να ...κινηθείς!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

50% προκαταβολή με την ανάθεση και την "επίδοση" της εξουσιοδότησης του μηχανικού (θεωρημένης με γνήσιο υπογραφής) και

50% με την έκδοση της πληρωμής του εφάπαξ ή της α' δόσης.

Δεν ...."αντέδρασε" ουδείς....

 

Τα συγχαρητήριά μου, ειλικρινά μπράβο σου!!!

 

ΥΓ: Καλό καλοκαίρι!!! (λόγο φωτογραφίας)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ζητώ

  • 50% προκαταβολή με την ανάθεση και την "επίδοση" της εξουσιοδότησης του μηχανικού (θεωρημένης με γνήσιο υπογραφής)
    και
  • 50% την ημέρα της αποτύπωσης

Για να μην κάνω τζάμπα κόπο, διότι στη φάση της έκδοσης της πληρωμής του εφάπαξ ή της α' δόσης μπορεί να μην του αρέσει το πρόστιμο και να την κάνει 'Αλέκος' και μετά εγώ να κορνιζώνω τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή, αυτό προσπάθησα να κάνω κι εγώ, αλλά είναι τελικά πολύ κοντά οι δύο ημερομηνίες (ανάθεση, εξουσιοδότηση - αυτοψία) και "ψιλοϋπήρχε" πρόβλημα....

 

Πάντως το ύψος του προστίμου (έστω και στο περίπου) είναι από τα πρώτα που ζητούν κι αναγκαστικά το υπολογίζεις με αυτά που σου λένε και δίνεις ένα περίπου "στίγμα"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις πάρει προκαταβολή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ... εσύ έχεις το πάνω χέρι!

 

Το ύψος του προστίμου το βγάζω στο περίπου από τα λεγόμενά τους από το γραφείο.

Όσο πιο πολλά στοιχεία φέρουν τόσο πιο ακριβής η προσέγγιση.

Γενικώς δεν το κουνώ ρούπι χωρίς προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.