Μετάβαση στο περιεχόμενο

παρανομη κατατμηση


vasko19

Recommended Posts

καλημερα.

το 72 αγορασε ο συζυγος μου ενα οικοπεδο 1500 τμ.εκτισε αμεσως ενα μικρο σπιτι.μετα στο ιδιο οικοπεδο εχτισε αλλες δυο οικοδομες.

καποια στιγμη πηρε αδεια για να μεγαλωσει το πρωτο σπιτι(να μεγαλωσει το ισογειο και να χτισει οροφο).

πεθανε ο συζυγος μου και παω να κανω αποδοχη με την διαθηκη που αφησε.εκει ανακαλυψε ο συμβολαιογραφος οτι στις αδειες της πολεοδομιας το οικοπεδο φαινεται διχοτομημενο.δηλαδη στις αδειες των δυο σπιτιων το οικοπεδο ειναι ολοκληρο και στην αδεια της προσθηκης κατ'επεκταση και καθ'υψος του πρωτου σπιτιου φαινονται μονο τα 700 τμ. του οικοπεδου.

απο οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης απο οσα μου ειπαν συμβολαιογραφος και μηχανικος η διχοτομηση ισως ειναι παρανομη...

στο υποθηκοφυλακειο φαινεται ενα ενιαιο οικοπεδο.

εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως δεχτηκαν την διχοτομηση οταν ζητησε αδεια προεκτασης εφοσον υπηρχε ηδη χτισμενο το σπιτι απο το 72 με αδεια στο ενιαιο οικοπεδο...

μου ειπαν οτι υπαρχει περιπτωση να θεωρηθει το σπιτι αυτο αυθαιρετο...

το προβλημα ειναι οτι εγω τωρα δεν μπορω να κανω αποδοχη γιατι η διαθηκη και το συμβολαιο απο το υποθηκοφυλακειο δεν συμφωνουν με το πως φαινεται το οικοπεδο στις αδειες...

το ψαχνει ο μηχανικος μου αλλα σκεφτηκα να ρωτησω και εδω για να ακουσω ισως,αν γνωριζει κατι καποιος,και μια αλλη συμβουλη για το πως πρεπει να χειριστω το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.