Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρέπεται κατασκευή απορ. βόθρου εντός οικισμού;


stergios.t

Recommended Posts

Συνάδλεφοι καλησπέρα.

Σε μελέτη ύδρευσης - αποχέτευσης διώροφης κατοικίας, έχω προβλέψει σύστημα διθάλαμης σηπτικής δεξαμενής και απορροφητικού βόθρου.

Η κατοικία βρίσκεται εντός οικισμού <2000 κατοίκων. Ο μηχανολόγος της πολεοδομίας λέει ότι εφόσον είναι εντός οικισμού, δεν επιτρέπεται απορροφητικός βόθρος.

Όσο έψαξα τη νομοθεσία (Κτηριοδομικός, Υ.Α. Ειβ 221/1965 Περί διαθέσεως λυμάτων και βιομηχανικών αποβλήτων με τις τροποποιήσεις της) και

έχοντας τηρήσει τις αποστάσεις που αυτές επιβάλλουν, δε βρίσκω κάπου ρητή απαγόρευση. Ομολογώ βέβαια ότι η νομοθεσία δεν έιναι το "φόρτε" μου.

Ξέρει κανείς που βρίσκεται αυτή η απαγόρευση;

 

Υ.Γ. Εννοείται πως ο οικισμός δε διαθέτει αποχετευτικό δίκτυο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο για τα λυματα εφαρμοζεται η 145116/2.2.2011 ΚΥΑ / ΦΕΚ 354/Β/2011. Εχουν εκδοθει καμποσες εγκυκλιοι, και πιστευω σε κανα δυο χρονια πολεοδομιες και Δνση υγειας θα καταληξουν ποιος υπογραφει τι.

Εδω που ειμαι εγω αρχισαν να εφαρμοζουν αυτα απο τον περασμενο Οκτωβρη. Εχω 2 περιπτωσεις και αλλοι μηχανικοι μερικες υποθεσεις ακομα και στην πολεοδομια δεν ξερουν αν και πως θα βεβαιωνουν την καλη λειτουργια του αποχετευτικου του καθενα (απαιτειται απο τον ΕΟΤ για ξενοδοχεια) Απεραντο χαος...

 

Η περιπτωση σου εφοσον εισαι εκτος δικτυου ΔΕΥΑ προφανως σημαινει οτι θα εχεις ιδιωτικο συστημα επεξεργασιας.

Αν τηρουνται οι προυποθεσεις που αναφερονται στο αρθρο 5

1. Η τροφοδότηση ή εμπλουτισμός υπόγειου υδροφο−

ρέα με επεξεργασμένα υγρά απόβλητα επιτρέπεται, με

την επιφύλαξη του άρθρου 8, μόνο στις περιπτώσεις

όπου τα υπόγεια νερά δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του

άρθρου 7 του ΠΔ 51/2−3−2007 και εφόσον τηρούνται οι

απαιτήσεις της υπ. αριθ. 39626/2208/2009 ΚΥΑ.

καθως και ολα οσα αναφερονται πιο μετα δεν μπορει κανεις να σου απαγορεψει να διαθεσεις τα λυματα στο εδαφος.

Διαβασε το νομο, και ειδικα αυτο το αρθρο.

 

Αν διαβαζει το φορουμ αυτος που εγραψε τον νομο αυτο να του δωσω τα θερμα μου συγχαρητηρια. Επισης να του πω οτι ποτε δεν ειναι αργα για να κοψει τις ουσιες και να επανελθει στην φυσιολογικη ζωη.

Αυτα :smile:

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.