Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπατηση αγροτεμαχιου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας στο πρόβλημα που με απασχολεί γιατί πραγματικά δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω και σε ποιον να αποταθώ.

 

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι οτι εχω στην κατοχή μου ενα αγροτεμάχιο μέσο διαθήκης το οποίο κάποιοι τα τελευταία 10-15 χρόνια (βάση μαρτυρίες γειτόνων) έχουν καταπατήσει.

 

Αυτό έπεσε στην αντίληψη μου πρόσφατα διότι πριν λίγο καιρό εκδόθηκε η διαθήκη και έγινε και η αποδοχή και όπως είναι φυσικό δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του.

 

Οπως διαπίστωσα απο κοντά και η ίδια η καταπάτηση είναι καθολική καθώς δεν έχει αφήσει ούτε μέτρο από το αγροτεμάχιο ελεύθερο καθώς έχει χτιστή σπίτι και το υπόλοιπο αγροτεμάχιο έχει σπάσει σε μικρότερα με διαφορετικούς ιδιοκτήτες το καθένα!

 

Που μου προτείνετε να αποταθώ πρώτα και τι ακριβως να κανω?

Edited by eleni_g75
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα δικηγόρος οπωσδήποτε και αργότερα θα χρειαστεί εργασία μηχανικού για τη σύνταξη τοπογραφικού.

Δυστυχώς βέβαια το πιθανότερο είναι να μη δικαιωθείται αναλόγως και του χρονικού διαστήματος αδράνειας σας.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό υπάρχει.Βάση αυτου εντοπίστηκε το αγροτεμάχιο και φυσικά η καταπάτηση.

Θα χρειαστεί καινούργιο?

Ενδέχεται να μην το πάρω πίσω το αγροτεμάχιο στο ακέραιο ?

 

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by eleni_g75
Link to comment
Share on other sites

Αν το τοπογραφικό έχει συνταχθεί με σύγχρονες μεθόδους και προδιαγραφές αρκεί.

Το ιδιοκτησιακό είναι θέμα νομικό. Ο δικηγόρος σας θα σας ενημερώσει πιο σωστά και πιο τυπικά αλλά απλά να ξέρετε ότι αν οι "καταπατητές" αποδείξουν 10ετή ή 20ετή νομή και κατοχή του ακινήτου με παράλληλη δική σας αδράνεια τότε το πιθανότερο είναι να χάσετε την κυριότητα του όλου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σας.

 

Οπότε θα ξεκινήσω με δικηγόρο.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπορεί έτσι κάποιος να κλέβει την περιουσία κάποιου άλλου και με την πάροδο του χρόνου να νομιμοποιείται κιόλας!

 

Ο καθένας μας μπορεί να αφήσει ένα αγροτεμάχιο έτσι για πολλά χρόνια και για πολλούς λογούς και ειδικά οι άνθρωποι των πόλεων που δεν ασχολούμαστε πολύ με την καλλιέργεια της γης.

 

Δηλαδή ο νόμος είναι σαν να με εξωθεί να βρω και εγώ ένα αγροτεμάχιο που έχει "ξεχαστεί" να χτισω μέσα και μετά από λίγα χρόνια έτσι απλά να περάσει στην κυριότητα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε κτηματολόγιο στην Ελλάδα, δεν θα φοβόταν κανένας να χάσει το ακίνητό του έστω από χρησικτησία.

Δυστυχώς, το μεγαλύτερο τμήμα της μη αστικής έκτασης δεν έχει καταγραφεί ακόμη, με αποτέλεσμα να έχουν δουλεά οι δικηγόροι και τα δικαστήρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι οτι εχω στην κατοχή μου ενα αγροτεμάχιο μέσο διαθήκης το οποίο κάποιοι τα τελευταία 10-15 χρόνια (βάση μαρτυρίες γειτόνων) έχουν καταπατήσει.

Οπως διαπίστωσα απο κοντά και η ίδια η καταπάτηση είναι καθολική καθώς δεν έχει αφήσει ούτε μέτρο από το αγροτεμάχιο ελεύθερο καθώς έχει χτιστή σπίτι και το υπόλοιπο αγροτεμάχιο έχει σπάσει σε μικρότερα με διαφορετικούς ιδιοκτήτες το καθένα!

 

Κατά 99% είναι χαμένη υπόθεση... Οι "διαφορετικοί ιδιοκτήτες" θα "βεβαιώσουν" -τουλάχιστον- μεταξύ τους ότι ο αρχικός "καταπατητής" ασκεί νομή τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια... οπότε το κατείχε νόμιμα μέσω χρησικτησίας... Η μόνη περίπτωση να κερδίσεται την υπόθεση - με επιφύλαξη πάντα γιατί είναι θέμα νομικό (μετά από 10 τουλάχιστον χρόνια δικαστικού αγώνα) - είναι να αποδείξετε ότι τα τελευταία 20 χρόνια ασκείσατε με κάποιον τρόπο (ο διαθέτης στην συγκεκριμένη περίπτωση ή εσείς μετά την αποδοχή της κληρονομιάς) νομή και κατοχή.... πράγμα μάλλον δύσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ,οποτε αυτη ειναι η εννοια του Live Your Myth In Greece!

 

Τουλάχιστον εάν δεν μπορέσω να το πάρω πίσω υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεφορτωθώ έτσι ώστε να μην πληρώσω τα ερχόμενα χαράτσια για τα αγροτεμάχια;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.