Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή σε δεύτερη πολυτεχνική σχολή


manosx

Recommended Posts

Επαναφέρω το θέμα. Έχω τελειώσει ΗΜΜΥ ΕΜΠ, τώρα τελειώνω το διδακτορικό και ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες στους Πολιτικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ (ηλικία 34).

Αξίζει ή όχι; Το σκέφτομαι πιο πολύ για διεύρυνση γνώσεων παρά για επαγγελματικά δικαιώματα. 

Προφανώς δεν πρόκειται να είμαι 100% κανονικός φοιτητής, λόγω δουλειάς, αλλά από την άλλη υπάρχει κάποιος ελεύθερος χρόνος που μπορώ να ασχοληθώ με την σχολή.

Η γνώμη σας;

Γενικά θα προτείνατε μια πιο κοντινή σχολή (π.χ. Ναυπηγούς ΕΜΠ) για να μην κουραστώ πολύ, ή μια πιο διαφορετική σχολή (π.χ. Νομική Αθήνας) για να διευρύνω πλήρως τις γνώσεις μου;

Βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Άσε την δεύτερη σχολή κ ξεκινά το πραγματικό διάβασμα για να γίνεις καλός στην δουλειά σου.

Θα πας στην καινούργια σχολή να κερδίσεις τι ακριβώς? Ειδικά αν δεν εχεις σκοπό να ασκήσεις το επάγγελμα?

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2024 at 5:09 ΜΜ, Giorgos1990 said:

Επαναφέρω το θέμα. 

Συμφωνώντας με τους ανωτέρω συναδέλφους, θα σου πώ ότι η φοίτηση στις Πολυτεχνικές, εν γένει, σχολές δεν προσφέρεται για "διεύρυνση" γνώσεων γενικά, αλλά για καθαρά επαγγελματική ενασχόληση. Η φοίτηση δεν (πρέπει να) είναι για να σκοτώνεις τον ελεύθερο χρόνο.

Αφού λοιπόν δεν ενδιαφέρεσαι να ασκήσεις επάγγελμα, θα σου πρότεινα μια σχολή που μπορεί να διευρύνει τους πνευματικούς σου ορίζοντες. Για δες εδώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.