Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικιακό Φ/Β με €18800 (!)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Η παγίδα σε όλη αυτή τη συζήτηση είναι η εξής...

Η τιμή καθορίζεται ελεύθερα και δεν υπάρχει καλή και κακή τιμή. Υπάρχει κόστος, κέρδος, τελικό αποτέλεσμα. Στη λέξη κόστος βάζω τα κόστη του συγκεκριμένου έργου αλλά και το γενικό κόστος ύπαρξης του γραφείου μου. Από αυτό το κόστος υπολογίζω το "απαιτούμενο" κέρδος. Γιατί αν πώ ότι εκανα ένα ΦΒ σύστημα και έβγαλα 2000 ευρώ αλλά έχω 300 ευρώ ενοίκιο, 500 ΤΕΒΕ, 150 βενζίνες και τηλέφωνα... 200 ευρώ φόρο... Εκανα μια τρύπα στο νερό...

Ο μόνος λόγος που υπάρχετε όλοι οι μικροί και βέβαια κι εγώ μαζί σας, είναι ότι μπορούμε να επιζήσουμε με το μειωμένο κέρδος αλλά και να έχουμε ευέλικτα και περιορισμένα κόστη λειτουργίας. Το τίμημα αυτού είναι βέβαια να αναλαμβάνουμε και πιο μικρές δουλειές...

Μια εταιρία που έχει αποθήκες, προσωπικό, μηχανήματα κλπ... είναι αποτυχία να ασχολείται με έργα ίδια με τα δικά μου που είμαι ένας άνθρωπος, με δικό μου γραφείο, με σύζυγο επίσης εργαζόμενη, με παιδιά που δεν έχουν ακόμη υποχρεώσεις ξ.γλωσσών και φροντιστηρίων κλπ...

Από την άλλη κι εγώ, έχω ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πάρω ένα έργο με ένα ικανοποιητικό κέρδος και ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν η τιμή για εσένα που δεν έχεις τα παραπάνω "προσόντα" θα είναι υπερβολικά χαμηλή.... Γιατί απλούστατα, αν δεν έχω λειτουργικά κόστη και πάρω δουλειές σε τιμές που εσύ θεωρείς καλές, τότε εγώ θα αισχροκερδώ κατά μία έννοια και βέβαια βάζω εκούσια τον εαυτό μου σε μειονεκτική θέση στον ανταγωνισμό, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.

 

Λοιπόν , για να τελειώνουμε με τις επιθέσεις σε κάθε συνάδελφο ή ανάδελφο όπως λέει ο φίλος ΒΑS που πάντα σχολιάζει εύστοχα, σημασία έχει ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΡΑΔΙΔΕΙΣ. Τί προδιαγραφες τηρείς... Τί γνώσεις εφαρμόζεις... Τί αποτέλεσμα δίνεις.

 

Με την ελεύθερη αγορά που όλοι θέλουμε εκτός αν πρόκειται για εμάς.... There are winners and loosers... Τόσο απλά... τα άλλα είναι κλάψα...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...να του βιδώσεις μία ασφάλεια κομμένη ποσό θα έπαιρνες ....

 

υποτιθεται οτι σε αυτο το θεμα για αλλα πραγματα συζηταμε οποτε δεν καταλαβα τι εννουσες.

 

Ο καθενας κανει τα κουμαντα του και μπορει οντως να καθοριζει ελευθερα τις τιμες κατα το δοκουν. Ομως ρε παιδια εχει καταντησει αηδια.

Οταν δωσεις μια τιμη σκοτωμενη το τελευταιο πραγμα που θα σε απασχολησει θα ειναι οι προδιαγραφες.

Και στην τελικη στην Ελλαδα βρισκεσαι. Θα σε ελενξει κανενας? Και ακομα και να γινει η στραβη, ζησε μαη μου να φας τρυφιλλι....

 

Ο ηλεκτρολογος μου εχασε συνεργασια με εταιρεια, η οποια πηρε αλλον στη θεση του ποιο φθηνο. Ο "νεος" ανελαβε εγκατασταση 200χλμ εκτος εδρας του με ?00€ και τα εξοδα δικα του. Αν με αυτην τη τιμη μπορεις να κατασκευασεις κατι της προκοπης και να συντηρησεις και γραφειο εε μαλλον ζω σε λαθος τοπο και χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μιλά για τέτοια πράγματα φίλε μου.... Εχω κι εγώ παρόμοιο παράδειγμα... ΦΒ σύστημα ΧΧΧ KWp - για να μή φεύγουν τιμές - έδωσα εγώ 74300+φπα , ένας ακόμη ακριβώς (!) το ίδιο, ένας ακόμη 72100+φπα και ο άλλος 63500+φπα (!!!). ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να φτιάξει αυτός το ίδιο πράγμα με τους υπόλοιπους τρείς;;;

 

Ομως υπάρχουν κάποιες φορές ανεκτά όρια διαφορών που οφείλονται στα "προσόντα" που προανέφερα ή στις ανάγκες του καθενός μας εκείνη τη περίοδο ή - ειδικά για τα ΦΒ- στην ανάγκη του να ξεκινήσεις ώστε να μαθευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Ομως ρε παιδια εχει καταντησει αηδια.

 

Σίγουρα είναι αηδία, αλλά όπως είπες και εσύ αφού δεν υπάρχει έλεγχος αλλά και από την στιγμή που οι εμπόρου γλύφουν.... του κάθε ιδιώτη να του πουλήσουν οποιοδήποτε είδους εξοπλισμό με σχεδόν το ίδιο κόστος που θα αγοράσουμε και εμείς από εκεί και πέρα να καταλάβεις πόσο αηδία είναι. Επίσης μια και που αναφερθηκες σε παραδείγματα θα σου πω τιμή εργασίας αντικατάστασης αγωγού τηλεφώνου από τον -1 στο +2 τελική τιμή με υλικά 50 ευρώ, εννοείτε χωρίς φάπα. Επλιζω αυτό να δείχνει λίγο την κατάντια μας γενικότερα. Στις Σέρρες κάποιος κύριος πουλάει μελέτες φ/β προς όλους με 500 ευρώ τελική τιμή. Νομίζω ότι δεν αξίζει να πω και άλλα.

Οταν δωσεις μια τιμη σκοτωμενη το τελευταιο πραγμα που θα σε απασχολησει θα ειναι οι προδιαγραφες.

Και στην τελικη στην Ελλαδα βρισκεσαι. Θα σε ελενξει κανενας? Και ακομα και να γινει η στραβη, ζησε μαη μου να φας τρυφιλλι....

 

Ο ηλεκτρολογος μου εχασε συνεργασια με εταιρεια, η οποια πηρε αλλον στη θεση του ποιο φθηνο. Ο "νεος" ανελαβε εγκατασταση 200χλμ εκτος εδρας του με ?00€ και τα εξοδα δικα του. Αν με αυτην τη τιμη μπορεις να κατασκευασεις κατι της προκοπης και να συντηρησεις και γραφειο εε μαλλον ζω σε λαθος τοπο και χρονο.

Με 1000 ευρώ τελική τιμή ξέρω ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες που κάνουν κρά για εγκατάσταση οικιακού φωτοβολταϊκού, τελευταία κάπου στο Νομό Θεσσαλονίκης, έχει ακουστεί και για 600... Αυτά παθαίνουμε σε μία χώρα όταν δεν έχουμε σωματεία να προστατέψουν τα δικαιώματα του κάθε τεχνίτη-μηχανικού. Καλά να τα λέμε όλα στα λόγια αλλά από την πράξη απέχουν έτη φωτός...

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

......τελευταία κάπου στο Νομό Θεσσαλονίκης, έχει ακουστεί και για 600...

 

αυτην την τιμη ηθελα να γραψω αλλα φοβηθηκα και εβαλα ?.

Αλλα να σου πω κατι, ας το βλεπει οποιος θελει. Αυτος ο Ηλιθιος (ειτε ειναι ιδιωτης, ειτε υπευθυνος εταιρειας) ας παρει τετοια ατομα και να κανει δουλειες με τετοιες τιμες. Οταν μετ οι ιδιοκτητες θα τρεχουν να μαζεψουν τα ασυμαζευτα θα ρθοιυνε και οι υπολοιποι να παρουν το μεριδιο τους.

 

Πριν μια εβδομαδα "τελειωσα" μια εγκατασταση. Ο ηλεκτρολογος του πελατη.

Υποτειθεται οτι καποια απο τα μαστορακια του ειχαν εργαστει σε εγκατασταση παρκου. Το τι βλακειες ειδα, δεν περιγραφεται. Ημουνα συνεχεια απο πανω για να ελεγχω και να κατευθυνω. Οταν πηγα να ρυθμισω αντιστροφεα, εκει επαθα εγκεφαλικο. Τα καλωδια ισχυος ειχαν παντου πληγωμενες τις μονωσεις. Στον πινακα 2 αγωγοι ηταν τελειως εκτεθειμενοι (κατεστραμενη μονωση).

 

Το λοιπον, εριξα ενα ψαλσιμο στον πελατη του ειπα και την λυπητερη (οτι δεν υπογραφω και οτι θα τον χρεωσω αναλογως για την ολη εξτρα εργασια μου) και εφυγα. Αποτελεσμα ειναι οτι αντι να ρεξει τον ηλεκτρολογο, κλαιγοταν σε εμενα.

 

Ειμαστε αξιοι την μοιρας μας.

Link to comment
Share on other sites

Ε και ποιός μας εγγυάται στην Ελλάδα ότι αν πληρώσεις καλά θα έχει προδιαγραφές ένα έργο; Είτε πληρώσεις είτε δεν πληρώσεις αν σε κυνηγάει η ατυχία μπορεί να φάνε τα χρήματά σου και ολοκληρωμένο έργο να μην δεις ποτέ.

Εμένα μου ζήτησε ένας ηλεκτρολόγος 35000 ευρώ για 3.9 kW και καμμιά εγγύηση δεν υπήρχε στην μελέτη για την ολοκλήρωση του Φ/Β ούτε και για την σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ. Φοβήθηκα ότι με την εξόφληση του ποσού κατά την παράδοση του υλικού στο χωράφι απλώς θα κοιτούσα τα διάφορα εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κακοπληρωμένος τεχνίτης, εργάτης, επαγγελματίας ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάνει σωστά τη δουλειά του, ανεξάρτητα από το αν ξέρει ή όχι... Αυτός που δεν κάνει σωστή δουλειά με ένα ικανοποιητικό κέρδος, είναι είτε άσχετος είτε απατεώνας... Αλλη περίπτωση αυτή...

Οσο για το θέμα της εξώφλησης πριν τη φόρτωση που έχει γίνει πλέον καθεστώς, είναι πράγματι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για το θέμα της εξώφλησης πριν τη φόρτωση που έχει γίνει πλέον καθεστώς, είναι πράγματι απαράδεκτο.

 

Να έλεγα ότι έχεις άδικο και ότι διαφωνώ μαζί σου? Τότε θα ήμουν ψεύτης μεγάλος. Πραγματικά αυτή η ιδέα περί εξόφλησης πριν καν την παραλαβή είναι μεγάλο έκτρωμα και δίνει χώρο σε απατεώνες να φάνε τα χρήματα του κοσμάκη. Ηλεκτρολόγος στην περιοχή μου και γαμπρός πρώιν Δημάρχου της περιοχής έβαλε σε τραπεζικό λογαριασμό κάποιας εταιρίας 22.000 ευρώ και ακόμα περιμένει τον εξοπλισμό... Βέβαια μετά από δικαστικές διαμάχες έχει πάρει μέχρι τώρα τα 10 από τα 22. Μαθαίνοντας όλα αυτά ο κάθε πελάτης πως να μας εμπιστευτεί τα χρήματα του από την στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς είμαστε καινούργιοι στον χώρο και ίσως και νεαροί σε ηλικία? Άρα αν δεν έχεις κανένα 20αρακι-30άρι στην άκρη σε έφαγε η μαρμάγκα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ο κακοπληρωμένος τεχνίτης, εργάτης, επαγγελματίας ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα κάνει σωστά τη δουλειά του, ανεξάρτητα από το αν ξέρει ή όχι... Αυτός που δεν κάνει σωστή δουλειά με ένα ικανοποιητικό κέρδος, είναι είτε άσχετος είτε απατεώνας... Αλλη περίπτωση αυτή...

Οσο για το θέμα της εξώφλησης πριν τη φόρτωση που έχει γίνει πλέον καθεστώς, είναι πράγματι απαράδεκτο.

 

Δηλαδή υπάρχουν και χειρότερες συμφωνίες;

Εφόσον ήδη του έδωσες μια προκαταβολή (10-20%) με το καλημέρα σας κανονικά η εξόφληση πρέπει να γίνεται με την ολοκλήρωση του έργου. Όπως κάνουν στα δημόσια έργα. Δεν είναι λίγοι οι απατεώνες στην ελληνική αγορά και το χειρότερο είναι ότι είναι επιστήμονες στην εξαπάτηση των πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.