Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικιακό Φ/Β με €18800 (!)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Αφου ο πελατης το δεχεται να πληρωσει για κατι πριν το παραλαβει τοτε προβλημα του.

 

Ετσι παντως, με ξενα λεφτα μπορω και εγω να επιτυχω σουπερ τιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που εχω διαπιστωσει στην αγορα Φ/Β ειναι ο τυχοδιωκτισμος. Μαγαζακια με υδραυλικα και θερμοσιφωνες εξεληγχθηκαν σε τρομερες εταιρειες με χρονια εμπειριας. Και εγω μπορω να εκτυπωσω φυλλαδιο πολυχρωμο και γαματο αλλα στην δουλεια μου να ειμαι σκαρτος, να κλεβω στις διατομες, στου πινακες, στην ποιοτητα υλικων και να κανω προσφορα αχτυπητη. Το θεμα ειναι οτι ειμαστε μηχανικοι και δεν πρεπει να κανουμε εκπτωσεις στην δουλεια μας ποιοτητα, ασφαλεια και νομιμότητα. Η νομιμοτητα εχει παψει. Χανουμε πελατες επειδη λεμε την αληθεια και ερχεται ενας μπαρμπας που δεν ξερει τιποτα και λεει στον πελατη θα στα φτιαξω εγω και μην τον ακους "Δεν ξερει". Επειτα βλεπουμε πολεοδομικες παραβασεις εξόφθαλμες και δεν μιλαμε.Τα ηλεκτρολογικα και μηχανικα λαθη θα φανουν στο μελλον. Θα πρεπει καποια στιγμη να προστατευσουμε την δουλεια μας και την επιστημη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σωστά τα λες... αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρεις τις πολεοδομικές παραβάσεις... γιατί εσείς και οι μηχ.μηχ είστε οι πιο επιρρεπείς σε αυτά...μόνο και μόνο λόγω ασχετοσύνης και απειρίας...Πρόσφατα θα έχανα δουλειά γιατί ο Dr. Μηχ.Μηχ που έδωσε προσφορά του έβγαλε 10άρι εκεί που κανονικά έβγαζε 8.5 άρι... Οταν είδα τα σχέδια ο συνάδελφος είχε βάλει αρκετά πλαίσια σε κάτι όμορφα καρα-παράνομα στέγαστρα εξωστών. Ούτε τη κάτοψη δώματος της άδειας ζήτησε ούτε ήξερε πού έβαζε πλαίσια...

 

Οσο για τα ηλεκτρολογικά στοιχεία του ΦΒ συστήματος, έχεις δίκιο, θα πρέπει να υπάρχει συνεργασία με σοβαρούς ανθρώπους που δεν είναι απλώς οι "άνεργοι της οικοδομής" αλλά άνθρωποι που συνειδητά ασχολούνται με αυτό το νέο αντικείμενο, που ενημερώθηκαν μέσω σεμιναρίων κλπ...

 

Θεωρώ λίγο τραβηγμένες τις περιπτώσεις που αναφέρεις με τους σκάρτους πίνακες και τις διατομές των καλωδίων... αλλά σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι...

 

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να ρίξω τη ποιότητα, ούτε και να "ξεβρακώνομαι" για τον κάθε τυχαίο που θέλει να πλουτίσει από τη ταράτσα του...

Πιθανώς να δουλέψω με απελπιστικά μικρό κέρδος σε ένα έργο αναφοράς... π.χ. ένα πάρκο 100KW γιατί θέλω να δείχνω ότι έκανα ένα, για να έρθει και δεύτερο... αλλά και πάλι μέσα στα όρια της αξιοπρέπειας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μιλωντας, ως μηχανικοι οταν υπογραφουμε την υπευθυνη δηλωση αντικαταστασης πολεοδομιας θα πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι. Οι πινακες μπορει να βρεις με 50 ευρω που εχει μονο ασφαλειες και τιποτα αλλο. Για τις διατομες προσπαθουν να κερδισουν και βαζουν μικροτερες εως και 2 κλιμακες.

 

Γενικα στον χωρο επικρατει μια αναρχια και ο καθενας κανει οτι θελει. Και αυτο βλαπτει πρωτιστως εμας.

Link to comment
Share on other sites

H αναρχία είναι δεδομένη στη χώρα για το πρόσφατο παρελθόν αλλά μάλλον και για το προσεχές διάστημα...

Το θέμα είναι να μπορούμε όσο γίνεται να τηρούμε το μέτρο... Ούτε φτήνια που επηρεάζει τη ποιότητα, ούτε και επιστημονικές βλακείες με μοναδικό σκοπό το κέρδος...

Το ΦΒ είναι ένα απλό σύστημα για πολλές περιπτώσεις... Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση συνήθης ή έστω όχι ιδιαίτερα δύσκολη... Δεν υποβιβάζω την ανάγκη του να γίνεται από εξειδικευμένο προσωπικό... το αντίθετο... αλλά στην αγορά εκτός από τα φτηνά, κυκλοφορούν και τα αδικαιολογήτως ακριβά...

Τα πλαίσια παράγουν ανενόχλητα με μηδενική συντήρηση... Δεν υπάρχουν κινούμενα μέρη... Οι inverters μόνο καφέ δεν κάνουν... Η απόδοση μετριέται άμεσα μέσω portals και software... Δηλαδή ρε παιδιά τί άλλο θα πρέπει να γίνει;;;

Με λίγο προσοχή κατά τηνεγκατάσταση, με ένα καλό after sales support θεωρώ ότι κάνουμε σωστά τη δουλειά μας... Σε περιπτώσεις mini πάρκων, θεωρώ ότι περισσότερη σημασία έχει η τεχνικο-οικονομική λύση παρά η ίδια η κατασκευή... Στα μεγαλύτερα πάρκα, απλώς η τιμή.... γιατί εκεί βάζεις ότι πανέλο θέλεις αφού έχεις τον χώρο...

Να προλάβω πριν αρχίσετε να βαράτε.... εννοώ πάντα στα πλαίσια της ποιότητας...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια μεγαλη εφημεριδα διαφημιζει φωτοβολταικο με 17000 Ευρω.

 

Γνωριζει καποιος συναδελφος αν εχει υλοποιηθει εργο των "18800" που διαφημιζε αλλη εταιρεια παλιοτερα και τι υλικα βαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να διατηρησεις μια ποιοτητα στην δουλεια σου και μετα απο 2 χρονια να σε βλεπει ο πελατης και να σε χαιρεταει αντι να σε φτυνει, θα πρεπει να ακολουθουμε καποιους κανονες.

Οι εταιρειες αυτες ειναι απροσωπες και δεν τους νοιαζει τι θα γινει μετα απο 5 χρονια ή αν ο πελατης βγαζει τα λεφτα του. Ως μηχανικοι που κινουμαστε στην τοπικη αγορα εχουμε καποιες υποχρεωσεις και ευθυνες.

ΟΧΙ να περνουμε το χρημα και μετα να εξαφανιζομαστε!!!

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.