Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα πρέπει να μπορεί να κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός;


CostasV

Recommended Posts

Ρε συναδελφε απλα ειναι τα πραγματα. Ως μηχανικος εισαι υποχρεωμενος να ξερεις να μελετας και να σχεδιαζεις κατασκυες. Απο κει και περα παντου ισχυει το "οσο πιο πολλα ξερεις τοσο καλυτερα".

Αν σου πω οτι πρεπει να ξερεις να επισκευαζεις καυστηρες θα μου πεις: Δεν ειμαι μαστορας. Αν σου πω οτι δεν πρεπει να ξερεις να επισκευαζεις καυστηρες θα μου πεις: Αφου εμαθα τη λειτουργια, την κατασκευη του και συνεπως ξερω να τους επισκευαζω.

 

Να στο πω πιο συγκεκριμενα: Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος (πολυτεχνειο). Στη σχολη δεν πιασαμε ουτε κολητηρι με τα χερια. Στα εργαστηρια χρησιμοποιουσαμε καλωδια, οργανα, ηλεκτρονικες κατασκευες σε breadboard. Εγω προσωπικα δεν φωναζω ποτε μαστορα για το καλοριφερ, δε φωναζω μαστορα για το αυτοκινητο, δε φωναζω μαστορα για ηλεκτρικες-ηλεκτρονικες συσκευες, δε φωναζω μαστορα για τα υδραυλικα, μπορω να κανω ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις σε σπιτια, μπορω να χτισω τουβλα. Δε ζω σε μεγαλουπολη, μεγαλωσα σε χωριο. Πριν παω σχολειο καρφωνα προκες σε σανιδες φτιαχνοντας διαφορα περιεργα, ξεβιδωνα βιδες κατεστρεφα παλιες συσκευες. Στο γυμνασιο εμαθα ηλεκτροκολληση, τροχο κτλ εργαλεια.

Ολα αυτα σε καλο βγηκαν. Πριν σπουδασω ειχα ολα τα φοντα να γινω ενας απλος μαστορας, τωρα ειμαι μαστορας και μηχανικος. οταν δεν ημουνα μηχανικος μπορουσα να επισκευαζω τα ηλεκτρομηχανολογικα απ το LADA του πατερα μου (ειναι μηχανολογος διορισμενος σε τεχνικο λυκειο, απο κει εμαθα πολλα μαστορικα) αλλα στο Yaris δεν εβαζα χερι. Τωρα που ειμαι μηχανικος βαζω χερι και στα ηλεκτρομηχανολογικα του yaris, τα οποια ειναι μεν πολυπλοκα σε σχεση με το παλιο lada, αλλα τωρα ξερω να βρω ενα service manual του επισημου service και να αντιληφθω τα σχεδια, ειτε ειναι μηχανολογικα ειτε ειναι πολυπλοκα ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικα. Ως μηχανικος εχω βοηθηθει απ τη μαστορικη με την εννοια οτι αν σχεδιασω κατι, ξερω πως ειναι πραγματικα, ξερω τις πραγματικες κατασκευες, δε μπορει να μου πει ενας μαστορας οτι το σχεδιο μου δεν υλοποιειται ή οτι ειναι λαθος (συμβαινει συχνα).

 

Ομως μπορω να σου πω οτι πρεπει να ξερεις ολα αυτα για να εισαι ηλεκτρομηχανολογος;

Οσο περισσοτερα ξερεις τοσο καλυτερα. Εξαλου εχει σημασια τι θες να κανεις στη ζωη σου. Ως μηχανολογος μπορει να γινεις συντηρητης στα ηλεκτρομηχανολογικα ενος μεγαλου ξενοδοχειου, αρα θα εισαι συνεχεια με πολυμετρο κλειδια, κατσαβιδια, πενσες, μπορει και να δουλεψεις σε μια εταιρια που θα σχεδιαζει αμορτισερ απο αυτοκινητα, οποτε δε θα πιασεις ποτε με το χερι σου κατσαβιδι, μονο υπολογιστη.

 

 

Αλλος μπορει να πει οτι πρεπει να χειριζεται πενσα και κατσαβιδι, αλλος θα σου πει ειναι απαραιτητος ο τροχος, η ηλεκτροκολληση, ο τορνος. Εξαρταται τη δουλεια. Αutocad δεν πρεπει να ξερει; Χρηση ηλεκτρονικου υπολογιστη δεν ειναι προαπαιτουμενο παντα.

Θυμηθηκα ενα φιλο μου που ειναι εγκαταστατης ηλεκτρολογος και μια φορα τον πηρε η μανα του τηλεφωνο οτι δεν εχει ρευμα στο σπιτι ενω οι διπλανοι εχουν. Τη ρωτησε αν εχει πεσει καμια ασφαλεια στον πινακα και αυτη απαντησε οχι. Τοτε της ειπε το εξης: θα ειναι η ασφαλεια στο ρολοι, παρε τη ΔΕΗ, δικια της δουλεια ειναι εγω δεν ασχολουμε με τετοια. Εμενα βεβαιως μου φανηκε γελοιο το να ασχολειται καποιος μονο με το σηκωμα των ασφαλειων του πινακα και να περιμενει τη ΔΕη για το σηκωμα της ασφαλειας του ρολογιου.

Εγω αν δουλευα π.χ. καπου που χρησιμοποιω κατσαβιδι, πενσες και κλειδια θα ντρεπομουνα να πω οτι πρεπει να περιμενουμε μαστορα για να μας κανει μια κοληση με ηλεκτροκολληση. Ακομα κι αν δεν ειχα δει ποτε ηλεκτροκολληση θα το προσπαθουσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραδείγματα παρακαλώ. Οσο πιο απτά τόσο πιο καλά.

 

Ενα παράδειγμα που έδωσες είναι Ως μηχανικος εισαι υποχρεωμενος να ξερεις να μελετας και να σχεδιαζεις κατασκυες

Ενα άλλο : Θα πρέπει να μπορεί να σηκώνει την ασφάλεια της ΔΕΗ. Αν και διαφωνώ στο ννα επεμβαίνει κανείς σε ξένο εξοπλισμό.

 

Αλλά παραδείγματα;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά δεν ζητώ θεωρητικολογίες. Απλά παραδείγματα ζητώ.

 

Ρωτώ: Θα πρέπει να μπορεί ...

1. να κάνει εξαέρωση στα σώματα καλοριφέρ;

2. να αλλάζει το λαστιχάκι από μια χαλασμένη βρύση;

3. να αλλάζει το μηχανισμό από ένα χαλασμένο καζανάκι;

4. να κρεμά ένα καινούργιο φωτιστικό στο σπίτι του;

5. να ρυθμίζει τα φρένα (ή τις ταχύτητες) του ποδηλάτου του;

 

Το κακό με τα παραπάνω παραδείγματα είναι ότι είναι απλά και απλοϊκά παραδείγματα. Το καλό είναι ότι είναι σαφή και επιδέχονται ένα "ναι" ή ένα "όχι" για απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε costas-v, αυτά πρέπει να ξέρει να τα κάνει ο οποιοσδήποτε... Δεν έχει να κάνει αν είσαι ΜΜ ή σοβατζής!! Αλίμονο αν πρέπει να φωνάζουμε έναν υδραυλικό για το λαστιχάκι της βρύσης ή το καζανάκι, ή να τρέχουμε στον κάθε μάστορα με το παραμικρό για το ποδήλατο, τα φώτα, το καλοριφέρ, μια καρέκλα...

Link to comment
Share on other sites

Βάζω χαμηλά το πήχυ λες; Ισως...

 

Αλλά δεν ξέρεις κανένα μηχανολόγο μηχανικό που να μην ξέρει κάτι από τα παραπάνω; Διότι, δυστυχώς, ξέρω εγώ καμπόσους...

 

Για αυτό βάζω χαμηλά το πήχυ, ειδάλλως .... θα έλεγα να ρυθμίζουν καρμπυρατέρ, να συντάσσουν προϋπολογισμό μίας επένδυσης, να στήνουν ένα μηχάνημα παραγωγής, ακόμη και να δουλεύουν ένα ερπυστριοφόρο φορτωτή ισχύος 600 ΗP

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα που βάζεις είναι: "πλάτος" ή "βάθος" στη γνώση;

Η κάθε θέση έχει τα υπέρ και τα κατά.

Η αλήθεια είναι ότι τη σημερινή εποχή δίνουμε μεγαλύτερη βαρύτητα στην εξειδίκευση.

Μηχανολόγος ο ένας, μηχανολόγος κι ο άλλος. Για άλλη δουλειά θα πας στον ένα, για άλλη στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δηλαδή μίνιμουμ δεξιοτήτων (όχι γνώσεων) για τον μηχανολόγο μηχανικό; Αυτό το μίνιμουμ "ψάχνω" με τη συζήτηση . Φυσικά κάθε ένας έχει τις απόψεις του. Αλλά υπάρχει μίνιμουμ ή όχι;

 

Από το γεγονός ότι δεν βλέπω συμμετοχή στη συζήτηση, θα μπορούσε να πει κάποιος, όχι δεν υπάρχει. Αλλά έτσι σε τι καταλήγουμε; Στο ότι μπορεί π.χ. ένας μηχανολόγος να μην ξέρει να αλλάξει μία βρύση. Το δεχόμαστε αυτό; Δεν ρωτώ αν είναι μηχανολόγος αυτός; Προφανώς είναι. Εάν έχει πτυχίο, είναι μηχανολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάξεις μια βρύση σημαίνει ότι έχεις κάποιες δεξιότητες στα χέρια και ένα minimum δύναμης που δεν το έχουν όλοι. Αν δεχθούμε αυτή τη θεώρηση αποκλείουμε από μηχανολόγους αυτούς που δεν έχουν χέρια ή έχουν ένα, τους τυφλούς και τις περισσότερες γυναίκες.

Ο Μηχανολόγος Μηχανικός πρέπει να έχει ένα ελάχιστο θεωρητικών γνώσεων. Ούτε η γνώση της χρήσης Η/Υ είναι αναγκαία για να πει κάποιος ότι είναι Μ.Μ. Δηλαδή πριν 30 χρόνια δεν υπήρχαν Μ.Μ.; Φυσικά και είναι ένα φοβερό βοήθημα για να βρεις κάπου δουλειά ή για να κάνεις μια μελέτη. Αλλά αναγκαίο δεν θεωρώ ότι είναι. Εξαρτάται από του πού εργάζεται κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λες ότι δεν υπάρχει (ή δεν χρειάζεται να υπάρχει) ένα μίνιμουμ δεξιοτήτων για τον μηχανολόγο μηχανικό, αρκεί να υπάρχει ένα ελάχιστο θεωρητικών γνώσεων. Το κατάλαβα καλά;

 

Το ίδιο θα ισχύει και για κάθε μηχανικό και όχι μόνο μηχανολόγο;

 

 

Πάντως διαφωνώ στην θέση σου

Το να αλλάξεις μια βρύση σημαίνει ότι έχεις κάποιες δεξιότητες στα χέρια και ένα minimum δύναμης που δεν το έχουν όλοι. Αν δεχθούμε αυτή τη θεώρηση αποκλείουμε από μηχανολόγους αυτούς που δεν έχουν χέρια ή έχουν ένα, τους τυφλούς και τις περισσότερες γυναίκες.

Για να αλλάξεις μία βρύση χρειάζεται δύναμη που σίγουρα την έχει οποιαδήποτε γυναίκα.

Τα άτομα με ειδικές ανάγκες είναι όντως ειδική περίπτωση , αλλά το πνεύμα της συζήτησης δεν ήταν να κάνουμε έναν απαράβατο κανόνα, που θα πρέπει να έχει 100% εφαρμογή. Οπότε μπορούμε να μην λάβουμε υπόψη τους μηχανικούς που είναι ΑΜΕΑ.

 

Για να αλλάξεις μία βρύση, και γενικά για να καταπιαστείς με κάτι πρακτικό, χρειάζεται να έχεις στοιχειώδη τεχνική προσέγγιση.

Πώς πρέπει να ξεκινήσω;

Τι εργαλεία χρειάζομαι;

Τι κινδύνους κρύβει η δουλειά αυτή;

Τι ανταλλακτικά μπορεί να χρειαστώ;

Να το διορθώσω ή να πάρω καινούργιο;

Πώς θα είμαι σίγουρος ότι όταν τελειώσει η δουλειά, όλα είναι ΟΚ;

 

Ολα αυτά τα ερωτήματα και η προσέγγιση αυτή, δεν διαφέρει από μία μεγαλύτερου μεγέθους τεχνική εργασία (συντήρηση εξοπλισμού παραγωγής). Αυτό που διαφέρει είναι το ποιός την εκτελεί. Στην μία (οικιακή) περίπτωση την εκτελεί ο ίιδος ο μηχανικός, ενώ στην άλλη (π.χ. εργασιακό περιβάλλον) ο μηχανικός έχει συνεργεία, εργολάβους, επιβλέποντες, κύριους του έργου, εξωτερικούς επιθεωρητές και δεν συμμαζεύεται. Εκεί λοιπόν ο (κακός) μηχανικός μπορεί να "κρύβεται" ανάμεσα σε συμβάσεις, διατάξεις, κανονισμούς κ.ο.κ.

 

Αυτόν το (κακό) μηχανικό, που, ενώ δεν μπορεί να αλλάξει μία βρύση στο σπίτι του, έχει την απαίτηση να διοικήσει ένα τμήμα που π.χ. υπεύθυνο για την ύδρευση μιάς πόλης, προσπαθώ να "αποκλείσω" από την λίστα των μηχανολόγων μηχανικών.

 

Υπάρχει και ο αντίλογος που λέει: Δηλαδή αν μπορεί να αλλάξει μία βρύση, κάνει οπσδήποτε και για προιστάμενος της ΕΥΑΘ; Σαφώς και όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.