Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφισθέν νομοσχέδιο ΝΟΚ - Σχόλια


Recommended Posts

κατά τον κτιριοδομικό οι χώροι κλιμακοστασίων χαρακτηρίζονται ως χώροι βοηθητικής χρήσης. Επομένως ελάχιστο ελεύθερο ύψος 2.20 μ. 

Link to comment
Share on other sites

και ειδικώτερα :

 

1.1. Τα επιτρεπόμενα ελάχιστα ελεύθερα ύψη των χώρων των κτιρίων ορίζονται ως εξής:
1.1.1. Για κύρια χρήση 2,40 m.
1.1.2. Για βοηθητική χρήση 2,20 m και
1.1.3. Ανεξάρτητα από χρήση κάτω από δοκούς ή άλλα δομικά στοιχεία που προεξέχουν κάτω από τις οροφές ή τις ψευδοροφές τους 2,00 m.

Link to comment
Share on other sites

Για κύρια χρήση έχει αλλάξει ο κτηριοδομικός από το ΝΟΚ σε 2,65 μ. 

Για βοηθητική χρήση κατά την γνώμη μου (και επειδή ο ΝΟΚ δεν δίνει ελάχιστο απαιτ. ύψος στον ορισμό) έχει απελευθερωθεί το ύψος ... Αλλά είναι προσωπική άποψη.

Για κάτω από δοκους κλπ. είναι 2,00 μ. (συμφωνα με κτηριοδομικό) αλλά όταν λέει ελάχιστα ελευθερα ύψη, εννοεί από το διαμορφωμένο έδαφος και όχι από την πλάκα. Λίγη προσοχή εδώ να μην υπάρξει κάποια συγχυση

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Το απόσπασμα που έβαλα είναι ολόκληρο από τον κτηριοδομικό ...

Ο ΝΟΚ αλλάζει μόνο το 2,40 σε 2,65 ... τα υπόλοιπα μένουν ως έχουν (ο κτηριοδομικός ισχύει εκτός αν ο ΝΟΚ ορίζει αλλιώς).

 

Παρακάτω ο κτηριοδομικός γράφει :

2.2. Το πραγματοποιούμενο ελεύθερο ύψος δοκού ή άλλου δομικού στοιχείου μετράται από το πιο χαμηλό σημείο του στοιχείου αυτού μέχρι το τελειωμένο δάπεδο του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς συμφωνείς με όσα γράφω παραπάνω
 

Τώρα για τον βοηθητικό χώρο, αφου έχουμε νέο ορισμό με το ΝΟΚ (χωρίς να ορίζει ύψη) κατά την γνώμη μου το ύψος του έχει απελευθερωθεί.  
Εξάλλου ένας χώρος από 2,00 μ. (που επιτρέπεται μέχρι 2,20 μ αν θεωρήσουμε ότι ισχύει ακομη οσα λεει ο κτηριοδομικός για β.χ.) πως θα τον χαρακτηρίζαμε ?

Είναι ομως προσωπική μου άποψη και δεν έχω άλλα επιχειρήματα :smile:
 

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα συμφωνούμε ... για τους βοηθητικούς γιατί να μην είναι χώροι του ορισμού με ύψος από 2,2 έως 2,65 μ ;

Για όλη τη συζήτηση, θα πρότεινα στον @Didonis ή να τη μεταφέρει στους ορισμούς ή να ανοίξει θέμα ΝΟΚ και Κτηριοδομικός ...

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος, αλλά είναι μια προσωπική μου ερμηνεία (όπως έγραψα και παραπάνω, για να μην πάρω κάποιον στο λαιμό μου) 
 

η ερώτησή μου είναι αφου ο κτηριοδομικός επιτρέπει ελ. ύψη μέχρι 2 μ. και ορίζει βοηθ. ως 2,20 μ., τότε ένα χώρος 2,10 μ. πως χαρακτηρίζεται, ιδίως αν είναι χώρος κλιμακοστασίου που εξυπηρετεί κύριες χρήσεις για παράδειγμα... 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει κι εγώ αυτό, απλά υπάρχουν κάποια ειδικά προβλήματα σε συγχώνευσης αυτές τις μέρες.

(θα φροντιστεί το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.