Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου λόγω σχήματος και πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Αν ένα αγροτεμάχιο είναι άρτιο αλλά έχει π.χ. μακρόστενο σχήμα, ή συνορεύει με εθνική ή επαρχιακή οδό και η ζώνη ασφαλείας μαζί με τις πλάγιες αποστάσεις δεν αφήνουν πολύ χώρο για οικοδόμηση, ποιό είναι το κριτήριο με βάση το οποίο κρίνουμε αν είναι οικοδομήσιμο ή όχι. Πρέπει πχ να εγγράφεται κτίριο συγκεκριμένων διαστάσεων; Τονίζω ότι πρόκειται για εκτός σχεδίου. Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κάποιο νόμο που το ορίζει;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Δεν νομίζω ότι προβλέπεται στο ΦΕΚ 270 Δ 1985 η περίπτωση που αναφέρω. Για το μακρόστενο σχήμα ίσως να προβλέπεται από το πρόσωπο και το βάθος, αλλά για την περίπτωση ζώνης ασφαλείας εθνικών ή επαρχιακών οδών, ή δασικής έκτασης, ή ρέματος κτλ. πόσο πρέπει να είναι το κομμάτι που απομένει για οικοδόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω συνάδελφε να αναφέρεται κάπου ποιες πρέπει να είναι οι διαστάσεις ενός κτηρίου για να είναι..βιώσιμο. Ισως το περιβόητο ορθογώνιο κτίσμα 50 τ.μ. μ ελάχιστη πλευρά 5 μ. να είναι ένα κριτήριο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω συνάδελφε να αναφέρεται κάπου ποιες πρέπει να είναι οι διαστάσεις ενός κτηρίου για να είναι..βιώσιμο. Ισως το περιβόητο ορθογώνιο κτίσμα 50 τ.μ. μ ελάχιστη πλευρά 5 μ. να είναι ένα κριτήριο..

 

Οχι αυτο ισχυει για τα εντος Σχεδιου. Προσοχη στην εκτος σχεδιου δομηση υπαρχουν διαφορετικες πλαγιες αποστασεις για Βιομηχανικα Κτιρια, Θερμοκηπια (μολις 2,5μ αν θυμαμαι καλα για ενα συγκεκριμενο τυπο) κλπ. Θα γραψεις αρτιο και οικοδομησιμο αλλα στο τελος εξειδικευσε οτι π.χ. για χρηση κατοικιας (που ενδιαφερει κυριως) λογων των πλαγιων αποστασεων και της ζωνης της υπεραστικης συγκοινωνιας δεν μπορει στην πραξη να οικοδομηθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ συνάδελφε οτι ισχύει για τα εντός. Αλλά είναι το μόνο κριτήριο που έχει αναφερθεί για αποδεκτές διαστάσεις κτίσματος σε εντός/εκτός σχεδίου περιοχές. Δεν έχει να κάνει με πλάγιες αποστάσεις ή οτιδήποτε άλλο. Εστώ ότι έχεις ενα γήπεδο 8 Χ 500 (υπάρχουν πολλά τέτοια στα Μεσόγεια), και αφαιρούμενων των πλάγιων αποστάσεων έχεις δυνατότηα για κτήριο 3 μ. Χ ν μ. Είναι οικοδομήσιμο ή όχι το γήπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για το Αρθρο 2 παρ.β του ΦΕΚ 270 Δ 'θερμοκηπια' ειναι αρτιο και οικοδομησιμο. Σε αυτες τις ακραιες περιπτωσεις γραφω οτι το γηπεδο ειναι μεν αρτιο και οικοδομησιμο αλλα περεταιρω περιορισμοι ουσιαστικα εκμηδενιζουν στην πραξη την οικοδομησιμοτητα του.

 

Σε μια ακραια περιπτωση εκτος σχεδιου (μαλλον εντος στασιμου οικισμου) γραφοταν κατοικια εμβαδου καλυψης 25-30τ.μ.. Με παιρνει το Τμημα Χωροταξιας της Πολεοδομιας και μου λεει οτι δεν γραφεται σοβαρο κτισμα σε αυτο, ειναι ασοβαρο το τοπογραφικο και πρεπει να προσεχω καλυτερα τους πελατες μου :shock: . Απαντω στην υπαλληλο 'εγω υπεγραψα το τοπογραφικο, αντι να με παιρνετε τηλεφωνο και να με βριζετε απαντηστε γραπτως οτι δεν εγραφεται σοβαρο κτιριο και ποια η εννοια 'σοβαρης' κατοικιας'. Εν τελει το τοπογραφικο σφραγιστηκε και ... η υπαλληλος μου εκοψε την καλημερα!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

να ρωτησω

εκταση 4.5 στρ εκτος σχεδιου με εκκλησακι μεσα στο οποιο η προσβαση γινεται απο δρομο διαμεσου αλλης ιδιοκτησιας χαρακτηριζεται αρτια κ οικοδομησιμη ??(ισως το δρομακι να μην ανηκει κ πουθενα )

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν μας δίνεις στοιχεία (χρόνος δημιουργίας οικοπέδου, εντός/εκτός ζώνης/ΖΟΕ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.