Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχουν χωροτάκτες πολεοδόμοι μηχανικοί στο forum;


Recommended Posts

Παιδιά, ελπίζω να τα πούμε στην ολομέλεια του Συλλόγου ΕΛλήνων Μηχανικών Πολεοδομίας Χωροταξίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, στη Θεσσαλονίκη στις 14.02!

Link to comment
Share on other sites

...Θεσσαλονίκη στις 14.02!

Αν μη τι άλλο οι χωροτάκτες-πολεοδόμοι είναι... ερωτικοί άνθρωποι. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα νέο πολυτεχνικό τμήμα . Ένα υπάρχει σίγουρα στο Βόλο .

Αυτό που δε γνωρίζω είναι τα επαγγελματικά τους δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Πως χαρακτηρίζεσαι χωροτακτης πολεοδόμος; είναι καποια κατευθυνση σχολής;

 

Μέχρι τα τελευταία χρόνια με το αντικείμενο αχολούνταν οι Αρχιτέκτονες, από όσο ξέρω - αναφέρομαι σε όσους ''βγαίνανε'' από Ελληνικές Σχολές. Επιλέγανε την αντίστοιχη κατεύθυνση στο τέλος των σπουδών και οπωσδήποτε κάνανε μεταπτυχιακά.

 

Αλλά ξεχωριστή σχολή ήταν όντως επιβεβλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριζομαι Χωροτάκτης - Πολεοδόμος γιατί προσωπικά, είμαι απόφοιτη του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης που βρίσκεται στο Βόλο. Μέχρι στιγμής είναι το μοναδικό με αυτόν τον τίτλο στην Ελλάδα (υπάρχει ωστόσο και ένα παρεμφερές τμήμα στη Βέροια). Το τμήμα του Βόλου έχει μεταπτυχιακό τμήμα, αρκετά καλού επιπέδου κατά την άποψή μου.

Όντως αρχικά (ή ακόμη και σήμερα) ασχολήθηκαν περισσότερο αρχιτέκτονες με σχετικά ζητήματα. Σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα, υπάρχουν ΦΕΚ που τα καθορίζουν, ωστόσο τα πράγματα είναι κάπως ρευστά, εφόσον είμαστε μια "νέα" ειδικότητα για τη χώρα μας..

Αν υπάρχουν άλλες απορίες, ευχαρίστως να απαντήσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.