Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γενικές απορίες εξοπλισμού φωτοβολταϊκού 10ΚW


Kane

Recommended Posts

Παρόλο, που έχω βρεί δεκάδες θέματα, δεν ήξερα που ταίριαζε περισσότερο το τοπικ αυτό, εξού και η υποβολή νέου.

 

Αρχικά, ενδιαφέρομαι για ένα Φ/Β των 10KW το οποίο θα γίνει εξ'ολοκλήρου δανειοδότηση από κάποια τράπεζα.

Εχω κατεβάσει διάφορα pdf (μιας και άσχετος με το θέμα, στη σημερινή κοινωνία που όλοι λένε πως γνωρίζουν απο Φ/Β) και ένα πολύ χρήσιμο βιβλίο σε pdf μέσα απ'το μηχανικός.gr που με έβαλε στο κλίμα.

 

Οι ερωτήσεις μου, προς τους ειδικότερους.

 

Αξίζει η διαφορά των έξτρα χρημάτων των πάμπολλων πάνες που κυκλοφορούν στην αγορά όταν μιλάμε για μόλις 10KW; Μιλώ πάντοτε για value for money λύση.

Η λύση των διόδων για τα σκιασμένα πάνελς είναι η ευρέως διαδεδομένη, ή μπορεί να αγοραστεί ένας inverter με τη τεχνολογία να "κόβει" τα σκιασμένα πάνελς;

 

Διαβάζω επίσης, πως τα καλώδια πρέπει να'ναι συγκεκριμμένων προδιαγραφών, όπως επίσης σημαντικότατο είναι να χρησιμοποιηθούν ακροδέκτες στις συνδέσεις.

 

Θα μου πεί τώρα κάποιος..."ε πάνε ρε φίλε σε ένα δυο τρείς να σου πούνε". Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, τουλάχιστο στην αρχή. Διότι με 10 άτομα να μιλήσεις, θα ακούσεις 5 διαφορετικά πράγματα.

 

Κάτι ακόμη. Εχω ταράτσα 100-110 τμ περίπου. (ας αφαιρέσουμε κάποια τμ απο τον ηλιακό με το πάνελ του). Τα μονοκρυσταλλικά θεωρητικά "πιάνουν" το λιγότερο χώρο απο τα υπόλοιπα, είναι αποδοτικότερα (;) και ακριβότερα;

Θέμα προσανατολισμού,θαρρώ, πως δεν υπάρχει, αλλά σίγουρα θα το δεί κάποιος ειδικότερος.

 

Κοιτούσα για λύση μονοκρυσταλλικών πάνελς (κάποια επώνυμα) και ενός SMA Inverter. (λόγω γνωστού που εργάζεται στην εταιρία). Φυσικά ακούω προτάσεις, μιας και γι'αυτο υπάρχει το τόπικ.

 

Πέρα απο το κόστος, βάσεων, πάνελς, καλωδίων, ανταπτόρων, ινβερτερ, έξοδα ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη, τι άλλα έξοδα έχω;

Link to comment
Share on other sites

τα τετραγωνικά σου είναι λίγα για 10kw για να χωρέσεις 10kw προτείνω (Εξ αποστάσεως :P) πολυκρυσταλλικά πάνελ αφού είναι πιο οικονομικά και μία μεγάλη ενιαία βάση με 15 μοίρες κλίση (η διαφορά στην απόδοση από το βέλτιστο θα είναι -3% αλλά θα χωρέσεις 10kw και θα γλιτωσεις από την αρχική επένδυση (πιο φτηνά πάνελ)

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς γενικά ναι πρέπει να πας να πάρεις μία δύο προσφορές ώστε να αξιολογίσεις και που θα εμπιστευτείς τα χρήματα σου.

 

Πάνελ σε σημεία όπου σκιάζονται και επεμβαίνουν οι δίοδοι ΔΕΝ βάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

kane :)

 

η λύση για σκιάσεις είναι ο solaredge inverter, αυτόν πέρασα και σε μένα. είναι πιο ακριβός αλλά πιστεύω ότι τα βγάζει τα λεφτά του, αναλόγως και την περίπτωση.

 

καλύτερα ξεκίνα να πάρεις 3-4 προσφορές και έλα πάλι από εδώ, αρκεί να κάνεις και τα χαρτιά στη ΔΕΗ μέχρι το καλοκαίρι για να εξασφαλίσεις και την σημερινή εγγυημένη τιμή αγοράς της κιλοβατώρας

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ραλλίστα μου... Δε νομίζω πως είναι δα και τόσο ακριβότερος. Κάνα 500ρικο πάνω απο sma tripower θαρρώ;

 

Θα το ψάξω μέσα στην εβδομάδα μετά το πάσχα με κάνα 2 τοπικούς συναδέλφους και βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι γρήγοροι εδώ μαζευτήκανε :smile:

 

Γύρω στα 800+ βγαίνει ο SE μαζί μετα PB για 42 πάνελ. Αν όμως βάλεις την Free τηλεμετρία και τα +7 εγγύηση τότε έρχονται στα ίδια

Η μόνη μου δευτερη σκέψη είναι το support και η διάρκεια της εταιρίας στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.