Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία θερμιδομετρητών σε υφιστάμενο δίκτυο


nick_nick

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω κληθεί να αλλάξω το σύστημα ωρομέτρησης σε μία πολυκατοικία 15αετιας με θερμιδομετρητές. Απο θέμα χώρου είμαι οκ και κάποιες τεχνικές δυσκολίες λύνονται εύκολα. Το ερώτημα μου είναι τι μπορώ να κάνω για να αντιμετωπίσω πιθανόν πρόβληματα απο μεταλλικά υπολήμματα στο κλειστό κύκλωμα της θέρμανσης που μπορεί να περάσουν απο τους θερμιδομετρητές (οι κεντρικές στήλες είναι απο σίδηρο). Οι θερμιδομετρητές υπερήχων ξεφεύγουν σε τιμή οπότε σεν συζητώ για μία τέτοια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιήσεις ένα μαγνήτη ίσως; 'Οπως στο τεπόζιτο λαδιού του αυτοκινήτου, εκείνη η μαγνητισμένη βίδα που ξεβιδώνουμε για να αλλάξουμε λάδια.

 

(ο καλός αδελφός μού το είπε πρόσφατα αυτό, λόγω κρίσης αλλάξαμε μόνοι μας τα λάδια)

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κατι σε μαγνητικό φίλτρο είχα και εγω στο μυαλό μου, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει, αν χρησιμοποιείται και γενικότερα αν υπάρχει κάποια διαδεδομένος τρόπος πρόληψης!

Link to comment
Share on other sites

Ελα που ομως ολα τα μεταλλα δεν ειναι μαγνητικα οποτε δεν ειναι σιγουρο οτι θα βοηθησει τον φιλο σιγουρα.

Τι ειδους μεταλλικα υπολλειματα περιμενεις να βρεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.