Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση Σ.τ.Ε. 180/2012 - Δικαιολογητικά απόδειξης ημ/νίας κατασκευής


Recommended Posts

Που το στηρίζεις αυτο το '6 ή 8 Ιουνίου';

 

Στα 'ήδη πολλά στο κεφάλι μας' να συμπεριλάβεις ΚΑΙ τον πελάτη ο οποίος δεν έχει υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά είναι 8 Ιουνίου: http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_10/04/2012_437407

 

Συνάδερφε καλύτερα να έχω πελάτη χωρίς υπομονή, παρά να του πω ότι πρέπει να πληρώσει 280+ΦΠΑ για μία α/φ !!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν πάνε στο δ@@@λο λέω εγώ 280€+ΦΠΑ.

 

Εγώ προτείνω όποιος το αμφισβητεί να αγοράσει αυτός τη φωτογραφία!!!

 

Όταν μας ξεφτιλίζουν τις αμοιβές μας (δεν μιλώ για την επιστήμη μας, αυτή έχει πλέον εκλείψει) ΑΡΝΟΥΜΑΙ να ενισχύω τους κολλητούς των υπουργείων!!!!

Τέρμα τα ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ!

Edited by myri
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρεπετε,

συμφωνα με την αναρτηση στο ΚΤΗΜΑΝΕΤ,

οι εκει α/φ εχουν ληφθει στο χρονικο διαστημα απο 2007 εως 2009.

Επομενως,

όσα αυθαιρετα αι να υποθεσουμε οτι εγιναν μετα το 2009,

 

η λογικη μας λεει οτι το μεγαλυτερο μερος περιλαμβανεται στο κτιμανετ., το οποιο ειναι ΝΠΔΔ., αρα παραγει πληρη αποδειξη...

 

[ισως και σε καποια αλλα σαιτ [γκουγκλ ερθ κλπ.] να υπαρχει επισης συγκεκριμενη ημερομηνια που αποδειχνει την κατασκευή..]

 

επισης να υπενθυμισω οτι παληα

πολλοι εκαναν αυτοκαταγγελια για να κατοχυρωσουν την ημερομηνια...

 

Τελος οτι κατα την υποβολη του Ε9, πριν 5-6- χρονια ήταν σαφεις οι οδηγιες

δλδ. να γραφουν ολα ...ακομα και τα αυθαιρετα, γιατι αφορουσε το περιουσιολογιο και οχι την πολεοδομια.

 

Οσοι τοτε τα εχουν αναγραψει εχουν αποκτησει βεβαια χρονολογια για το περιεχομενο των οσων δηλωσαν,

Μαλιστα, με βαση αυτες τις δηλωσεις ηλθαν και τα εκκαθαριστικα του ΕΤΑΚ και πληρωσαν φορο γι' αυτα.

 

Αρα ενας μεγαλος- ο μεγαλυτερος αριθμος των αυθαιρετων -ειναι καταγεγραμμενος σε ανυποπτο χρονο στα Ε9

Οσοι δεν τα εγραψαν, ενω τα ειχαν,

αυτοι πρεπει να το αποδειξουν με καποιο τροπο και προφανώς αυτοι, οι οχι πολλοι, μαζι με οσους εχτισαν απο το 2009 μεχρι το 2011,

αυτοι ειναι που εχουν το προβλημα της αποδειξης και παλι εφοσον αμελησαν και μεχρι πριν ενα μηνα που ειχαν δικαιωμα να καταθεσουν διορθωτικες για το Ε9 περασμενων ετων

και παλι αυτοι δεν τα δηλωσαν...

 

Προφανως αυτοι ειναι που πρεπει να υποστουν μια δαπανη για να αποδειξουν αυτο για το οποιο αμελησαν. απο δικη τους ευθυνη...

 

Φυσικα μιλαμε παντοτε για κτιρια και περιγραμματα κτιριων- οχι για αλλαγες χρησεων στο υπογειο οχι για παταρια ή ό,τι αλλο...εντος του κτισματος....

Γι' αυτες τις αυθαιρεσιες ειναι προφανες οτι δεν μπορουν να αποδειχθουν με α/φ

και δεν νομιζω οτι αυτο ειναι το προβλημα...

Εκεινο που διερευνάται ειναι τα φυτρωμενα, μετα τον Ιουλιο του 2011 αυθαιρετα...

Παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι 8 Ιουνίου: http://portal.kathim.../04/2012_437407

Συνάδερφε καλύτερα να έχω πελάτη χωρίς υπομονή, παρά να του πω ότι πρέπει να πληρώσει 280+ΦΠΑ για μία α/φ !!! :smile:

 

Θα συνεδριάσουν στις 8.6.2012, συνήθως όμως αργεί η απόφαση....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε ότι θα συνεδριάσει η Ολομέλεια του ΣτΕ, εννοούν και τον πρόεδρο;

Έχει να οργανώσει και κάτι εκλογές ο άνθρωπος, μην τον πιέζουμε. . .

 

Συμφωνώ ότι η απόφαση αυτή αφορά, όπως είπαν, τη 'νέα γενιά αυθαιρέτων'.

Κάτι πρέπει να γίνει όμως και με τις παραβάσεις που δεν φαίνονται από Α/Φ.

 

Και ξαναρωτώ, ΑΝ και ΟΤΑΝ ελεγχθούν, τι γίνεται, απορίπτεσαι και χάνεις το παράβολο;

Φυσικά το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι ότι θα έχεις ένα δηλωμένο - χωρίς τακτοποίηση αυθαίρετο.

Και με τους συντελεστές παλαιότητας, τι γίνεται;

Απορίπτεσαι ή με κάποιιο τρόπο θα πληρώσεις το υπόλοιπο σαν να ήταν καινούριο;

 

ΥΓ. Ίσως σε κάποια χρόνια, όταν θα ισχύσει ο Ν.5015/2041, να έχουμε τη δυνατότητα να αποδείξουμε και αλλαγές εντός κτιρίου...

Ανατριχιάζω και μόνο στην ιδέα του δορυφόρου που θα ΄βλέπει' μέχρι και το υπόγειο μου!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ίσως σε κάποια χρόνια, όταν θα ισχύσει ο Ν.5015/2041, να έχουμε τη δυνατότητα να αποδείξουμε και αλλαγές εντός κτιρίου...

Ανατριχιάζω και μόνο στην ιδέα του δορυφόρου που θα ΄βλέπει' μέχρι και το υπόγειο μου!

 

 

Προς το παρόν οι έρευνες προσανατολίζονται σε δορυφόρους που θα "βλέπουν" την τσέπη μας..... 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στις 8 Ιουνίου θα είχαμε υποτίθεται οριστική απόφαση από το ΣτΕ για τα αυθαίρετα. Γνωρίζει κανείς τί νεώτερο προέκυψε; από αναζήτηση στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει τίποτα... αλλά φαντάζομαι (επειδή δεν ξέρω με σιγουριά) ότι ακόμα κι αν συνεδρίασαν, η απόφαση δε θα βγαίνει ή τουλάχιστον δε θα ανακοινώνεται αυθημερόν.....

Link to comment
Share on other sites

Mα δε μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με τίποτα.

Σε αεροφωτογραφία του 1980 βρήκα το ένα κτίσμα που έγινε ενώ το άλλο που χτίστηκε αμέσως μετά δεν υπάρχει άλλη αεροφωτογραφία ως τις 31/01/1983 ώστε να αποδείξω την παλαιότητα. Τι να κάνω δηλαδή; Εχω την αεροφωτογραφία στα χε΄ρια μου αλλά το μισό μου αποδεικνύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.