Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Νομίζω ότι έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά του χώρου. Αν είναι προφανές ότι το έχουν σαν ένα είδος "αποθήκης" μπορεί να θεωρηθεί μθχ. Δηλ. αυτό που είναι στην πραγματικότητα.

Τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παραδοχή U/2 νομίζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμισα από την περιγραφή ότι τα κουφώματα έχουν μπει στο όριο της βεράντας και όχι σαν διαχωριστική. Αν είναι έτσι τότε συμφωνώ και εγώ για τον μθχ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, akis73 said:

Εγώ νόμισα από την περιγραφή ότι τα κουφώματα έχουν μπει στο όριο της βεράντας και όχι σαν διαχωριστική. Αν είναι έτσι τότε συμφωνώ και εγώ για τον μθχ.

 όχι τον εχουν σαν αποθήκη τον χωρο αυτό, οπότε u/2.

Σας ευχαριστώ και τους δύο, με βοηθήσατε.

Edited by ekaterini
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ekaterini said:

 όχι τον εχουν σαν αποθήκη τον χωρο αυτό, οπότε u/2.

Απο τη στιγμή που είναι ιδιόκτητος χώρος (προέκταση στο μπαλκόνι του διαμερίσματος του), δεν θεωρείται κοινόχρηστος χώρος πολυκατοικίας.

Αν θεωρείται μθχ, παίρνει το U ολόκληρο (οχι U/2) και περιγράφεις κανονικά όλο το χώρο και βάζεις τη διαχωριστική.

Αν θεωρείται ως προέκταση του διαμερίσματος, τότε προσθέτεις κι αυτό το τμήμα (τα τμ) στη ΘΖ.

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, πιστεύω ότι δεν έχει σημασία αν είναι κοινόχρηστος ή όχι. Αν έχει θερμική σύζευξη με άλλο χώρο όπως ο κοινόχρηστος μθχ τότε τον αντιμετωπίζεις με το U/2. Αν δεν έχει το περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ηλία

Αναφερόμενος στη κλασική περίπτωση διαμερίσματος που ένας ή περισσότεροι τοίχοι του είναι σε επαφή με το κλιμακοστάσιο, για την αποφυγή της περιγραφής ολόκληρου του μθχ του κλιμακοστασίου, η ΤΟΤΕΕ 1 αναφέρει να λαμβάνεται σ' αυτές τις περιπτώσεις, το U/2 (στη πλευρά του μθχ).

Κατά την άποψη μου, στη περίπτωση της συναδέλφου, η προέκταση του διαμερίσματος στο μπαλκόνι είναι ιδιόκτητος χώρος και όχι κοινόχρηστος, κατα συνέπεια, υποχρεωτικά πρέπει να περιγράψει όλο αυτό το χώρο.

Αν θεωρείται θερμαινόμενος χώρος τον βάζει στα τμ της ΘΖ...αν θεωρείται ΜΘΧ, πρέπει να βάλει τη διαχωριστική γραμμή και να λάβει ολόκληρη τη τιμή του U.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχουμε ένα ισόγειο κτίριο περίπου 240τμ για οποίο ζητείται η έκδοση ΠΕΑ. Το κτίριο λειτουργεί υποστηρικτά ως προς ξενοδοχειακό συγκρότημα θερινής λειτουργίας και σχετικά με αθλητικές δραστηριότητες. Στο κτίριο υπάρχει χώρος αναμονής, αποδυτηρίων, γραφείο προπονητών, αίθουσα φυσιοθεραπείας κλπ.

Υπάρχει κάποια χρήση η οποία καλύπτει όλα τα παραπάνω;

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, έχουμε ένα ισόγειο κτίριο περίπου 240τμ για οποίο ζητείται η έκδοση ΠΕΑ. Το κτίριο λειτουργεί υποστηρικτά ως προς ξενοδοχειακό συγκρότημα θερινής λειτουργίας και σχετικά με αθλητικές δραστηριότητες. Στο κτίριο υπάρχει χώρος αναμονής, αποδυτηρίων, γραφείο προπονητών, αίθουσα φυσιοθεραπείας κλπ.

Υπάρχει κάποια χρήση η οποία καλύπτει όλα τα παραπάνω;

 

Άκη αφού υποστηρίζει ξενοδοχείο δηλ. ακολουθεί ωράρια λειτουργίας κλπ του ξενοδοχείου νομίζω ότι η κύρια χρήση του είναι ξενοδοχείο με μια ζώνη γυμναστήριο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ηλία ευχαριστώ, πως ακριβώς δηλώνεται αυτό στο λογισμικό; Γιατί αν βάλω χρήση 'γυμναστήριο' δεν θα θεωρήσει 12 μήνες λειτουργίας; Εκτός δεν κατάλαβα εγώ κάτι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.