Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

On 15/7/2024 at 12:51 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, δες εδώ την τελευταία ε/α

https://web.tee.gr/kenak/faq/

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην περίπτωσή μου υπάρχει μη ανοιγόμενη πρόσοψη και εξωτερικός τοίχος με πόρτα από την οποία μπαίνουμε στο κατάστημα. το μεταλλικό ρολλό υπάρχει για προστασία από κλέφτες και μόνο.

Edited by GIANNIS D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος στα ΠΕΑ. Την επιείκεια σας, παρακαλώ...

Έχω περίπτωση ισόγειας κατοικίας η οποία σε δύο πλευρές έρχεται σε επαφή με ένα αποθηκευτικό χώρο και το λεβητοστάσιο. Και οι δύο χώροι έχουν διαφορετική πόρτα με την κατοικία.

1. Τους τοίχους της "επαφής" τους θεωρώ σαν επαφή με εξωτερικό αέρα; 

2. Τα εμβαδά τους δεν τα συμπεριλαμβάνω πουθενά;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Χωρίς τίτλο.png

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, dimidomo said:

Καλησπέρα. Νέος στα ΠΕΑ. Την επιείκεια σας, παρακαλώ...

 

Αν είναι μονοκατοικία, τότε θα πρέπει να τους μελετήσεις και τους δύο χώρους σαν ΜΘΧ και θα τους συμπεριλάβεις στην συνολική επιφάνεια του κτηρίου. 

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ή καλημέρα συνάδελφοι.

Κρίσιμη ερώτηση: σε ατομικο λέβητα αερίου προσφατως τοποθετημένο κάνουμε έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης ή όχι?? Η βαζουμε τον εργοστασιακο βαθμο αποδοσης απο τα φυλλο προιοντος σκετο? Έχω άποψη αλλά το ρωταω εδώ γιατι θα εχει και οικονομικες συνεπειες.. κατηγοριες επιδοτησης..

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν έχεις ατομικό λέβητα ο οποίος δεν πληροί  τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχει ενεργειακή σήμανση, τότε ναι, θα μπορούσες να λάβεις ως β.α. αυτόν του κατασκευαστή.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας αφου ειναι προσφάτως τοποθετημενος (θεωρω καινουργιος) πληρει ολους τους κανονισμους. Βαζεις τον β.α του κατασκευαστή εφαρμόζοντας την ΤΟΤΕΕ και δεν κάνεις ελεγχο υπερδιαστασιολόγησης  στον ατομικο αεριου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ, με καλύψατε πλήρως, γιατί εκεί είχα καταλήξει με ΤΟΤΕΕ, λόγω του 2013 και μετά. Με νοιάζει να είμαι σωστός ως προς το ΠΕΑ, και επομένως τα Pw Pgen θα βγάλουν το φίδι από την τρύπα :D:D :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.