Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συμφωνω απολυτα με τα παραπάνω. Αυτα ακολουθω. Μιλώ για την ΤΟΤΕΕ. Εγω δεν μιλησα οτι δεν κανω υπερδιαστασιολογηση διοτι το θεωρω τοπικο συστημα. Τον θεωρω λέβητα και αρα κάνω οτι λεει η ΤΟΤΕΕ (ns κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση καθώς δεν μου έχει ξανατύχει:

Υπό μελέτη νέο κτίριο πρόκειται να λειτουργήσει σαν κουζίνα εστιατορίου χωρίς τραπεζοκαθίσματα τα οποία θα είναι στον εξωτερικό χώρο. Καθόλη τη διάρκεια του ωραρίου λειτουργίας του τα κουφώματά του (τύπου φυσαρμόνικας) θα είναι ανοικτά προκειμένου να μεταφέρονται τα φαγητά.

Νοείται μελέτη ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2024 at 6:37 ΜΜ, persepolis88 said:

Υπό μελέτη νέο κτίριο πρόκειται να λειτουργήσει σαν κουζίνα εστιατορίου χωρίς τραπεζοκαθίσματα τα οποία θα είναι στον εξωτερικό χώρο.

Βγαίνει οικ. άδεια κτηρίου με χρήση μόνο κουζίνα? 😉

Βγάλτε για εστιατόριο και μετά το ΠΕΑ και το ΠΕΚ κάντε τη όλη κουζίνα!

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dib said:

Βγαίνει οικ. άδεια κτηρίου με χρήση μόνο κουζίνα? 😉

Είναι ένα από τα (ανεξάρτητα) κτίρια ξενοδοχειακού συγκροτήματος. Ένα κτίριο μόνο κουζίνα. 

Διαβάζοντας τις εγκυκλίους αναφέρεται πως τα παρασκευαστήρια τροφίμων εξαιρούνται, αφορά όμως ρητά τα βιομηχανικά κτίρια ενώ εγώ έχω μαζική εστίαση.

Σε αυτό έχω καταλήξει συνάδελφε, σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε τότε στις εξαιρέσεις που δεν γίνεται μελέτη ή δεν βγαίνει ΠΕΑ και δες αν μπορείς να το εντάξεις κάπου, αλλιώς κάνε και μια ερώτηση πολεοδομία - υπουργείο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.