Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για την Α και Β ζώνη η περίοδος θέρμανσης είναι από την 1η  Νοεμβρίου μέχρι και τις 15 Απριλίου. Από την άλλη μεριά η περίοδος λειτουργίας ενός ξενοδοχείου θερινής λειτουργίας είναι από Απρίλιο έως και Οκτώβριο. Οπότε υποθέτω πως μετράνε οι πρώτες δεκαπέντε ημέρες από τον Απρίλη.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο

 

Για κοίτα τη έγραψα στο @1339 στο ''επανέρχομαι....'' και πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ

 

Σκέφτομαι οτι, αφού λες (το λέει και η ΤΟΤΕΕ) οτι η περίοδος θερμασνσης είναι 1/11 έως 15/4 γιατί τα κουτάκια απο ΙΑΝ - ΔΕΚ είναι  μπλοκαρισμένα στο παράδειγμα μου ?

 

Επανέρχομαι λύνοντας την απορία μου

 

Στη χρήση, επιλέγοντας ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ -> ΘΕΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

ελευθερώνει μόνο τον Απρίλιο, ενω οι υπόλοιποι μήνες είναι μπλοκαρισένοι

ΟΚ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

@JasonK

Λύθηκε το πρόβλημα με την αποθήκευση της ισχύος των βοηθητικών στη θέρμανση; Αν ναι, τι έφταιγε;

Πάντως στο παρακάτω δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Μου το αποθηκεύει κανονικά.

j0jy.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι

 

με εχει προβληματισει περιπτωση  ενος πεα μισθωσης εμπορικης αποθηκης.

και ο λογος γτ η προσοψη του ειναι μια μεγαλη διατρητη γκαραζοπορτα

δεν ξερω τι να βαλω στον αερισμο και στην τιμη του Uvalue.

να αναφερω οτι δεν εχει κανενα συστημα θερμανσης , ψυξης και ζνχ..

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Οι κάθε είδους αποθήκες δεν υποχρεούνται στην έκδοση ΠΕΑ, ανήκουν στις εξαιιρούμενες περιπτώσεις

 

Παργ. 1.5 της ΤΟΤΕΕ 1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

αυτο ειναι κατι νεο,? γιατι η τοτεε 1 απ οτι βλεπω αναφερεται σε βιομηχανικα κτιρια και οχι σε παντος ειδους αποθηκες.

Link to comment
Share on other sites

να διευκρινισω οτι η αδεια εχει εκδοθει για εμπορικες αποθηκες και θα λειτουργησει καταστημα αποθηκης χονδρικου εμποριου φρουτων και λαχανικών.

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

.....και οχι σε παντος ειδους αποθηκες.

 

Λέει στο τέλος της φράσης :...βιοτεχνίες, χώροι αποθήκευσης (εννοούνται γενικά χώροι αποθήκευσης)

 

Εσένα, η εμπορική αποθήκη είναι χώρος αποθήκευσης

 

edit

Τώρα είδα το νέο μήνυμα σου

Ένας λόγος παραπάνω αφού έχει οικ. άδεια με χρήση αποθήκης

 

Εξ' άλλου, όταν πας και επιλέγεις χρήση κτηρίου, δεν υπάρχει κτήριο με τέτοια χρήση, γιατί οι αποθήκες (γενικά) δεν απαιτούν Θ-Ψ-ΖΝΧ, ίσως 'εχουν απαιτήσεις σε αερισμο + φωτισμό άλλα όχι τα 3 πρώτα

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

(εκανα μολις επεξεργασια)

σωστα απλα η φυλλαξη , αποθηκευση και εμπορια ειναι σε τροφιμα και οχι πχ .σε χαρτι, μπογιες κτλ.

 

οι αδειες λειτουργιας ειναι καταστηματος υγειονομικου ενδιαφεροντος. αυτο με προβληματιζει

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα σχετικότερο θέμα συνεπώς αναρτώ εδώ την ερώτησή μου :

 

Χρειάζεται ΠΕΑ σε συμβολαιογραφική πράξη πώλησης ποσοστού μεταξύ δύο εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτητών?

Ουσιαστικά ο Α και ο Β έχουν 500 χιλιοστα αδιαίρετα ενός διαμερίσματος, και ο Β πωλεί το ποσοστό του στον Α.

Για πείτε απόψεις πριν ρωτήσω και τον ίδιο τον συμβολαιογράφο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.