Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Οπουδήποτε υπάρχει χρηματική συναλλαγή σίγουρα θέλει και ΠΕΑ.

Πώληση ακινήτου είναι.

 

εντιτ: αυτό που λέει και ο katrmp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η νομοθεσία μιλάει για μεταβίβαση ακινήτου...που όμως δεν αναφέρεται σε χιλιοστά

.

.

.

.

Τώρα βρήκα την εγκύκλιο των συμβολαιογράφων 22/26-1/2011 που αναφέρει οτι ''.... απαιτείται ΠΕΑ για μεταβίβαση-πώληση χιλοστών εξ αδιαιρέτου, εφόσον αφορά αποπερατωμένα διαμερίσματα...''

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, άρα μόνο εάν γίνει με δωρεά απαλλάσσεται (που νομίζω πως έτσι θα γίνει γιατί είναι περίπτωση μεταξύ συγγενών..)

Ευχαριστώ!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

πανω απο 50 τμ...

θελει ΠΕΑ

 

δεν εχουν σχεση τα μεταβιβαζομενα ποσοστα

 

συμφωνω με τους προλαλησαντες...http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=e6ZYgIszjc8%3D&tabid=340

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες κενού ποιας τεχνολογίας είναι στον πίνακα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και επιπλέον ποιο συντελεστή Α πρέπει να εισάγω; 

 

Ευχαριστώ. 

post-16383-0-55880300-1392143517_thumb.jpg

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες κενού ποιας τεχνολογίας είναι στον πίνακα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και επιπλέον ποιο συντελεστή Α πρέπει να εισάγω; 

 

Αυτό που δείχνεις είναι για φωτο/κά και όχι για ηλιακούς συλλέκτες

 

Πρέπει να πας και να κλικάρεις το ''Ηλιακό συλλέκτη'' και εκεί εμφανίζει τους τύπους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει απορια-φλασια

 

Στην κλιματικη ζωνη Γ που δουλευω για Θεσσαλονικη, περιοδος θερμανσης οριζεται απο 15/10 εως και 30/4, δηλαδη 6,5 μηνες

Αντιστοιχα η ψυξη ειναι απο 1/6 εως και 31/8, δηλαδη 3 ατοφιοι μηνες.

 

Γιατι στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δε μου εχει απενεργοποιημενο και το Σεπτεμβρη στην ψυξη αλλα μου τον εχει διαθεσιμο να συμπληρωσω τιμη απο 0,5 εως 1 οπως λεει?

 

Και κατι ακομα.

Οταν εχω λεβητα κεντρικης θερμανσης που δινει και ΖΝΧ τους μηνες που λειτουργει και τους υπολοιπους εχουμε θερμοσιφωνα, τον Οκτωβρη θα τον θετατε μισο μισο σε χρηση απο λεβητα και θερμοσιφωνα?

Και οταν εχω ατομικο λεβητακι πετρελαιου στο μπαλκονι, φερ ειπειν, αλλα εχω και μποιλερ στο παταρι, δε μπορω να θεσω παραγωγη ΖΝΧ απο πετρελαιο ολο το χρονο? Ο ιδιοκτητης εχει το δικαιωμα να βαζει πετρελαιο και το καλοκαιρι για να κανει μπανιο, ως πιο οικονομικο του θερμοσιφωνα.

Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες κενού είναι για θέρμανση, υπάρχει και συλλέκτης για ΖΝΧ χρήσης. Πως θα τα εισάγω σε μια γραμμή; 

 

Επιπλέον το πρόγραμμα ζητά μόνο επιφάνεια και όχι ισχύ. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Κλικάρεις μόνο το ΖΝΧ, βάζεις στο συντελεστή ''α'' τη τιμή που παίρνεις απο τον πίνακα 5.8 της ΤΟΤΕΕ 1 (κενού και ανάλογα την περιοχή), την επιφάνεια του συλλέκτη, τον προσανατολισμό (γ), τη κλίση (45) και την σκίαση ανάλογα αν ειναι  τελείος εκτεθειμένος ή εν μέρει σκιασμένος

 

Το πρόγραμμα υπολογίζει απο μόνο τη συνεισφορά του, ανάλογα με τα παραπάνω δεδομένα που έγραψα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.