Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δε νομίζω πως συμφωνώ... 

Ο συντελεστής αξιοποίησης α αφορά μόνο το ΖΝΧ, στη δική μου περίπτωση έχω 2,31 τ.μ. για ΖΝΧ και 30 τ.μ. για θέρμανση.

 

Λοιπόν σκέφτηκα το εξής:

Από την ΤΟΤΕΕ – 1:  5.3.1.2. Συντελεστής ηλιακής αξιοποίησης από ηλιακούς συλλέκτες προκύπτει πως: 

 

Αντίστοιχα,  για τη θέρμανση χώρων αντιστοιχεί 1 m 2  επίπεδου απλού ηλιακού συλλέκτη για θερμικό φορτίο 700 W (≈ 600 kcal/h). 

 

Εγώ έχω 25,12 Kw / 0,70 = 35,88 + 2,31 = 38,19 τ.μ.

Και ο επιμερισμός των συντελεστών αξιοποίησης θα γίνει έγινε με ποσοστό 94 % από τα τ.μ. των συλλεκτών για ΖΝΧ και θέρμανση. Αν ο συντελεστής για παράδειγμα είναι 0,325 τότε στον συντελεστή α θα βάλω 0,0126 και στον β 0,3124.

 

Περιμένω σχόλια παρακαλώ... 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το διευκρινίζεις έγινε κατανοητό..δεν το κατάλαβα απο την αρχή οτι έχεις θέρμανση και ΖΝΧ απο ηλιακούς

 

Σ' αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να δεις τη μελέτη φωτοβολταϊκών πόσα τμ είναι για θέρμανση και πόσα για ΖΝΧ και όλα τα σχετικά

 

Συμβουλέψου το συνεργάτη σου μηχανολόγο ή ηλεκτρολόγο για να βρείς άκρη

Link to comment
Share on other sites

nzerman δεν ξέρω πως βγαίνει ο συντελεστής για θέρμανση, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι ο παραπάνω συλλογισμός σου είναι τελείως λάθος.

Μακάρι κάποιος άλλος συνάδελφος να μπορούσε να προσθέσει κάτι.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να δεις τη μελέτη φωτοβολταϊκών πόσα τμ είναι για θέρμανση και πόσα για ΖΝΧ και όλα τα σχετικά

 

Ποια μελέτη, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, υπάρχει μια οικονομική προσφορά για 90 σωλήνες κενού ισχύος 25,12 Kw που θα ενέχονται με τη θέρμανση και ο υφιστάμενος απλός συλλέκτης 2,31 τ.μ. που είναι και θα είναι για ΖΝΧ.

 

Ο λογισμός που αναφέρω ανωτέρω είναι θεώρηση το λάθος αναφέρεται στον τρόπο θεώρησης η στην θεώρηση γενικά;    

Link to comment
Share on other sites

Στη θεώρηση γενικά νομίζω. Δεν ξέρω πως βγαίνει ο συντελεστής αξιοποίησης στη θέρμανση. Επειδή όμως έχω υπ' όψιν το πως βγαίνει στο ΖΝΧ, είμαι σίγουρος, χωρίς όμως να μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο, ότι ο συντελεστής για τη θέρμανση δεν είναι μια απλή υπόθεση επιμερισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ποια μελέτη, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, υπάρχει μια οικονομική προσφορά για 90 σωλήνες κενού ισχύος 25,12 Kw που θα ενέχονται με τη θέρμανση και ο υφιστάμενος απλός συλλέκτης 2,31 τ.μ. που είναι και θα είναι για ΖΝΧ.

 

Τότε θα πρέπει να βρείς την εταιρεία που έκανε την οικονομική προσφορά για θέρμανση με σωλήνες κενού

 

Σε αντίθετη ερίπτωση δεν θα βρείς μαλλόν άκρη, όπως πολύ σωστά λέει και ο συνάδελφος hkamp

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε δυνατότητα εισαγωγής δύο γραμμών θα ήταν πολύ απλά τα πράγματα. Δυστυχώς δεν γίνεται και δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Στην ΤΟΤΤΕ δε βρίσκω κάτι. Που ή ποιόν να ρωτήσω; 

 

Αυτοί που συνέταξαν την προσφορά δεν έχουν γνώσεις, ειδικά του λογισμικού. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

''Αυτοί'' που έκαναν την οικονομική προσφορά για 90 σωλήνες κενού για θέρμανση + ΖΝΧ, θέλω να πιστευω οτι δεν την έκαναν στη τύχη...σε κάποια στοιχεία και υπολογισμούς βασίστηκαν

 

Αν όχι τ να πω...κλαίω τον ιδιοκτήτη που τα έβαλε

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θα ρωτήσω αλλά ξέρω την απάντηση. 

 

Θα μου πουν «εσύ είσαι ενεργειακός επιθεωρητής εσύ πρέπει αν ξέρεις πως μπαίνει στο πρόγραμμα». 

 

Μιλάμε... 

 

Ευχαριστώ πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πουν «εσύ είσαι ενεργειακός επιθεωρητής εσύ πρέπει αν ξέρεις πως μπαίνει στο πρόγραμμα». 

 

Εσύ ξέρεις να τα βάζεις, αλλα πρώτα (εννοείται) έχεις κάνει επεξεργασία των δεδομένων που έχεις στα χέρια σου...που όμως δεν έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.