Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

panos-vicious ευχαριστώ.

 

Για το 3, ως ψυχόμενη επιφάνεια τι βάζετε; Την πραγματικά ψυχόμενη; Ή την ψυχόμενη κ με το θεωρητικό σύστημα, άρα 50%;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο πρόγραμμα μπορείς να εισάγεις έναν τύπο ηλιακού συλλέκτη θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τον ίδιο τύπο για θέρμανσης και ΖΝΧ.

Δεν θα πρότεινα την τροποποίηση των συντελεστών όπως αναφέρουν παραπάνω κάποιοι συνάδελφοι.

 

 

Τα πράγματα σίγουρα είναι δύσκολα σ' αυτήν την περίπτωση.

Αν και για κάποιον που ξέρει τι γίνεται και έχει σε εξέλ τον υπολογισμό των f και α μπορεί να κάνει τις αλλαγές σύμφωνα με την ΔΕ4 και να βγάλει το β.

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το κάνω.

 

Αν υποθέσουμε ότι στην απελπισία μου θέλω να βγάλω το β από το α, δεν θα διάλεγα τον τρόπο που προτείνεις γιατί:

έχουμε για τους μήνες:  ΙΑΝ    ΦΕΒΡ    ΜΑΡΤ   ΑΠΡΙΛ   ΚΛΠ

τα εξής μηνιαία α        :  0,38    0,38       0,37     0,35  

 

Ο μέσος ετήσιος συντ. αξιοποίησης είναι κατά κάποιο τρόπο ο μέσος όρος των μηνιαίων α π.χ. α=0,34.

Αν κάνεις αυτόν που επιμερισμό που προτείνεις δεν νομίζω ότι θα βγαίνει σωστό αποτέλεσμα.

Προσωπικά θα προτιμούσα (λάθος αντιμετώπιση και αυτή) να έβαζα α=β.

 

 

Ηλία

 

Ο συντελεστής α όμως είναι ένας μέσος ετήσιος όρος και επειδή δεν έχουμε άλλο τρόπο (δεν υπάρχει μελέτη διαστασιολόγησης), παίρνουμε προσεγγιστικά σαν συντελεστή β ένα ποσοστό του α ανάλογα με την διάρκεια της περιόδου θέρμανσης.

 

Αν έχεις άλλο τρόπο να προτείνεις, δεκτός.

Edit επι της ενεργειακής ισοδύναμης μεθοδολογίας:1- Βάζεις στο πρόγραμμα τα 2,31 τ.μ. και τον συντελεστή αξιοποίησης για ΖΝΧ2- Υπολόγιζεις και μετά άνοιγεις την καρτέλα αποτελεσμάτων για να δεις τηνπαραγόμενη ενέργειά3- Άλλαζεις τον συντελεστή σε θέρμανση και τον τύπο σε κενού και μειωνειςκατάλληλα τα τ.μ. ώστε να σου βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα.4- Τα τ.μ. που βρίσκεις τα προσθέτεις στα 30 κενού και υπολογίζεις μόνογια θέρμανση. Στα παραπάνω υπάρχει μικρό λάθος που πηγάζει από τηναπαίτηση του κτιρίου για ΖΝΧ.
Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Edit επι της ενεργειακής ισοδύναμης μεθοδολογίας:1- Βάζεις στο πρόγραμμα τα 2,31 τ.μ. και τον συντελεστή αξιοποίησης για ΖΝΧ2- Υπολόγιζεις και μετά άνοιγεις την καρτέλα αποτελεσμάτων για να δεις τηνπαραγόμενη ενέργειά3- Άλλαζεις τον συντελεστή σε θέρμανση και τον τύπο σε κενού και μειωνειςκατάλληλα τα τ.μ. ώστε να σου βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα.4- Τα τ.μ. που βρίσκεις τα προσθέτεις στα 30 κενού και υπολογίζεις μόνογια θέρμανση. Στα παραπάνω υπάρχει μικρό λάθος που πηγάζει από τηναπαίτηση του κτιρίου για ΖΝΧ

 

Συνάδελφε μ' έστειλες αδιαβαστο με αυτο που εγραψες...

Καλά το 1 + 2 ...αλλα στο 3 :sad:  ??????

 

Αν θέλεις μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει απορια-φλασια

 

Στην κλιματικη ζωνη Γ που δουλευω για Θεσσαλονικη, περιοδος θερμανσης οριζεται απο 15/10 εως και 30/4, δηλαδη 6,5 μηνες

Αντιστοιχα η ψυξη ειναι απο 1/6 εως και 31/8, δηλαδη 3 ατοφιοι μηνες.

 

Γιατι στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δε μου εχει απενεργοποιημενο και το Σεπτεμβρη στην ψυξη αλλα μου τον εχει διαθεσιμο να συμπληρωσω τιμη απο 0,5 εως 1 οπως λεει?

 

Και κατι ακομα.

Οταν εχω λεβητα κεντρικης θερμανσης που δινει και ΖΝΧ τους μηνες που λειτουργει και τους υπολοιπους εχουμε θερμοσιφωνα, τον Οκτωβρη θα τον θετατε μισο μισο σε χρηση απο λεβητα και θερμοσιφωνα?

Και οταν εχω ατομικο λεβητακι πετρελαιου στο μπαλκονι, φερ ειπειν, αλλα εχω και μποιλερ στο παταρι, δε μπορω να θεσω παραγωγη ΖΝΧ απο πετρελαιο ολο το χρονο? Ο ιδιοκτητης εχει το δικαιωμα να βαζει πετρελαιο και το καλοκαιρι για να κανει μπανιο, ως πιο οικονομικο του θερμοσιφωνα.

Λαθος?

Το επαναφερω γιατι, μαλλον, επεσε πανω σε πιο ουσιωδη συζητηση και, λογικα, θαφτηκε...

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση σου κάτι είχαμε κάνει στα σεμινάρια αλλά δεν το θυμαμαι ακριβώς.

Νομίζω οτι μπορείς να θέσεις και στον σεπτέμβρη κάποιο νούμερο. Π.χ. για κατοικία 0,5. Για  την θέρμανσης του οκτώμβρη μάλλον θα πρέπει να βάλεις 0.5 επειδή θεωρεί το μισό μήνα θερμαινόμενο.

Τώρα για την 2η ερώτηση νομίζω πως είναι θέμα αντιμετώπισης:

Σε περίπτωση κεντρικής θέρμανσης ναι έτσι πάει.

Οταν έχεις επίτοιχο λέβητα και ηλ. θερμοσίφωνα έχει να κάνει αν το πας με το γράμμα του νόμου ή αν θεωρείς οτι ο ηλ. θερμοσίφωνας είναι απλά για back up.

Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να το πας με συντελεστές 0,5 στο κάθε σύστημα.

αν θεωρήσεις οτι ο ηλ.θερμοσίφωνας έχει χρήση back up τότε βάζεις 1 μονο στον επίτοιχο και παραβλέπεις τον ηλ. θερμοσίφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Για τη θερμανση τον Οκτωβρη δε βαζεις 0,5

Μοναδα βαζεις και το συστημα απο μονο του υπολογιζει μισες καταναλωσεις για εκεινο το μηνα, για τη συγκεκριμενη κλιματικη ζωνη

Το ειπαν και στα δικα μας σεμιναρια και ειναι η μεγιστη χαζομαρα

 

Τωρα για το αλλο που λες, οταν εχω επιτοιχο λεβητα Φ.Α. και μονιμη παροχη χειμωνα καλοκαιρι (χωρις αναγκη ανεφοδιασμου πχ πετρελαιου), τοτε προφανως και αγνοω το θερμοσιφωνα

Οταν ομως εχω πετρελαιο σε ατομικο λεβητακι με μποιλερ στο παταρι, τοτε σταματαω τη λειτουργια του λεβητα για παραγωγη ΖΝΧ τους μηνες που δε λειτουργει στη θερμανση και δουλευω θερμοσιφωνα

 

Εχω την εντυπωση πως και η διανομη πετρελαιου σταματα τους θερινους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια απορία: Ο συντελεστής μόνωσης ng2 λέβητα-καυστήρα πότε θεωρείται ίσος με τη μονάδα; Πότε θεωρείται καλή η κατάσταση μόνωσης του λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

Μοναδα θα τον παιρνεις παντα

Εκτος κι αν ειναι σε κακιστη κατασταση και ειχεις σαφεις αμφιβολιες οτι εχει κατεστραμμενη μονωση μεσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.