Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συναδελφε τι ρωτας?

Αν δεν εχεις κατανοησει πως βγαινει ο συντελεστης ενος κουφωματος, πως πας να αναλαβεις εκδοση ΠΕΑ?

Διαβασε σε παρακαλω τις ΤΟΤΕΕ και θα λυθουν οι αποριες σου

 

Πληροφοριακα, θα βρεις ποσοστο υαλοπινακα στο συνολικο ανοιγμα και θα κανεις την αναλογια, προσθετοντας και τα αντιστοιχα Ψg

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα του 1966, τελευταιος οροφος.

Μετρω 2,80 καθαρο, 2,90 με το παχος της πλακας και εξτρα στο δωμα 25εκ επιστρωσεις παντος ειδους

Προφανες οτι δε θα το λαβω ουτε ελλιπως μονωμενο

Το ερωτημα μου ειναι αν στο υψος των κατακορυφων δομικων στοιχειων θα λαβω υποψιν μου το παχος των επιστρωσεων, δηλαδη 3,15μ τελικο η 2,90μ τελικο...

 

Οταν ειναι θερμομονωση η επιστρωση και εχει καποια συνεισφορα τη λαμβανω υποψιν

Τωρα ομως δεν εχει την παραμικρη συνεισφορα.

Θα τη λαμβανατε υποψιν η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα εκανες για 80 ευρω? Η μηπως Θεσσαλονικη εχετε κρατησει τις τιμες?

 

Για την απορια σου παντως...εχω παψει προ πολλου να μπαινω σε τετοιες λεπτομερεις...

 

Οταν ειχα ακομα την κ.....λα και οταν πληρωνοντουσαν τα ΠΕΑ, ναι....τωρα....για 70 και 80 ευρουλακια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν κοστιζει 80€ το ΠΕΑ αυτο.

Την κ...λα που λες ακομα την εχω

Εχει να κανει με το ποσο σου αρεσει το αντικειμενο, ανεξαρτητως αμοιβης.

Και μου αρεσει αυτο που κανω, προσεχοντας καθε ΠΕΑ μου το ιδιο, ανεξαρτητα αν οι αμοιβες πηραν την κατιουσα...

 

Καποιος αλλος για αποψη για το ερωτημα μου?

2,90μ η 3,15μ υψος οροφου?

 

Η ΤΟΤΕΕ αναφερει απο ανω ινα ως ανω ινα πλακας, χωρις να διευκρινιζει για επιστρωσεις κλπ

Θεωρω πως μιλαει για καθαρο μπετο, ειδικα απο τη στιγμη που οι επιστρωσεις δε συνεισφερουν σε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Καθαρό μπετό θεωρεί, αλλά για ενδιάμεσους ορόφους. Αν είσαι στον τελευταίο παίρνεις όλο το πάχος (για τον υπολογισμό του όγκου). Αλλά μήπως έχεις κάνει ένα λαθάκι? 10 εκ. πλάκα οπλισμένη δεν υπάρχει, τουλάχιστον 15.

Άρα, στην περίπτωσή σου, για τον υπολογισμό του όγκου, θα έχεις σύνολο ύψους = 0,07+2,90+0,17 (επίστρωση δαπέδου+καθαρό+πάχος πλάκας με σοβά) = 3,10 - 3,14 μ. 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα του 1966, τελευταιος οροφος.

Μετρω 2,80 καθαρο, 2,90 με το παχος της πλακας και εξτρα στο δωμα 25εκ επιστρωσεις παντος ειδους

Προφανες οτι δε θα το λαβω ουτε ελλιπως μονωμενο

Το ερωτημα μου ειναι αν στο υψος των κατακορυφων δομικων στοιχειων θα λαβω υποψιν μου το παχος των επιστρωσεων, δηλαδη 3,15μ τελικο η 2,90μ τελικο...

 

Οταν ειναι θερμομονωση η επιστρωση και εχει καποια συνεισφορα τη λαμβανω υποψιν

Τωρα ομως δεν εχει την παραμικρη συνεισφορα.

Θα τη λαμβανατε υποψιν η οχι?

εγώ θα έβαζα 2,90 + 0.10 πλακάκια περίπου  + περίπου 0.15 πάνω πλάκα= 3.15μ

χωρίς να λαμβάνω τίς περαιτέρω επιστρώσεις γιατί δεν ξέρω καν τι μόνωση έχουν

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

10αρα ειναι η πλακα παιδες.

Του 66 κατασκευη ειναι, de facto

Τα μετρησα επι τοπου με μετρο.

και αλλα 25εκ το παχος των λοιπων επιστρωσεων στο δωμα

Οποτε λετε να παρω 3,15μ

 

Αναφορικα με το ερωτημα μου αν πρεπει να το λαβω γωνιακο η οχι, για τα ποσοστα σκυροδεματος, δεδομενου οτι ειναι σε συνεχες συστημα, κολλητα αναμεσα σε αλλες 2 πολυκατοικιες, ομως απο την αριστερη πλευρα εχει 15εκ κενο που διερχεται κανονικα αερας, εχει κανεις αποψη?

 

Θεωρω οτι εκεινη η πλευρα εχει απωλειες σιγουρα, ομως να το λαβω γωνιακο εξαιτιας αυτου η να το λαβω μη γωνιακο?

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικα με το ερωτημα μου αν πρεπει να το λαβω γωνιακο η οχι, για τα ποσοστα σκυροδεματος, δεδομενου οτι ειναι σε συνεχες συστημα, κολλητα αναμεσα σε αλλες 2 πολυκατοικιες, ομως απο την αριστερη πλευρα εχει 15εκ κενο που διερχεται κανονικα αερας, εχει κανεις αποψη?

 

Στο θέμα ''Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ'' (και επειδή δεν ξέρω πως γίνεται να βαλω το σύνδεσμο, όντως τσοπάνης με τα pc), πήγαινε σελίδα 105 - # 1041, έχω γράψει την άποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις επιστρώσεις, συμφωνώ με τον alej πως όλες οι στρώσεις των υλικών μετράνε στο ύψος, και στον υπολογισμό του όγκου και στο ύψος των κατακόρυφων δομικών στοιχείων και στον υπολογισμό του δομικού στοιχείου (τις πλάκας οροφής εν προκειμένω).

 

Σχετικά με το διάκενο των 15εκ. θα θεωρούσα το κτίριο "γωνιακό", αν και σέβομαι την άποψή σου που είχες εκφράσει σε πρόσφατο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.