Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αυτοι που περνανε εξωτερικα καποιον κλαδο για διπλανα δωματια

Το άλλο που εγραψες δεν καταλαβα τι θες να πεις

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι συνδέεις το δίκτυο διανομής με την αντιστάθμιση...είναι άσχετα πράγματα.

 

Απο μόνη της η αντιστάθμιση δεν αναβαθμίζει (αλλάζει κατηγορία) το σπίτι, αν δεν συμπεριλαμβάνονται όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα ή και συσκευές της κατηγορίας που περιλαμβάνει την αντιστάθμιση.

 

Δες το πιν. 5.5 της ΤΟΤΕΕ 1και θα το καταλάβεις !

Link to comment
Share on other sites

όσο το αφήνεις, σε αφήνει το ρημάδι...

 

έχω ένα κατάστημα

στο ισόγειο έχω χώρο πώλησης (300 τμ) & με ενδιάμεση τοιχοποιία όπου από πίσω υπάρχει αποθήκη (200 τμ)

στο υπόγειο έχω γκαράζ (250 τμ) και αποθήκη (άλλα 250 τμ)

η ζώνη μου είναι 300 τμ και τα υπόλοιπα 700 είναι ΜΘΧ ή πρέπει να εντάξω κάποιον χώρο στη ζώνη ;;;

Link to comment
Share on other sites

όσο το αφήνεις, σε αφήνει το ρημάδι...

 

έχω ένα κατάστημα

στο ισόγειο έχω χώρο πώλησης (300 τμ) & με ενδιάμεση τοιχοποιία όπου από πίσω υπάρχει αποθήκη (200 τμ) Η αποθήκη του ισογείου, επικοινωνεί με πόρτα απο τη ΘΖ ? Αν ναι τότε έχεις ΘΖ 300τμ και όλα τ' άλλα ΜΘΧ, εκτός τμ του γκαράζ.

στο υπόγειο έχω γκαράζ (250 τμ) και αποθήκη (άλλα 250 τμ)

η ζώνη μου είναι 300 τμ και τα υπόλοιπα 700 είναι ΜΘΧ ή πρέπει να εντάξω κάποιον χώρο στη ζώνη ;;;

Link to comment
Share on other sites

ναι, τοίχος που έχει πόρτα σε ένα σημείο

ο χώρος σταύθμευσης δηλαδή δε μπαίνει καν στο ΠΕΑ ;

υπόψην ότι το ΠΕΑ είναι για ολόκληρο το κτίριο, δεν είναι κοινόχρηστος χώρος στάθμευσης

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι συνδέεις το δίκτυο διανομής με την αντιστάθμιση...είναι άσχετα πράγματα.

 

Απο μόνη της η αντιστάθμιση δεν αναβαθμίζει (αλλάζει κατηγορία) το σπίτι, αν δεν συμπεριλαμβάνονται όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα ή και συσκευές της κατηγορίας που περιλαμβάνει την αντιστάθμιση.

 

Δες το πιν. 5.5 της ΤΟΤΕΕ 1και θα το καταλάβεις !

 

Εγω δεν εχω συνδεσει τιποτα, απορω που το ειδες

Μια ερωτηση εκανα στο #2359

 

Link to comment
Share on other sites

Τότε, τα τμ του γκαράζ θα μπούν στη σνολική επιφάνεια του κτηρίου 1000τμ, ΘΖ 300 τμ και ΜΘΧ 450 τμ

 

και κάνω την εξής σκέψη:

αν η ΘΖ μου ζώνη είναι άνωθεν του γκαράζ, δε πρέπει να περιγράψω τον χώρο από κάτω ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

επιθεώρηση σε συνένωση καταστημάτων με κατασκευή εκάστου καταστήματος προ του 1955. Τα δύο καταστήματα αναφέρονται ως διακριτές οντότητες στη συμβολαιογραφική πράξη, στο Ε9 και στο έγγραφο του κτηματολογίου που ερείζεται στη συμβολαιογραφική πράξη. Το ένα κατάστημα ήταν μεγαλύτερο από 50 m2 και το άλλο ήταν μικρότερο από 50 m2. Στο μισθωτήριο αναφέρεται ότι εκμισθώνεται η συνένωση των καταστημάτων Κ1&Κ2.

A' Περίπτωση - Εκδίδεται ένα Π.Ε.Α. για τη συνένωση

 

Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να τακτοποιήσει το Ε9 και να ενημερωθεί το κτηματολόγιο. 

1) Θα απαιτηθεί και κάποια άλλη ενέργεια (ενδέχεται να ανακύψει ζήτημα και με τη Δ.Ε.Η.) ;

2) Πώς θα ονοματισθεί η συνένωση K1-K2 ή μόνο Κ1 δεδομένου ότι σε μελλοντική συμβολαιογραφική πράξη/σύσταση πιθανότατα θα ονοματισθεί ως Κ1 η συνένωση (υπάρχει και Κ3)

3) Ως Κ.Α.Ε.Κ. τί θα συμπληρώσω ;
 

Β' Περίπτωση - Εκδίδεται ένα Π.Ε.Α. για το κατάστημα που είναι μεγαλύτερο από 50 m2
 
4) Είναι δυνατό αυτό δεδομένου ότι καταστρατηγείται η υποχρέωση για εκτίμηση της ανηγμένης καταναλώσεως πρωτογενούς ενεργείας της πραγματικής καταστάσεως (=συνενωμένο κατάστημα) ;

5) Η διαχωριστική επιφανεία πώς θα αντιμετωπισθεί σε αυτήν την περίτπωση ;

Κάτι άλλο που θεωρείτε ότι πρέπει να προσεχθεί ; Εάν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος Συνάδελφος, ας δώσει τα φώτα του. Σε κάθε περίτπωση, όλες οι απόψεις, ευπρόσδεκτες.
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.