Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν νομίζω Πάνο ότι ο ελεγκτής δόμησης για όλες τις κατηγορίες και σε όλα τα στάδια, πλην των ειδικών κτιρίων, είναι υπεύθυνος και για τις ΗΜ εγκαταστάσεις;

Δεν το έχω πολυψάξει αλλά νομίζω ότι με βάση την  Κοινή Υπουργική Απόφαση «Έλεγχος έργων και εργασιών δόμησης», που δημοσιεύθηκε ήδη σε ΦΕΚ (Β57/17-1-2014) >> δεν ελέγχονται αυτές οι εγκαταστάσεις.

Μόνο στα ειδικά κτίρια γίνεται έλεγχος.

Στις οικίες όχι.

 

Οσον αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση, για το τι και πως της υπογραφής του επιβλέποντα των ΗΜ.. θα ήθελα να το δω μετά την τεχνική έκθεση του manospan....

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1

Σ' ευχαριστώ φίλε Ηλία. Στ' αλήθια δεν γνώριζα για την ύπαρξη της ΚΥΑ και είχα μείνει με την εντύπωση πως ο παραπάνω νόμος έχει καθολική ισχύ.
 

edit 18/09/2015, 14:33:

Λοιπόν, διαβάζοντας την παραπάνω ΚΥΑ, βλέπω πως ούτε καν η θερμομόνωση δεν ελέγχεται. Διότι το <<<Οι τελικές διαστάσεις του κτιρίου (τελικό περίγραμμα) σε όλες τις στάθμες>> δεν εξασφαλίζει τίποτα περί θερμομόνωσης. Μπορεί κάλλιστα να έχουν αυξηθεί οι εσωτερικές διαστάσεις. Ακόμη και για τις περιπτώσεις όπου ελέγχεται <<Το πάχος της εξωτερικής τοιχοποιίας μόνο στις περιπτώσεις όπου αυτή δεν προσμετράται στο συντελεστή
δόμησης, σύμφωνα με την περίπτωση κβ της παραγράφου 6 του άρθρου 11 του ν. 4067/2012 «Νέος Οικοδομικός Κανονισμός» (Α΄ 79)>>
, πάλι δεν σημαίνει και τίποτα για τη θερμομόνωση.

Καλά, για κουφώματα, ούτε λόγος δεν γίνεται.

Ο δε έλεγχος των η/μ, όταν και όπου είναι υποχρεωτικός, μου κάνει για τα πανηγύρια.

 

Κι εγώ που νόμιζα πως θα ήταν κάτι το  σοβαρό αυτοί οι έλεγχοι :sad:.

 

Και ρωτώ. Γιατί θα πρέπει να αφήνεται να φτάσει κάτι στο στάδιο ολοκλήρωσης, ώστε μέσω της ενεργειακής επιθεώρησης να εντοπιστεί η μη τήρηση των προδιαγραφών της μελέτης, αντί αυτό να προλαμβάνεται στο στάδιο της κατασκευής με τους ελέγχους των Ε.Δ.; Απογοήτευση σκέτη. Δηλαδή τώρα τι να ψηφίσω στο θέμα  <<Ο θεσμός του ελεγκτή δόμησης έχει βελτιώσει την ποιότητα των κατασκευών;>>, αφού το πράγμα μπάζει από παντού;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπάζει από παντού.

Όταν σε καλούν να ελέγξεις ως μηχανολόγος μηχανικός εάν υπάρχει στον πίνακα RCD ή αντικεραυνικό, κάτι που εκ των πραγμάτων θα ελεγχθεί και θα καταγραφεί όταν θα εκδοθεί Υ.Δ.Ε. στα νέα κτίρια για να ηλεκτροδοτηθεί η εγκατάσταση (Υ.Δ.Ε. που απουσιάζει από την ηλεκτρονική ταυτότητα παρά το ότι εδώ και 10 χρόνια υπάρχει πρόβλεψη για ηλεκτρονικό μητρώο σε Υ.Α.)! Να μη μιλήσω για το κλαπέ της αποχέτευσης που θα μπορούσε να ελέγχεται από την κάθε ΔΕΥΑ και σε μη συμμόρφωση με τις προδιαγραφές να αρνούνταν τη σύνδεση με το δημόσιο δίκτυο αποχέτευσης.

 

Παρ'όλα αυτά εννοείται πως στις προσθήκες (κατ Β) ή στις αλλαγές χρήσης (κατ Α) δεν απαιτείται να γνωμοδοτήσεις για τον αντιηλεκτροπληξιακό, γιατί ο νομοθέτης είναι σίγουρος πως δεν θα αλλάξει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση, ή ακόμη και εάν αλλάξει, ο εγκαταστάτης και ο ιδιοκτήτης είναι τόσο ευσυνείδητοι πολίτες που θα βάλουν το χέρι στην τσέπη και θα συντάξουν νέα ΥΔΕ. Έχουν χάσει τη μπάλα. 'Α ρε Ελλάδα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχετε σε πολυκατοικία στο ισόγειο καταστήματα και στους ορόφους διαμερίσματα, βγαίνουν δύο ΠΕΑ για τις δύο χρήσεις.

 

Στο buildingcert για την κάθε χρήση επιλέγετε "ολόκληρο το κτήριο" ή επιλέγετε "τμήμα κτηρίου" και εισάγετε τους αριθμούς ιδιοκτησίας; Αν επιλέγετε την δεύτερη περίπτωση, τι κάνετε αν δεν χωράνε οι αριθμοί ιδιοκτησίας;

Link to comment
Share on other sites

"Ολόκληρο κτίριο" επιλέγω, γιατί αυτό νομίζω πως είναι σωστό αν και δεν γνωρίζω αν έτσι πρέπει, αλλά -με το συμπάθιο κιόλας- πόσο μεγάλοι πια είναι αυτοί οι αριθμοί :grin:;

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά συμβόλαια οι ιδιοκτησίες του ισογείου αναφέρονται με σύντομη ονομασία, για παράδειγμα Ι-1,ΙΣ-1 ή Κ1. Σε άλλα συμβόλαια όμως αναφέρονται ως "Κατάστημα 1" , "Αποθήκη 2", κτλ. Το τυπικά σωστό είναι να χρησιμοποιώ την ονομασία του συμβολαίου.

Μου έχει τύχει μάλιστα και περίπτωση πώλησης που μου διευκρίνησαν πως θέλουν να φαίνεται στο ΠΕΑ η ονομασία από το συμβόλαιο που ήταν "ΠΡΩΤΟΣ (Α') ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΟΡΟΦΟΣ". Έτσι το έγραφε το προηγούμενο συμβόλαιο, έτσι το ήθελε η συμβολαιογράφος για το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν η τοιχοποιία είναι τούβλο, μόνωση και γυψοσανίδα θεωρούμε ότι έχουμε εξωτερική μόνωση ή μόνωση στον πυρήνα?

 

Θα θεωρούσα εξωτερική μόνωση. Στο U όμως δεν αλλάζει κατι. Το μόνο θέμα παρουσιάζεται στην θεώρηση των θερμογεφυρών.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.