Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κι έτσι, θεωρώντας τον εξώστη ως κλειστό μη θερμαινόμενο χώρο, έρχεται η απορία του υπολογισμού του συντελεστή θερμοπερατότητας των κουφωμάτων.

Η ΤΟΤΕΕ μιλάει για όμοιο υπολογισμό με τα κουφώματα σε επαφή με εξωτερικό αέρα με κάποιον συντελεστή διόρθωσης της θερμοκρασίας, όμως...

Αυτός πώς υπολογίζεται?

Είναι το 0,50 που λαμβάνουμε απλοποιητικά?

Τι συντελεστή θερμοπερατότητας θα έχουν τα κουφώματα εν επαφή με ΜΘΧ ως διαχωριστικές επιφάνειες?

Link to comment
Share on other sites

Ή που παίρνεις τo Ψg όπως και για τα προς εξωτερικό αέρα, και στον υπολογισμό των Uf και Ug υπολογίζεις με Ri=Ra=0,13 ή υπολογίζεις αναλυτικά τον συντελεστή bu από την σχέση 2.21. της 2ης ΤΟΤΕΕ και πολλαπλασιάζεις με αυτόν τον συντελεστή UW, που τον υπολογίζεις με ίδιες τιμές με αυτές προς εξωτερικό αέρα, με τον συντελεστή bu ή πιο απλά, παίρνεις απλοποιητικά bu=0,5 και πολ/ζεις και πάλι.

 

Για το δίκτυο η ΤΟΤΕΕ είναι σαφής. Η ΕΥΕΠΕΝ μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Τέλος πάντων.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Επειδή δεν το έχω ξαναντιμετωπίσει και γενικά με ψάξιμο δεν το βρήκα κάπου... Έχω σπίτι του 1959 προς ενοικίαση, του οποίου το πατάρι δεν καταλαμβάνει μόνο το χώρο πάνω από το λουτρό αλλά περίπου το 1/4 των τ.μ. του σπιτιού. Το εν λόγω πατάρι έχει πόρτα από την κουζίνα και παράθυρο στον φωταγωγό, και ύψος ελεύθερο γύρω στο 1,10μ. Το αντιμετωπίζω ως ξεχωριστή θερμική ζώνη ΜΘΧ; Και η πλάκα του είναι πλάκα προς ΜΘΧ? Ευχαριστώ!

 

Έντιτ - άκυρο το ερώτημα, ανέτρεξα στην παράγραφο 2.2 ΤΟΤΕΕ 1 και το λέει σαφώς ότι λαμβάνεται ως 1 θερμική ζώνη μαζί με το υπόλοιπο διαμέρισμα.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Αν ορίσεις τον ΜΘΧ και στη διαχωριστική επιφάνειά του τα κουφώματα, τότε το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ θα υπολογίσει τον συντελεστή b και θα πολλαπλασιάσει με αυτόν όλα τα δομικά στοιχεία της διαχωρστικής επιοφάνειας (διαφανή και αδιαφανή).

 

Το θέμα είναι άλλο. Τι U θα θεωρήσεις στα κουφώματα. Το σωστό είναι αυτό που έγραψε παραπάνω ο panos-vicious "στον υπολογισμό των Uf και Ug υπολογίζεις με Ri=Ra=0,13".

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστα.

Ομως με τι παχη υλικων?

Αντε πες ενα μονο τζαμακι εχει 4-5mm παχος.

Ενα ξυλινο κουφωμα με μονο υαλοπινακα τι παχος ξυλινου πλαισιου εχει?

Αντιστοιχα ενα σιδερενιο κουφωμα τι παχος πλαισιου εχει?

Ειναι συμπαγες ή ειναι κουφιο μεσα?

 

Σε μια προχερη δοκιμη στις καταναλωσεις με το U προς εξωτερικο αερα και με U το ημισυ αυτου, η προκυπτουσα διαφορα για 3 κουφωματα 8 τ.μ. συνολικου εμβαδου ειναι 0,80 kWh/m2 και ποσοστιαια 0,15% μεταβολη στην καταναλωση.

 

Νομιζω δεν αξιζει να σπασω το κεφαλι μου για να υπολογισω σωστο συντελεστη θερμοπερατοτητας για τετοια μεταβολη....

Link to comment
Share on other sites

Οι επιρροες ειναι πολυ μικρες...

Ακομα κι οταν μειωσα πανω απο 100m3/h τον αερισμο των κουφωματων επειδη καποια κουφωματα τα περασα σε διαχωριστικη προς ΜΘΧ, το αποτελεσμα μου μεταβληθηκε κατα 2-3 kWh/m2

Τουλαχιστον εκανα πιο ακριβη μελετη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Inzaghi γιατί κολλάς; Π.χ. Ug = 5,70 [W/(m2*K)] προς εξωτερικό αέρα-> Ug = 1 / (Ri+Σ(d j j)+Ra) -> Σ(djj) = [1-Ug*(Ri+Ra)] / Ug= [1-5,70*(0,13+0,04)] / 5,70 = 0,005439 [(m2*K)/W].

Παίρνεις αυτό το Σ(djj) και το βάζεις στη σχέση Ugπρος μ.θ.χ. = 1 / (Ri+Σ(djj)+Ri) = 1 / (0,13+Σ(djj)+0,13) = 3,767 [W/(m2*K)] = 3,77 [W/(m2*K)].

Τον πολλαπλασιασμό με τον συντελεστή bu θα τον κάνει το λογισμικό μόνο του, όπως πολύ σωστά είπε ο tetris.

 

Το ίδιο για τους συντελεστές Uf. Και voila!

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τον πολλαπλασιασμό με τον συντελεστή bu θα τον κάνει το λογισμικό μόνο του, όπως πολύ σωστά είπε ο tetris.

 

 

Εγω το ειπα... [emoji13]

 

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Help! Επειγουσα βοηθεια, λιγο πριν την εκδοση του ΠΕΑ!

 

Σε περιπτωση αερολεβητα που δεν εχω δικτυο διανομης θερμου μεσου αλλα αεραγωγους μονο, τι δηλωνω στο δικτυο διανομης στο προγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ?

Δηλωνω ισχυ η οχι? Το μονο κελι ισχυος στο δικτυο διανομης που εχω ειναι σε δικτυο θερμου μεσου, το οποιο ομως δεν υπαρχει.

Στους αεραγωγους δηλωνω απο που διερχονται και αν εχουν μονωση

 

Ισχυ και βαθμο αποδοσης δε βαζω καπου?

Τα βαζω στην πανω γραμμη?

 

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.