Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Νομίζεις :grin:. για δες εδώ.

Ναι ναι απλά δεν είχε πέσει το θέμα στην αντίληψη μου... Ευχαριστώ για την παραπομπή!

 

Και μιας και συζητήθηκε, να ρωτήσω και κάτι άλλο. Διαβάζοντας κάπου τις σημειώσεις μου από τα σεμινάρια εκεί που εξετάζαμε τους μθχ, γράφω κάπου ως παρατήρηση του εκπαιδευτή, ότι όσους μη θερμ χώρους έχω, άλλες τόσες θα είναι και οι διαχωριστικές μου επιφάνειες. Δεν είναι λάθος αυτό τώρα που το ξανασκέφτομαι; Μπορεί πχ σε μια μονοκατοικία να έχω σε μια εσοχή μια αποθήκη λέμε τώρα (ή σαν ένα κλειστό γκαράζ), η οποία να επικοινωνεί με το σπίτι με δυο διαχωριστικές επιφάνειες: μια τον κατακόρυφο τοίχο και μια το δάπεδο από τον πάνω όροφο. Έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Μια διαχωριστική με δύο τοίχους θα έχεις. Μάλλον εννοούσε τόσες διαχωριστικές επιφάνειες, διακριτές μεταξύ τους, όσοι και μ.θ.χ. που δεν έρχονται δε επαφή μεταξύ τους. Π.χ. ένα λεβ/σιο στην πίσω πλευρά και μια αποθήκη σε κάποια πλαϊνή που όμως δεν υπάρχει μεταξύ τους διαχωριστικός τοίχος. παρά βρίσκονται σε απόσταση.

 

Μήνυμα #4064 βρήκε το λάθος μου ο akaliak. Guess what.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Α ναι ναι σωστό. Η διαχωριστική μια είναι. Άρα δίκιο είχε. Σωστό ο αριθμός των τοίχων είναι που μπορεί να ποικίλει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious ευχαριστώ για την απάντηση, αυτά που λες τα έχω καταλάβει αλλά μπερδεύομαι λίγο σε αυτά που δείχνω στη φωτό, αν έχεις εσύ ή κάποιος άλλος λίγο χρόνο ας μου πει την άποψή του :|

yperypswmenh_plaka.bmp

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν σε καταλαβαίνω. Μπερδεύεσαι άνευ λόγου και μπερδεύεις κι εμάς.

Αν εννοείς αν ο τοίχος με πράσινο χρώμα έρχεται σε επαφή με έδαφος, λόγο της κάτω πλευράς του, τότε, ΟΧΙ. σε επαφή με αέρα έρχεται πλευρικά. Η κάτω πλευρά, απλώς πατάει στο έδαφος, δεν είναι εντός του.

Για τον μπλε τοίχο, θα είναι αδιαβατικός, οπότε δεν θα καταχωρηθεί πουθενά, εφόσον έρχεται σε επαφή με διπλανό μ.θ.χ. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, ξέχνα την καταχώρηση του μπαζωμένου, κατά συνθήκη μ.θ.χ. και πάρε το δάπεδο της θερμικής σου ζώνης με τιμή Uπρος μ.θ.χ./2 και πλήρη σκίαση χειμώνα-καλοκαίρι.

Θα έχεις κάτω από το δάπεδό σου ένα ενιαίο μεγάλο μ.θ.χ. Δεν ασχολείσαι μαζί του.

 

Ελπίζω να κατάλαβα τι εννοείς.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

panos-vicious κατ'αρχήν δεν είμαι φίλος, είμαι φίλη ;)

Λοιπόν, δεν εννοώ ότι ο τοίχος με πράσινο χρώμα έρχεται σε επαφή με έδαφος λόγο της κάτω πλευράς του...απλά δεν ξέρω πως να τον περιγράψω ακριβώς.... ποιο είναι το περίγραμμά του ΜΘΧ?πάει ακριβώς πάνω στο πράσινο ή βγαίνει έως τον τοίχο που προεξέχει?

Αν έχω διαμέρισμα όπως εδώ πες δεν το περιγράφω καθόλου καΙ παίρνω δάπεδο με U/2, αν έχω μονοκατοικία κάτι πρέπει να περιγράψω...

post-64919-0-01268300-1485949378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το περίγραμμα φίλτατη. Όλος ο μ.θ.χ. είναι, όχι μέχρις εκεί που φτάνει το περίγρραμα της θ.ζ. Απλώς, αν είχες και τμήμα τοίχου κάτω από τη θ.ζ, περασιά με αυτήν, τότε το τμήμα κάτω από τη θ.ζ. θα είναι ύψος τοίχου h[m] και από αυτό το όριο και μετά θα έχει ύψος (h+0,20) [m]. Όλος ο τοίχος σε επαφή με εξωτερικό αέρα.

yperypswmenh_plaka.pdf

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Ειμαι νεος μηχανικος και αντιμετωπιζω ενα προβλημα σε ενα ΠΕΑ που κανω.

 

Δουλευω στο προγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Το προβλημα ειναι το εξης: αφου κανω ολη τη διαδικασια και περασω ολα τα στοιχεια μεσα στο προγραμμα στα αποτελεσματα στο τελος (μετα την εκτελεση) μου βγαζει μηδενικη καταναλωση ΖΝΧ και παντα την ιδια γενικη καταναλωση (αρα και κατηγορια). Τι μπορει να φταίει? 

 

Αναλυτικα η διαδικασια που ακολουθησα ειναι η εξης:

 

- Δημιουργησα ενα αρχειο απο το TEE KENAK MELETH και εκει περασα τα αρχικα στοιχεια της ιδιοκτησιας.

 

- Επειτα ανοιξα αυτο το αρχειο με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

 

- Περασα ολα τα υπολοιπα στοιχεια κανονικα  και στο κελυφος και στα συστηματα (σημ. και την καταναλωση ΖΝΧ). 

 

- Πατησα save --> εκτελεση και ανοιξα τα αποτελεσματα.

 

 

Μου κανει ιδιαιτερη εντυπωση γιατι ακομη κι αν αλλαξω κπ παραμετρους βγαζει παντα τον ιδιο αριθμο στην καταναλωση και παντα μηδενικη την καταναλωση ΖΝΧ.

 

Εχει κανεις εικονα τι μπορει να φταιει? Κανω κατι λαθος? Φταιει το προγραμμα..? Δεν ξερω...

 

Αν μπορει κπ και γνωριζω παρακαλω ας βοηθησει

 

Ευχαριστω!!

 

σημ. Επισης οταν κανω προσθηκη αντιγραφου κτιριου και κανω save --> εκτελεση --> αποτελεσματα , δεν μου βγαζει το σεναριο 1...???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.